SADOWNICTWO

KOMUNIKAT JAGODOWY

29.08.2024

Muszka plamoskrzydła i zabiegi w trakcie zbioru owoców

Muszka plamoskrzydła i zabiegi w trakcie zbioru owoców

Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z 29.08.2024 na temat zwalczania muszki plamoskrzydłej oraz innych zabiegów w trakcie zbioru owoców.

Z filmu dowiesz się:
00:55 Jak chronić plantację malin przed muszką plamoskrzydłą?

02:58 Dlaczego systematyczny zbiór owoców jest taki ważny?

03:20 Jak zadbać o higienę plantacji?

03:40 Jak chronić plantacje przed przędziorkiem?

04:10 Jakie choroby mogą pojawić się na plantacjach malin?

05:15 W jaki sposób nawożenie dolistne może wesprzeć rośliny w okresie zbiorów?

06:25 Jak skutecznie wspierać rośliny, dzięki fertygacji?

Dowiedz się więcej o produktach omawianych w komunikacie:
Spintor 240 SC

Affirm 095 SG

Limocide

Pantoea Care

Metalosate Calcium

ASX Chelat wapnia

Viflo Cal S

ASX Krzem plus

Rosasol K 8-17-41

Ultrasol 12-12-36

ASX Siarczan magnezu

CaTS

Saletra wapniowa

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy, w którym przekażę zalecenia dotyczące najbliższych zabiegów w plantacjach na malinach jesiennych.

Tak jak państwo widzicie, jesteśmy dzisiaj na plantacji malin jesiennych na Lubelszczyźnie, na plantacji, na której trwają obecnie zbiory. Proszę państwa, spotykam się z państwem na koniec sierpnia, aby przekazać kilka bardzo ważnych informacji, kilka też istotnych zaleceń, jakie zabiegi w najbliższym czasie należy wykonać na plantacjach malin.

Myślę, że głównym i najważniejszym szkodnikiem, z którym teraz się spotykamy na plantacji jest drozofila suzuki. Muszka plamoskrzydła pokazała się na plantacjach w zeszłym tygodniu. Zaczyna występować masowo i to jest jedno z największych zagrożeń. Jest to szkodnik bardzo inwazyjny. Dlatego proszę państwa, tak istotny jest ten odpowiedni monitoring, sprawdzanie, czy w danym obrębie, w danej plantacji ten szkodnik zaczyna się pojawiać. Dlatego ja zachęcam państwa do wywieszania pułapek. Pułapki, które będą nam tę drozofilę suzuki wabiły, odławiały. A nam, jako producentom dają możliwość sprawdzenia, czy ta drozofila pokazuje się już w obrębie plantacji. Najlepiej takie pułapki powiesić nie bezpośrednio na plantacji, ale w bliskiej odległości od naszych plantacji. W momencie, kiedy odnotujemy odłowione szkodniki, na pewno warto zaplanować i wykonać zabieg.

Ja już w zeszłym tygodniu na kilku plantacjach, nie tylko malin, ale też borówki, truskawki, powtarzającej owocowanie, znalazłem już larwy w owocach. Dlatego ja tutaj przestrzegam państwa, aby zachować tą czujność, żeby monitorować tego szkodnika. Ponieważ, jak dobrze wiemy, owoców z larwami nie jesteśmy w stanie sprzedawać. Wręcz nie powinniśmy takich owoców wpuszczać do obrotu handlowego.

Drozofila suzuki jest szkodnikiem, który bardzo szybko się namnaża. Gdzie presja może w ciągu kilkunastu dni, dwóch tygodni, bardzo się rozwinąć. Dlatego na pewno tutaj warto wykonać zabiegi zwalczające tego szkodnika, jeżeli odłowimy jakieś pojedyncze larwy w pułapki tutaj wabiące.

Jakie zabiegi możemy wykonać? Ja ze swojej strony rekomenduję w uprawach jagodowych zastosowanie takich preparatów jak Affirm czy też Spintor. Pamiętajmy o okresach karencji, pamiętajmy też o owadach zapylających, dlatego zaplanujmy ten zabieg najlepiej po oblocie pszczół. Ale również zachowajmy tę karencję, czyli w momencie, kiedy mamy takie owoce tuż do zbioru, nie powinniśmy tego zabiegu wykonywać.

Co jest bardzo ważne? Ważny też jest systematyczny zbiór owoców. Jeżeli owoce są zrywane na bieżąco, owoce nie przejrzewają na krzewach, na pewno takie owoce też będą mniej atrakcyjne dla muszki plamoskrzydłej. Tutaj należy pamiętać, że ona leci do owoców, które już zaczynają dojrzewać, które wydzielają zapach i ten zapach właśnie wabi tę muszkę plamoskrzydłą. Dlatego systematyczne zbiory też są bardzo ważne.

Kolejny bardzo ważny element – higiena plantacji. Proszę państwa, nie zostawiajmy jakichś uszkodzonych owoców pod krzewami, gdzieś gdzie te owoce będą się psuły, gdzie będą też wydzielały ten zapach, który będzie wabił drozofilę. Takie owoce również powinny zostać usunięte z plantacji.

Kolejny szkodnik to przędziorek. Mamy troszeczkę słońca, ciepło, na pewno taka pogoda też sprzyja występowaniu przędziorków. Również tutaj widzimy, że te przędziorki są, dlatego ja zachęcam państwa do wykonania zabiegu preparatem Limocide. Wiemy, że te przędziorki są uciążliwe całe lato, jest duża presja, dlatego to Limocide teraz w momencie zbiorów jest odpowiednim preparatem, bezpiecznym preparatem, bez pozostałości substancji aktywnych. Dlatego naprawdę warto wykorzystać w tym momencie Limocide.

Co oprócz tych szkodników? No, na pewno szara pleśń. No, powiecie państwo: "Tak, no ale mamy piękną pogodę, słońce, gdzie tu szara pleśń?". Mamy piękną pogodę, w ostatnim czasie było troszeczkę lokalnie opadów deszczu, ale mamy też rosy. Rosy, które powodują zwilżenie owoców. Lustrując plantację, widzę, że są pojedyncze owoce z objawami szarej pleśni, dlatego na pewno tutaj tę ochronę dalej musimy szczelnie prowadzić.

Co w tej chwili na szarą pleśń? Ja rekomenduję preparat Pantoea Care. Proszę państwa, jest to produkt mikrobiologiczny, który poprawia zwalczanie szarej pleśni. Nie jest to typowy fungicyd, który zwalcza nam szarą pleśń, ale preparat Pantoea Care pozwala… nie pozwala, tylko zapobiega kiełkowaniu szarej pleśni na powierzchni owoców. Dlatego myślę, że preparat w tej chwili, kiedy zbieramy owoce, który nie ma okresu karencji, który nie ma pozostałości substancji aktywnych, na pewno jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Zachęcam państwa do wykorzystania w tej chwili preparatu Pantoea Care właśnie na plantacjach malin, gdzie trwają zbiory owoców.

Co jeszcze możemy zrobić? Na pewno warto tutaj zabiegi dolistne nawożeniowe zastosować w tej chwili. Proszę państwa, wapń to jedno. Metalosate Calcium, ASX Chelat wapnia, Viflo Cal S. Ale drugim bardzo ważnym nawozem dolistnym, który teraz rekomenduję, jest ASX Krzem Plus. Dlaczego tak ważny jest ten zabieg? Jeden, może dwa. Dlatego, że mamy bardzo silną operację słoneczną. Dużo owoców w tej chwili jest w trakcie dojrzewania, niektóre są w trakcie zbioru. Ale to ostre słońce może przyczynić się do strat spowodowanych właśnie uszkodzeniami słonecznymi, spadku jakości owoców. Dlatego zabezpieczmy owoce nawozem ASX Krzem Plus, który stworzy powłokę na powierzchni naszych malin, gdzie te maliny nie będą ulegały oparzeniom słonecznym. Możemy połączyć nawozy wapniowe z naszym nawozem ASX Krzem Plus, tak żeby w jednym zabiegu wykonać ten zabieg. I proszę państwa, nie bójmy się, wykonajmy ten zabieg, zabezpieczmy te owoce przed oparzeniami słonecznymi, tak żeby zniwelować straty na plantacjach.

Co oprócz tego? Na pewno nawożenie poprzez fertygację. Woda to jest jeden z głównych czynników, które musimy dostarczać roślinom. Początek września za chwilkę, a my mamy tutaj deficyty tej wody. Jest gorąco, wysokie temperatury w granicach 30 stopni. Nie zapominajmy o wodzie. A kiedy dajemy tę wodę, też nie zapominajmy o nawozach.

Jakie nawozy w chwili obecnej? Na pewno Rosasol czerwony, Ultrasol 12-12-36, czyli te nawozy z przewagą potasu. Ale do nich warto dołożyć siarczan magnezu, ASX Siarczan magnezu. A w oddzielnym zbiorniku puszczajmy na przemian z tymi nawozami saletrę wapniową, na przykład saletrę wapniowa Ducanit, czy też CaTS tiosiarczan wapnia. Tak żeby oprócz tego potasu, magnezu, dostarczyć również wapń, ale też azot, który będzie nam tutaj wpływał na jeszcze ten wzrost tych owoców, ale też roślin. Tak że taki kompleks tych nawozów na pewno warto w tej chwili wykorzystać. Dlatego pamiętajmy, dostarczajmy wodę, dostarczajmy nawozy.

Ale podsumowując, nie zapominajmy o tej drozofili. To jest bardzo ważny moment w trakcie sezonu, kiedy na pewno musimy podjąć walkę z tym szkodnikiem. Jeżeli jeszcze u państwa tego szkodnika nie ma, sprawdźcie pułapki, powieście te pułapki, monitorujcie. Jeżeli macie jakieś wątpliwości, czy drozofila się odłowiła w tej pułapce, czy nie, zachęcam do kontaktu, zapraszam do kontaktu z naszą firmą. My na pewno też pomożemy rozpoznać, czy drozofila jest w tych pułapkach, czy nie ma. I proszę państwa, naprawdę monitorujmy tego szkodnika, a jeżeli się pojawi, przyjmijmy walkę, strategię walki z tym szkodnikiem tak, aby wyeliminować w miarę możliwości jak najbardziej tego szkodnika się da.

Na dziś to wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder