Transkrypcja
Dzień dobry, Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jabłoniowy poświęcony strategii zastosowania regulatorów wzrostu.
Ten komunikat nagrywamy 4 maja tuż po Majówce w sadzie w Jajkowicach w gminie Sadkowice. Tym razem najmniej czasu poświęcę na ochronę, a skupię się właśnie na regulatorach wzrostu, ponieważ tutaj mamy dużo dylematów, dużo zagadnień i przydadzą się konkretne propozycje, konkretne rozwiązania właśnie tych zabiegów w najbliższym czasie.
O parchu tym razem nic nie będę mówił, ponieważ mamy kilka dni suchych, bezdeszczowych, jest stały monitoring i bieżące informacje przekazujemy państwu w Info-Karcie i stosować się według zaleceń. Przeciwko szkodnikom nie wykonujemy zabiegów, w tej chwili kwitnienie, więc czekamy, aż przekwitnie.
Proszę państwa, sytuacja bardzo dynamiczna i jeśli chodzi o przebieg pogody, ale jest również, jeśli chodzi o przebieg faz rozwojowych poszczególnych sadach, odmianach, kwaterach i regionach. Stąd też dużo pytań, dużo dylematów, wątpliwości, ponieważ potrzeby wykonania poszczególnych zabiegów regulatorami wzrostu są różne w każdym sadzie. Za nami przymrozki, więc tutaj też zalecenia były i niektórzy wykonali te zabiegi przed przymrozkami z użyciem biostymulatorów, ale również i zabiegi giberelinowe w niektórych sadach zostały zastosowane, natomiast tak jak tutaj widzimy, w tej kwaterze Princa, to jeszcze nie jest pełnia kwitnienia. Pewnie ta pełnia będzie za dwa dni przy tym przebiegu pogody, ale znowu ma się schłodzić w weekend, więc to kwitnienie, szczególnie tutaj w centralnej Polsce, bardzo nam się rozciąga w czasie. Jest część sadów i odmian, tak jak Golden, które są jeszcze w fazie różowego pąka, a nawet zielonego pąka. Z kolei okolice Sandomierza tam pełnia kwitnienia na większości odmian. Odmiany Idared, Ligol kończą kwitnienie, więc też inne zabiegi, inne podejście do poszczególnych odmian, poszczególnych kwater. Tutaj podziękowania dla kolegi z Sandomierza, z okolic Sandomierza, z którym jesteśmy w stałym kontakcie i otrzymujemy pełen obraz, przekaz tego, co tam się dzieje, jeśli chodzi o fazy rozwojowe, ponieważ, monitoringiem jest objęty cały obszar.
I teraz proszę państwa, jakie zabiegi, kiedy na poszczególne odmiany powinniśmy zastosować tak, żeby w pełni wykorzystać właściwości tych produktów, tych hormonów, regulatorów wzrostu? Tutaj w tej kwaterze, w ogóle w tym gospodarstwie, w tych sadach sytuacja, jeśli chodzi o kwitnienie, zapąkowanie jest, jak na ten sezon, bardzo dobra. Dobra i bardzo dobra. Można powiedzieć, że to kwitnienie jest prawie że normalne, co widać tutaj na za mną, na tym Princie naprawdę jest rewelacyjnie. Pomimo tego zabieg giberelinowy jest wskazany do poprawy zawiązania owoców. To teraz proszę sobie wyobrazić, jak duża potrzeba jest wykonania tego zabiegu w tych sadach, gdzie to kwitnienie jest na bardzo niskim poziomie, obawiamy się o zawiązanie, do tego jeszcze przymrozki i obawa o intensywny wzrost wegetatywny. Więc, dając zalecenia tych zabiegów, trzeba podzielić je na dwie grupy, takie główne grupy, podstawowe grupy. Pierwsza to są odmiany i kwatery o silniejszym wzroście i słabym zapąkowaniu, słabym kwitnieniu, czy umiarkowanym kwitnieniu. To będą na pewno wszystkiego Jonagoldy, to będzie Ligol, ale też jest wiele kwater Idareda, które kwitną bardzo słabo. Więc tutaj trzeba będzie wykorzystać w pełni właściwości i prochesadionu, czyli Corto, Regalis, ale również giberelin. Wiem, że w większości tych kwater został już wykonany ten zabieg Corto albo Regalis w fazie balona w celu wyhamowania wzrostu we wczesnej fazie, redukcji produkcji etylenu przez rośliny, a dzięki temu lepszego zawiązania. W tych kwaterach minęło już kilka dni od tego zabiegu, więc jeśli to będzie pełnia kwitnienia w tych dniach, polecam w tych sadach, właśnie w tych kwaterach zabieg giberelinowy, Novagib, albo Gibb plus, albo Perlan. I kolejny zabieg Corto i Regalis będziemy polecali w tych sadach tuż po kwitnieniu z kolei, żeby w tym czasie, kiedy już będzie coraz słabiej działał ten pierwszy zabieg, uzupełnić dawkę, ilość proheksadionu, znowu wyhamować te rośliny we wzroście i zredukować opad zawiązków po kwitnieniu. Dzięki temu pod takim programie jest duża szansa... O ile przymrozki nie popsują tego, jest duża szansa, że nawet w tych sadach umiarkowanie czy słabokwitnących większość tego potencjału da nam się wykorzystać i ten plony będą umiarkowane, albo całkiem przyzwoite. No nie wszędzie jest tak komfortowo, jak tutaj w tej kwaterze. Ale pomimo tego tutaj też taki program jest stosowanie, jest wykonywany.
