Obserwacja dynamiki rozwoju pseudotecji grzyba
Venturia inaequalis przeprowadzona dnia 9.04 wykazała, że na liściach wszystkich ocenianych odmian pseudotecja osiągnęły
maksymalną dojrzałość, czyli 5 stopień rozwoju. Zarodniki workowe znajdujące się w workach posiadały zielonkawe do oliwkowego zabarwienie, co świadczy o ich dojrzałości i
zdolności do wysiewów. Co potwierdziły pierwsze odnotowane zarodniki analizowane za pomocą urządzenia do monitoringu – Sporetrap w Błędowie. Jednak ilość zliczonych zarodników w ostatnich dniach była niewielka, znikome wysiewy nie stworzyły zagrożenia dokonania infekcji. Podczas ostatnich trzech dni odnotowano zaledwie 343 zarodniki workowe w m3. Zaistniała sytuacja potwierdza gotowość, zdolność oraz dojrzałość zarodników workowych do wysiewu.
W tym terminie również odnotowywano pseudotecja w 3 i 4 stopniu rozwoju według przyjętej skali bonitacyjnej, w tych stadiach rozwojowych zarodniki workowe znajdujące się w workach były dojrzałe co potwierdzała ich zielonkawo-oliwkowa barwa.
Dojrzałość zarodników a lokalizacja
Podczas analizy dojrzałości pseudotecjów na 100 owocnikach z każdej odmiany odnotowano, że najwięcej wypełnionych workami z dojrzałymi zarodnikami worowymi jest w przypadku: odmiany ‘Idared’ (Skierniewice) w tym czasie 100 % badanych pseudotecjów wykazało maksymalną dojrzałość, a 92 % pseudotecjów odmiany ‘Ligol’ (Niemirowice) oraz ‘Ligol’ (Błędów) -27% znajdowało się w 5 stopniu rozwoju. Natomiast dynamika dojrzałości owocników w przypadku pozostałych odmian kształtowała się następująco: Gloster - 70%, Jonagold - 36% (Kazimierków k/Warki) oraz ‘Szampion’ (Koprzywna k/Białej Rawskiej) - 68%. Aktualnie wypełnienie owocników workami z zarodnikami workowymi zdolnymi do infekcji oceniane jest na 40-50%.
Zagrożenia w najbliższym czasie
W najbliższym czasie przy sprzyjających warunkach tj. temperatura (optymalna 15 0C), opad deszczu lub też wysoka wilgotność powietrza mogą przyczynić się do pierwszych silnych
infekcji pierwotnych. W związku powyższymi obserwacjami oraz prognozowanymi opadami deszczu właściwie na terenie całego kraju w niedzielę/poniedziałek – istnieje bardzo realne prawdopodobieństwo wystąpienia pierwszych znaczących/groźnych wysiewów i infekcji. W celu jak najlepszej ochrony zapobiegawczej zalecamy zabieg dziś lub jutro (sobota).
Po kilkudniowym ociepleniu przyśpieszy rozwój drzew, więc każdego dnia będzie przybywać nowej, niezabezpieczonej i wrażliwej na porażenie tkanki. Dlatego tak istotne jest, aby zabieg zapobiegawczy wykonać tuż przed opadami i zabezpieczyć maksymalną powierzchnię młodych liści.
Zalecenia:
Wariant 1
W sadach, gdzie wykonano do tej pory jeden zabieg miedziowy lub w ogóle nie było zabiegu:
- Funguran A Plus NEW lub
- Miedzian 50 WP lub
- Cuproflox 380 SC (nawożenie + ochrona) lub
- Verno (nawożenie + ochrona)
+ Delan 700 WG - 0,5 kg/ha
Wariant 2
W sadach, gdzie do tej pory wykonano dwa zabiegi miedziowe:
Delan 700 WG 0,5 kg/ha
+
Fosfiron Cu 2,5 l/ha
+
Microthiol/Thiovit Jet (siarka) 5 kg/ha ochrona zapobiegawcza przed parchem i mączniakiem
+
odżywianie P + Cu + N
Fosforyny zawarte w nawozie Fosfiron Cu są doskonale pobierane przez korę, pąki i liście drzew, łatwo i szybko transportowane do miejsc gdzie są najbardziej potrzebne dostarczając energii niezbędnej do przemian biochemicznych w roślinie. Ponadto stymulują produkcję fitoaleksyn, zwiększając zdrowotność roślin i podwyższając skuteczność ochrony przed parchem, mączniakiem i innymi patogenami.
W przypadku obu wariantów polecamy dodatek jednego z pyretroidów, zwalczającego w tej fazie pierwsze mszyce i kwieciaki. W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi zabiegu olejami mineralnymi, informujemy że na bieżąco analizujemy rozwój przędziorka i jeśli nadejdzie odpowiednia faza rozwojowa szkodnika, zasygnalizujemy optymalny termin zabiegu olejami mineralnymi. Na obecną chwilę jest zdecydowanie zbyt wcześnie.
Karolina Felczak, Robert Binkiewicz