SADOWNICTWO

OCHRONA ROŚLIN

28.04.2014

Miodówka gruszowa - jak zwalczać skutecznie?

R. Binkiewicz

Grusze są wciąż atrakcyjnym gatunkiem zarówno dla konsumenta, ze względu na walory smakowe owoców, jak dla producentów, z uwagi na dochodowość. Niestety, z punktu widzenia producenta uprawa tego gatunku nie jest tak łatwa jak jabłoni.

Agrosimex
Miodówka gruszowa - zwalczanie

Grusze mają większe wymagania agrotechniczne niż jabłonie, ale i szczególnego szkodnika, który je upodobał sobie, czyli miodówkę gruszową. Szkodnik ten wydaje kilka pokoleń w sezonie, rozmnaża się bardzo szybko, jest uciążliwy w zwalczaniu, a przy tym wyrządza olbrzymie szkody zarówno jeśli chodzi o jakość owoców, jak i zdrowotność oraz plonowanie drzew. W związku z tym niezbędna jest wiedza na temat jego rozwoju oraz opanowanie kompleksowego programu ochrony – od początku wegetacji praktycznie do zbiorów.

Program ochrony

  • Faza bezlistna – pękanie pąków. Po kilku słonecznych i ciepłych dniach należy wykonać zabieg jednym z pyretroidów w słoneczne południe – można go zmieszać z glinką kaolinową.
  •  
    Agrosimex
    Glinkę kaolinową stosować do białego pąka w dawce 20–30 kg/ha w większej ilości wody. Glinka jest łatwo zmywalna, więc po każdym znaczącym opadzie deszczu zabieg należy powtórzyć.
  •  Siarkę – Microthiol*/Thiovit Jet* – stosować w dawce 5–6 kg/ha od początku wegetacji do kwitnienia, co dodatkowo ogranicza szpeciele i zaopatruje rośliny w siarkę.
  •  Olej parafinowy (Catane/Katanol*) zastosować do fazy pierwszych liści, w sytuacji stwierdzenia złożonych jaj miodówki. Zalecana dawka to 10–15 l/ha.
  •  Biały pąk – Dimilin w dawce 0,3–0,35 l/ha łącznie z adiuwantem, np. Flipper/Slippa/Silwet. Zwalcza młode larwy oraz jaja. Ochrona na okres kwitnienia.
  •  Po kwitnieniu – wykonać 1–2 zabiegi jednym z produktów zawierających Abamektynę. Doskonale zwalcza młode larwy miodówki L1–L3. Działa szybko i długo, dzięki temu, że oddziałuje wgłębnie na liściu. Zalecana dawka to 0,75 l/ha + adiuwant. Unikać zabiegu podczas silnego nasłonecznienia, wówczas substancja jest szybko rozkładana przez promienie UV.
  •  Kolejny zabieg po kwitnieniu – Movento. Szerokie spektrum zwalczanych szkodników (miodówka, mszyce, pryszczarek). Selektywność w stosunku do fauny pożytecznej oraz długie systemiczne działanie w roślinie powoduje, że Movento jest doskonałym rozwiązaniem w tym okresie.
  •  Latem (od czerwca do lipca) – Atilla jest naturalnym środkiem, który latem ogranicza niską populację miodówek, a jednocześnie jest całkowicie bezpieczny dla fauny pożytecznej, która w drugiej połowie lata powinna przejąć kontrolę nad populacją miodówki.

Charakterystyka produktów zwalczających miódówki

Agrosimex
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder