Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z 28.06.2024, w którym podpowiemy, jak chronić warzywa z wykorzystaniem preparatów opartych o miedź systemiczną oraz srebro koloidalne.
Te tematy mogą Cię zainteresować:
0:36 Jakie problemy w ochronie fungicydowej warzyw pojawiły się w tym sezonie?
1:45 Jak wspomóc zdrowotność roślin bez użycia fungicydów?
2:45 Jak zwiększyć skuteczność zabiegów fungicydowych?
4:20 Jak srebro koloidalne wspiera rozwój roślin?
5:00 Jak stosować produkty oparte o srebro koloidalne?
Dlaczego warto zastosować miedź systemiczną i srebro koloidalne w ochronie fungicydowej warzyw
Julia Zalewska: Dzień dobry, Julia Zalewska, Agrosimex.
Renata Pawlak: Renata Pawlak.
Julia Zalewska: Zapraszamy państwa ze słonecznego Mazowsza na plantację marchewki. Chciałyśmy troszeczkę opowiedzieć państwu tym razem, co możemy zrobić w przypadku, kiedy występuje u nas brak dostępności środków ochrony roślin. Jakie produkty mamy w ofercie, które mogą nam troszeczkę wspomóc tę ochronę roślin, a również też odżywić.
Renata Pawlak: Zapraszamy.
Julia Zalewska: Renata, co możesz powiedzieć o naszych nowych produktach, które mamy w ofercie?
Renata Pawlak: Mamy dosyć ciekawe nowe produkty w swojej ofercie, z tego względu, że na dzień dzisiejszy, mimo, że mamy dosyć szeroką paletę fungicydową do ochrony wszystkich gatunków warzyw, czy to są warzywa korzeniowe, czy to są warzywa dyniowate, czy chociażby ziemniak, czy pomidor, no tych środków dostępnych mamy dużo, ale dostępność fizyczna jest trochę ograniczona, prawda?
Julia Zalewska: Tak.
Renata Pawlak: I na dzień dzisiejszy możemy też wspomóc te rośliny, stymulując je odpowiednimi nawozami dolistnymi, biostymulatorami, tak, aby te rośliny były w lepszej kondycji. W swojej palecie mamy na dzień dzisiejszy trzy nowe produkty, które będą nam działać i nawozowo, ale też i stymulować roślinę w formie takiej, że będzie ona bardziej odporna na patogeny. Czy to są patogeny pochodzenia grzybowego, czy to są pochodzenia bakteryjnego, ale też i wirusowego. I przede wszystkim ASX Miedź Systemiczna i Silver Mix, Silver Phos.
Julia Zalewska: Tak, Miedź Systemiczna zawiera w sobie 6% miedzi i oprócz tego jest skompensowana kwasem glukanowym, więc bardzo szybko krąży w roślinie, odżywia nam miedzią, ale również chroni nam przed patogenami, przed chorobami grzybowymi. Z kolei Silver Phos i Silver Mix to są dwa preparaty, które mają w sobie mikroelementy Silver Mix plus srebro-koloidalne, tam jest 6 mikro elementów i 3000 miligramów na litr srebra koloidalnego. A oprócz tego Silver Phos, który ma w sobie fosfor, potas i dwa mikroelementy. Dodatkowo jest właśnie również srebro koloidalne, tam jest 500 miligramów na litr, więc możemy w ten sposób wspomóc nasze rośliny i zabezpieczyć przed chorobami grzybowymi czy innymi patogenami.
Renata Pawlak: Tak. Tutaj na tej plantacji marchwi skończyliśmy już ochronę chemiczną, jeżeli chodzi o chwasty i przy tak zróżnicowanej pogodzie będziemy już wchodzić z tymi pierwszymi zabiegami fungicydowymi. Co do tych zabiegów fungicydowych, aby ta marchew też była w lepszej kondycji. Ja tutaj zalecam stosowanie wraz z pierwszymi zabiegami fungicydowymi ASX Miedź Systemiczną i do tego w takich niewielkich dawkach już Silver Mix lub Silver Phos, tak, aby zabezpieczyć te rośliny już dzisiaj przed tymi pierwszymi infekcjami, chociażby alternariozy, ale też i przyszłościowo mączniakiem prawdziwym. To warzywa korzeniowe. Podobnie będzie z pietruszką, z selerem korzeniowym, a w momencie, jeżeli mamy warzywa dyniowate, bo tutaj też jest dosyć duży problem z dostępnością środków ochrony roślin, a na dzień dzisiejszy tych patogenów już w tych wczesnych fazach rozwojowych czy w dyni, czy w cukinii, a przede wszystkim ogórku, czy szklarniowym, czy gruntowym, tutaj też musimy zauważyć, że jest i duża presja mączniaka, i plamistości liści wszelakich i tutaj już do tych pierwszych zabiegów fungicydowych warto dorzucać tą miedź systemiczną, która krąży nam w sokach komórkowych. To nie jest miedź kontaktowa, więc tutaj też trzeba rozróżnić, więc ona już będzie nam chronić tę roślinę od środka, od tych części, które mamy w liściach, więc te infekcje będą dużo niższe. A też srebro koloidalne to też jest taki dosyć ciekawy pierwiastek, bo niestety zostały wycofane substancje czynne, które mieliśmy idealne na chociażby uszkodzenia przez grad. Tych substancji nie ma, a tutaj ta substancja, która jest zawarta Silver Phos czy Silver Mix, srebro koloidalne będzie bardzo dobrze czyścić nam po tych uszkodzeniach mechanicznych, po tym gradzie, prawda?
Julia Zalewska: Tak, srebro koloidalne nie jest znane od wczoraj, to jest taki preparat, który nam też dezynfekuje, bardzo ładnie odkaża rany, nawet jakby u ludzi też, prawda?
Renata Pawlak: Tak.
Julia Zalewska: Więc w warzywach tym bardziej. Należy też dodać, że te preparaty nie są też tylko dla warzyw. Można je używać z powodzeniem w zbożach, czy w rzepaku i różnych innych uprawach polowych. W przypadku Silver Mix działamy tutaj na stężeniach, czyli proponowana dawka jest od 0,3% do 0,6%. Jeśli chodzi o Silver Phos, to jest około 1 litra na 300-400 litrów wody na hektar.
Renata Pawlak: Tak. No i tutaj też można to używać praktycznie w całym okresie wegetacji, w każdym gatunku warzywniczym, każdego gatunku warzyw, ale jest jedno "ale", bo też w swojej ofercie posiadamy produkty mikrobiologiczne i tutaj niestety albo stosujemy produkty mikrobiologiczne, albo stosujemy miedź z srebrem. Więc tutaj jak najbardziej jest to kompatybilne ze sobą, ale w odstępach między zabiegami, chociażby te 7 dni, aby biologia dobrze zadziałała i aby te produkty nawozowe również nam dobrze zadziałały.
Julia Zalewska: Super.
Renata Pawlak: Proszę państwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, również też do nas. Jeżeli macie jakieś pytania co do zastosowania, w jakiej fazie, to zachęcamy do zadawania pytań, subskrybowania naszych kanałów.
Julia Zalewska: I do zobaczenia w następnym odcinku.
Renata Pawlak: Do zobaczenia.