WARZYWNICTWO

KOMUNIKATY WARZYWNICZE

26.05.2025

Nawożenie pomidora | Komunikat Warzywniczy

dr inż. Emilia Zamojska, Sebastian Wróbel

Zapraszamy do obejrzenia pełnego praktycznej wiedzy komunikatu dla producentów pomidora! Jeśli zależy Ci na zdrowej plantacji i wysokich plonach, nie możesz tego przegapić. 

Co w programie?

0:21 Jak wygląda stan plantacjo pomidora?

1:04 Jak odpowiednio przygotować plan nawożenia pomidora?

2:33 Dlaczego fosfor jest ważny w rozwoju pomidora? 

3:15 Dlaczego w uprawie pomidora ważny jest potas?

3:27 Dlaczego w uprawie pomidora warto uwzględnić nawożenie magnezem?

3:48 Jakie mikroelementy są niezbędne w uprawie pomidora?

Skuteczne nawożenie pomidorów – produkty i praktyki polecane przez ekspertów


Dzień dobry państwu, Emilia Zamojska - firma Agrosimex. Zapraszam dzisiaj na komunikat związany z uprawą pomidora. Dzisiaj jesteśmy z Sebastianem na Zamojszczyźnie. Znajdujemy się na uprawie pomidora. Sebastian, może opowiedziałbyś nam kilka słów o samej uprawie i o gospodarstwie? - Dzień dobry, znajdujemy się na gospodarstwie pana Macieja Dybiocha w gminie Adamów. Uprawiane jest tutaj pomidora około 60 hektarów. Gospodarstwo już wiele lat uprawia pomidora, więc doświadczenie jest dość duże. Z racji warunków pogodowych sadzenie jest bardzo opóźnione, dlatego jesteśmy dopiero dzisiaj na sadzeniu tego pomidora. Niestety pogoda jest trudna, więc Emilia powiedz nam jak możemy pomóc temu pomidorowi. Co jest najważniejsze jeśli chodzi o same uprawy warzyw? No i przede wszystkim pomidora, na uprawie którego się znajdujemy. 

Złotym kluczem takiej uprawy jest dobrze zbilansowany plan nawożeniowy. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji składników odżywczych, ale też samo stosowanie tych nawozów, tych składników, dostarczanie tych składników odżywczych w odpowiednich fazach rozwojowych pomidora. Należy wspomnieć, że bardzo ważne jest rozsądne i zrównoważone nawożenie azotowe. Azot jest bardzo ważny przede wszystkim w czasie intensywnego wzrostu pomidora, ale też w fazie zawiązywania owoców. Tutaj oprócz nawożenia mineralnego, ja chciałabym też serdecznie państwu polecić produkt Rhizosum, który oprócz tego, że bardzo dobrze wpływa na samą kondycję gleby, to też bakterie azotobacter salinesris, które znajdują się w produkcie, wiążą też azot atmosferyczny, zmieniając go w formy łatwo dostępne roślinom. Takie biologiczne rozwiązanie jest dobrym wsparciem, dobrym uzupełnieniem nawożenia mineralnego.

Skuteczne nawożenie pomidorów – produkty i praktyki polecane przez ekspertów

Należy też wspomnieć o fosforze. Fosfor jest bardzo ważny, ponieważ to on odpowiada za rozwój systemu korzeniowego, ale też jest niezbędny w fazie kwitnienia pomidora. Tutaj też chciałabym wspomnieć o produkcie biologicznym, który jest świetnym uzupełnieniem nawożenia mineralnego fosforem. Produkt Delsol Plus, który w swoim składzie zawiera bakterie, które mają zdolność wykorzystywania fosforu niedostępnego, jakby zmieniając go w formy dostępne dla roślin i roślina w łatwy sposób może wykorzystać ten fosfor, który jest w glebie, ale jest w formach niedostępnych dla roślin. Jednym z najważniejszych makroelementów w uprawie pomidora jest sam potas. Potas bardzo mocno wpływa na jakość tego pomidora, na jego kolor, na jego trwałość. Więc tutaj bardzo ważne jest, żeby też zabezpieczyć ten potas temu pomidorowi. Ja chciałam też szybko wspomnieć o samym magnezie, który odpowiada za chlorofil, który jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Warto też wspomnieć o samych mikroelementach. Bor, mangan, cynk czy miedź. To są mikroelementy, które odpowiadają za kwitnienie, za dobry metabolizm, ale też za gospodarkę hormonalną czy też za odporność roślin chociażby właśnie na stresy.

Chciałabym zaznaczyć, że na Lubelszczyźnie producenci borykają się z brakiem nawozów organicznych. I tutaj ja chciałabym wspomnieć o produkcie Algasoil, który zastosowany w dawce, jeśli chodzi o warzywa, 100 kg na hektar, jest świetną alternatywą. Nawet odważyłabym się powiedzieć, jest lepszą opcją dla nawozów organicznych. Mam tu na myśli obornik, ponieważ w swoim składzie zawiera algi sargassum, ale też kwasy humusowe, aminokwasy, alginian, aminarynę, które właśnie też świetnie wpływają na rozwój i na jakość i ilość plonu. Jeśli chodzi o samo nawożenie makroelementami, ja zalecałabym nasz nawóz Rosafert, ponieważ są to nawozy bezchlorkowe. Pomidor jest dość wrażliwy na chlorki. Tutaj Rosafert jest to nawóz NPK, ale zawiera też siarkę i magnez i mikroelementy, więc będzie to optymalny nawóz właśnie na uprawę pomidora. Sebastian, ja ci dziękuję bardzo za poświęcony mi czas. 

Dziękujemy państwu bardzo i zapraszamy na kolejny komunikat warzywniczy.


linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder