Nawożenie startowe zyskuje coraz większą popularność wśród producentów kukurydzy. Zapytaliśmy eksperta – Krzysztofa Zachaja – o pozytywne aspekty tej formy nawożenia upraw i wskazówki pomocne przy planowaniu tego zabiegu.
Nawożenie startowe staje się koniecznym elementem programu nawożenia upraw – szczególnie kukurydzy. Dlaczego wczesny termin podania nawozu decyduje o kondycji roślin podczas całego sezonu wegetacyjnego?
Zaopatrzenie kukurydzy w składniki pokarmowe od momentu kiełkowania nasion ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu i powodzenia uprawy w całym okresie wegetacyjnym oraz wydania wysokich plonów. Kukurydza ma ogromne potrzeby wodne. Do wyprodukowania 1 kg ziarna potrzebuje ok. 500 l wody. Aby pobrać taką ilość wody, szczególnie w latach z niskimi opadami i bardzo wysokimi temperaturami (jak w 2015 r.), kluczowe znaczenie ma system korzeniowy, który będzie w stanie pobrać wodę i składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby i zmniejszyć skutki deficytu wody.
Odżywienie jakimi pierwiastkami jest szczególnie ważne na początku wegetacji kukurydzy? Które z nich możemy podać podczas nawożenia startowego?
Do zbudowania silnego sytemu korzeniowego od kiełkowania nasion niezbędne są:
- azot – najważniejszy składnik budulcowy białek i wszystkich tkanek roślin uprawnych;
- siarka – wpływa na wykorzystanie azotu i syntezę białek, ponieważ jest składnikiem metioniny, cysteiny i tryptofanu;
- fosfor – składnik kwasów nukleinowych niezbędny do rozwoju systemu korzeniowego – odpowiada za gospodarkę energetyczną roślin, bierze udział w syntezie białek;
- cynk – najważniejszy mikroelement w uprawie kukurydzy. Odpowiada za przemiany hormonalne w stożku wzrostu już od wschodów, pobieranie potasu, magnezu i azotu. Wpływa także na zwiększenie odporności kukurydzy na wiosenne chłody. Deficyt cynku we wczesnych fazach rozwojowych kukurydzy wpływa negatywnie na wiązanie kolb.
Rozmawiała: Beata Rogala