Co z drugą grupą odmian, czyli Gala, Golden, Szampion? W większości sadów te odmiany, te kwatery kwitną dobrze i bardzo dobrze, więc tutaj można powiedzieć, że o ile przymrozki nie pokrzyżują planów, nie wyrządzą jakichś szkód, to w tych odmianach będzie można wykonać standardowy program do zawiązania, czy bardziej do przerzedzania w drugiej fazie kwitnienia i tuż po kwitnieniu. Ale oczywiście i program giberelinowy w celu poprawy jakości owoców w tych odmianach. W Sandomierzu, że tak jak wspomniałem, te odmiany są w pełni kwitnienia, tutaj w centralnej Polsce, czy na zachodzie Polski to właśnie Gala, Szampion, Golden dopiero zaczyna kwitnienie, może Szampion jest gdzieś w pełni kwitnienia, więc tutaj nie radziłbym, nie polecam, jeśli nie są uzasadnione, nie polecam tego zabiegu Corto lub Regalis w tej fazie. Czekajmy, jakie będzie zawiązanie. Jeśli to jest uzasadnione, też wykonajmy zabieg giberelinowy pod koniec kwitnienia i dopiero tydzień, półtora tygodnia po kwitnieniu będziemy decydowali, czy tam jest potrzeba gdzieś zastosowania proheksadionu wapnia w postaci Corto albo Regalis. Myślę, że raczej będzie większa potrzeba przerzedzania tych odmian, obserwując obfite kwitnienie Gali i Szampiona. No Golden troszeczkę może słabiej, ale uważam, że pomimo tych różnych zawirowań pogodowych, to te odmiany będziemy przerzedzali, ale to o tym będę szczegółowo mówił w kolejnym komunikacie. Wyjątek stanowią sady w regionie sandomierskim i tam w odmianach Ligol, Idared, gdzie mamy przepołowione kwitnienie czy końcówka kwitnienia za dwa, trzy, cztery dni bezpośrednio po niedzieli, tam, gdzie jest to uzasadnione, wskazane, tam już będzie można przerzedzać, wykonać to wczesne przerzedzanie z użyciem preparatu Monex, czyli NAA, tak jak co roku polecamy w tej fazie, czyli pod koniec kwitnienia z dodatkiem mocznika. Bardzo fajne efekty. Już w takim programie przerzedzania kilku etapowym w tych odmianach o drobno owocowych jak najbardziej jest wskazany.
Wrócę jeszcze na chwilę do zabiegu giberelinowego, ponieważ też wahają się sadownicy, czy już wykonać ten zabieg na początku kwietnia, czy w pełni kwitnienia? Czy może poczekać dwa, trzy dni, aż się wyjaśni sytuacja przymrozkowa? Myślę, że warto poczekać. Faktycznie te prognozy są zmienne i jeszcze wczoraj na weekend zapowiadane były najsilniejsze przymrozki w tym sezonie, dzisiaj 4 maja już widać na tych prognozach, że na horyzoncie są gdzieś opady, więc trudno powiedzieć. Warto się wstrzymać, jeśli to będzie faktycznie, no będą jakieś przymrozki i szkody, wtedy warto ten zabieg giberelinowy wykonać bezpośrednio po kwitnieniu i będzie to najlepiej wykorzystane. Więc Novagib albo Gib plus, albo Perlan, myślę, że w większości tych sadów tu w centralnej Polsce i na zachodzie możemy jeszcze dzień, dwa dni się wstrzymać, poczekać na tę sytuację przymrozkową i faktycznie te preparaty zastosować tuż po przymrozku, jeżeli taki wystąpi, a jeśli nie, to wciąż będzie to aktualne, będzie to zabieg na czas. Myślę, że to najważniejsze informacje, które miałem do przekazania w tym komunikacie. Dziękuję bardzo i do zobaczenia.