SADOWNICTWO

NAWOŻENIE OWOCÓW

01.02.2013

Nawożenie truskawek (cz.2)

K. Zachaj

Agrosimex
Dzięki odpowiedniemu programowi nawożenia truskawki można liczyć na satysfakcjonujące plony owoców. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie fertygacji. Przedstawiamy program nawożenia truskawek do zastosowania w drugim i kolejnych latach uprawy.

Jeśli chcesz przeczytać pierwszą część artykułu kliknij tutaj: Nawożenie truskawek (cz.1)

Nawożenie truskawki wiosną

W uprawie truskawek bardzo wczesną wiosną trzeba zastosować podstawowe nawożenie NPK, stosując w zależności od zasobności gleb nawozy bezchlorkowe: Rosafert 12-12-17, Rosafert 15-5-20, YARA Mila complex, Ogród truskawka, Fruktus truskawka w dawce 150–300 kg/ha. Używając tych nawozów, dostarczamy także startową dawkę azotu.

Agrosimex
Wczesną wiosną, szczególnie na glebach lżejszych, w celu silniejszego wzrostu i zwiększenia odporności truskawek na niekorzystne warunki atmosferyczne i patogeny warto zastosować oprysk Rosahumusem w dawce 3 kg/ha + Delsol 1–2 l/ha. Po ruszeniu wegetacji w celu przyspieszenia wzrostu roślin polecamy wykonać oprysk nawozem Fosfiron Mg w dawce 2–3 l/ha lub Rosaleaf 2 lub Rosasol 19-19-19 w dawce 3–4 kg/ha, a w przypadku braku mikroelementów Mikrostar complex w dawce 0,5 kg/ha.

Nawożenie truskawki przed i w czasie kwitnienia

Po wytworzeniu pąków kwiatowych przez truskawkę celowe jest zastosowanie oprysku nawozami borowymi: Bolero 0,5–1 l/ha, Rheobor 1–2 l/ha. Oprysk borem wpływa na poprawę kwitnienia, lotność pyłku i wiązanie owoców. Dobre zaopatrzenie truskawek w bor zapobiega deformacjom owoców oraz wpływa korzystnie na pobieranie wapnia, a co za tym idzie na jędrność i trwałość owoców.

Agrosimex
Po wytworzeniu pąków i podczas kwitnienia, szczególnie jeżeli występują niskie temperatury, polecamy wykonać oprysk nawozem Algex. Nawóz ten zawiera NPK + 10% ekstraktu alg morskich Ascophyllum nodosum (fitohormony, aminokwasy, kwas alginowy), dzięki czemu stymuluje podziały komórkowe, poprawia kwitnienie, owocowanie i wzrost truskawek.

W celu zapewnienia dostatecznej ilości azotu i wapnia oraz potasu niezbędnego do wzrostu roślin na początku kwitnienia należy zastosować Nitrabor lub Unika Calcium w dawce 150 kg/ha.

Nawożenie truskawki w czasie owocowania

Od wytworzenia pierwszych owoców truskawki trzeba zadbać o odpowiednie zaopatrzenie owoców w wapń. Dobre zaopatrzenie w ten pierwiastek odpowiada za jędrność i trwałość owoców. W tym celu należy wykonać przynajmniej trzy zabiegi nawozem Metalosate Calcium w dawce 2 l/ha.

Agrosimex

Wapń w tym nawozie jest skompleksowany aminokwasami roślinnymi (jako jedyny na polskim rynku), dzięki czemu praktycznie w ciągu trzech godzin jest pobierany przez liście i owoce. Aminokwasy z nawozu są wykorzystywane w metabolizmie roślin. Do oprysków można używać także: Rosatop Ca, Agrocean Ca, Rosafos, Rosacal plus.

Agrosimex

Przemiennie z Metalosate warto zastosować Rosaleaf 4 lub Rosasol 8-24-34. Nawozy te zawierają dużo potasu, który wpływa korzystnie na gospodarkę wodną roślin oraz na gromadzenie cukrów w owocach, dzięki czemu są one słodsze i smaczniejsze.

Nawożenie truskawki po zbiorach

Po zbiorach owoców trzeba rozpocząć zabiegi przygotowujące plantację truskawek do następnego sezonu. Nie później niż do końca sierpnia należy zastosować: nawożenie NPK, Rosafert 12-12-17, Rosafert 15-5-20, YARA Mila complex, Fruktus truskawkę, Ogród truskawkę, Bontar Max w dawce 200–300 kg/ha.

Agrosimex
Po skoszeniu liści truskawki warto wzmocnić plan plantacje mikroelementami, stosując Mikrostar complex w dawce 0,5 kg/ha, oraz potasem, stosując Rosaleaf 4 lub Rosasol 8-24-34 w dawce 3–4 kg/ha. Jeżeli w trakcie wegetacji zaobserwowano niedobory wapnia i zahamowanie wzrostu roślin, jesienią warto zastosować Wapniak Kornicki, Physiomax w dawce 200–300 kg/ha.

Fertygacja truskawek

Truskawka jest bardzo wrażliwa na brak wody  dlatego w lata suche na plantacjach, na których są instalacje nawodnieniowe, wraz z nawadnianiem należy stosować całkowicie rozpuszczalne w wodzie nawozy, np. Rosasol. Fertygację truskawek należy stosować raz w tygodniu, zużywając ok. 10–15 kg nawozów (stężenie pożywki 0,01–0,015%).

Do fertygacji truskawek polecamy na początku wegetacji w celu pobudzeniu systemu korzeniowego Rosasol 15-30-15, Fosfiron Mg, przed kwitnieniem w okresie intensywnego wzrostu Rosasol 19-19-19, Fosfiron Mg, a w okresie kwitnienia i owocowania Rosasol 8-17-41, Rosasol 8-24-34. Przemiennie z Rosasolami warto zastosować saletrę wapniową Calcinit lub Ducanit.

Polecane artykuły:

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder