SADOWNICTWO

OCHRONA ROŚLIN

27.01.2023

Monitorowanie warunków w sadach – wartościowa technologia

P. Rekas

Każdy system nawadniania powinien być użytkowany jak najbardziej efektywnie, z korzyścią dla uprawy i najwyższych plonów. Dlatego bardzo ważne jest regularne monitorowanie rzeczywistego stanu gleby, wody do nawadniania i kondycji uprawy. Aby skutecznie zbierać przydatne dane, niezbędna jest kompleksowa gama wysokiej jakości czujników, samodzielnych lub z możliwością podłączenia do sterownika. Katarzyna Byliniak Najlepszym sposobem na pełne wykorzystanie zalet systemu nawadniania jest sterowanie nim za pomocą sterownika nawadniania. Jest to możliwe, jeśli w instalacji zostały wykorzystane urządzenia, które zbiorą dane w rzetelny sposób. Dlatego warto zainwestować w system AgronetPRO. A czym on jest?

Detektor nieprawidłowości

Agrosimex
System czujników połączonych z aplikacją pomaga sadownikom zapobiegać skutkom przymrozków, infekcjom i monitorować stan upraw, a także magazynów z plonami.
Niezwykle istotne jest, by zastosowane rozwiązanie spełniało oczekiwania użytkownika, było proste w obsłudze, bezawaryjne i wyposażone w wiele użytecznych funkcji. Wszystkie te cechy ma AgronetPRO. Aplikacja skupia się na pozyskiwaniu bieżących danych z czujników zamontowanych na plantacjach lub w tunelach, dzięki czemu użytkownicy otrzymują powiadomienia w przypadku przymrozków, suszy i innych sytuacji wymagających uwagi. Dzięki temu można szybko i skutecznie reagować, tak aby chronić swoje uprawy. Jak wiadomo, w sezonie na każdej plantacji może dojść do wielu nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacji. Typowe nieprawidłowości można rozpoznać z dużym powodzeniem lub w pierwszym etapie rozwoju. To pozwala im zapobiegać lub skutecznie niwelować, zanim ich skutki będą trudne do opanowania. Przykładem są powszechnie występujące zjawiska pogodowe, takie jak przymrozki, susze czy intensywne opady z gradem, ale nie tylko. Analiza warunków występujących na polu daje duże szanse na skuteczną walkę z chorobami i szkodnikami. Monitorowanie temperatury odbywa się za pomocą czujników umieszczonych dokładnie w miejscu narażonym na mróz. Gdy tylko temperatura zbliży się do niebezpiecznych zakresów, system wysyła powiadomienia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu „mokrego termometru” do przewidywania przymrozków. Dane gromadzone przez stacje pogodowe mogą być wykorzystywane również przez modele chorobowe RIMpro (to DSS, ang. decision support system, czyli system wspomagania decyzji, dostarczający informacji i wiedzy, wykorzystywany przy podejmowaniu decyzji), który modeluje szeroką gamę szkodników i chorób drzew owocowych. W zależności od warunków pogodowych rośliny mogą mieć różne infekcje. Na podstawie opracowanych przez RIMpro wykresów można oceniać i prognozować rozwój najważniejszych chorób i szkodników upraw. Wszystkie informacje i rekomendacje są przygotowane przez doradców i udostępniane producentom rolnym, aby mogli jak najlepiej zadbać o swoje uprawy. Dzięki czujnikom, które tworzą opisywane stacje pogodowe, dostarczane są kompleksowe pakiety informacji niezbędnych do identyfikacji zagrożenia suszą. W ten sposób klienci mają wszystkie informacje, których potrzebują, aby podejmować trafne i szybkie decyzje dotyczące ochrony roślin. Czujniki doskonale sprawdzają się nie tylko na plantacjach, ale również w magazynach, gdzie monitorują O2 i CO2. Gdy tylko ich poziom przekroczy określone parametry, aplikacja wysyła ostrzeżenia i pozwala rolnikom na szybką reakcję.

AgronetPRO – wszystko w telefonie

Agrosimex
AgronetPRO – 3 proste kroki Rozwiązanie, jakim jest AgronetPRO, daje możliwość monitorowania upraw na dużych dystansach za pomocą czujników, które wysyłają dane co 5–20 minut, w zależności od potrzeb plantatorów. Cały system oparty jest na bezprzewodowej sieci dalekiego zasięgu LoRaWAN®, ponadto czujniki wyposażone są w baterie o dwuletniej żywotności. Wystarczy smartfon lub tablet, aby zeskanować kod z czujników i połączyć je z aplikacją AgronetPRO. Umieszczone na plantacjach co 5 minut będą przesyłać dane do aplikacji. Na podstawie tych informacji generowane są powiadomienia o aktualnej sytuacji w uprawie. Wszystko, co potrzebne z dowolnego miejsca, jest dostępne w telefonie. Powiadomienia pomagają podjąć decyzję i zareagować na czas. Pełny przegląd widoczny jest i na mapie, i na żywo, łącznie ze zmianami w aktualnej sytuacji pogodowej. Aplikacje mobilne na iOS i Androida, korzystając z bieżących danych, za pomocą powiadomień informują użytkowników, kiedy należy podjąć działania. Funkcje, które oferuje mobilna aplikacja AgronetPRO, to:
  • dodawanie/usuwanie czujników,
  • powiadomienia,
  • przegląd mapy,
  • widok listy pól,
  • menedżer konta użytkownika.
Rozszerzone funkcje, dostępne z poziomu aplikacji internetowej, to przeglądanie bieżących i historycznych danych z czujników, zarządzanie kontem wedle własnych potrzeb oraz m.in. ustawienia alarmu czujnika.

Czujniki – rodzaje i cechy

Czujniki są trwałe i mogą być używane na zewnątrz przez cały rok. Są mobilne – można je ustawić dowolnie i zmieniać miejsce ich położenia według potrzeb. Łatwo i szybko można dodać nowe czujniki, skanując ich kod telefonem komórkowym i umieszczając je na polach. Dodając nowe czujniki, stopniowo rozbudowuje się system monitorowania w terenie.
Agrosimex
1. Czujnik temperatury i wilgotności powietrza
to urządzenie do stałego monitorowania temperatury powietrza. Pozwala na szybkie informowanie użytkownika o ryzyku wystąpienia przymrozków oraz na przekazanie niezbędnych danych do systemu RIMpro. Czujnik określa temperaturę mokrego termometru. Doskonale odzwierciedla warunki temperaturowo-wilgotnościowe panujące na danej plantacji. Dzięki temu można z dużą precyzją określić moment, w którym konieczne jest rozpoczęcie ochrony antyprzymrozkowej.
Agrosimex
2. Czujnik mokrego liścia
wykrywa obecność kondensacji wody na jego czułej powierzchni. Jest to idealne rozwiązanie do predykcji ryzyka wystąpienia chorób grzybowych.
Agrosimex
3. Czujnik wilgotności i temperatury gleby EC.
Dzięki regularnemu pomiarowi zawartości wody w glebie sadownicy mogą lepiej planować i zwiększać wydajność produkcji przy minimalnych kosztach. Urządzenie ma również możliwość badania temperatury i przewodności elektrycznej gleby, co umożliwia monitorowanie ilości składników odżywczych. Dane z czujnika przekazywane są do systemu RIMpro.
Agrosimex
4. Czujnik pH gleby
jest przeznaczony do pomiaru pH gleby i jej temperatury. Dane z czujnika wysyłane są do platformy, do analizy odczynów kwasowości i zasadowości gleby. Znając pH podłoża, można planować i utrzymywać optymalne warunki dla upraw.
Agrosimex
5. Deszczomierz
to wysokiej jakości produkt, który pozwala na dokładne kontrolowanie ilości opadów atmosferycznych, a tym samym na zoptymalizowanie zużycia wody. Dane z deszczomierza są niezbędne dla systemu RIMpro, który pomaga w zwalczaniu chorób i szkodników zagrażających produkcji roślinnej.
Agrosimex
6. Czujnik przepływu wody
– przepływomierz – pozwala na zdalne monitorowanie działania pompy. Dostarcza informacji o uśrednionej sile i ilości przepływu wody.
Agrosimex
7. Wiatromierz
pozwala na monitorowanie aktualnej prędkości wiatru na plantacjach użytkownika, umożliwiając podjęcie decyzji dotyczącej rozpoczęcia oprysków.
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder