W poniższym komunikacie opisano aktualne zagrożenia dla upraw
jabłoni i
gruszy. Opisano szkodliwość
owocówki jabłkóweczki,
zwójek i
miodówki gruszowej.
Owocówka jabłkóweczka i zwójki
Znaczące ocieplenie w ubiegłym tygodniu, sprzyja większej aktywności
owocówki jabłkóweczki i
zwójek. Regularny monitoring pułapek feromonowych pokazuje w większości lokalizacji w kraju (poza kilkoma wyjątkami) wzmożoną dynamikę lotów motyli owocówki jabłkóweczki oraz niektórych gatunków zwójek. W kilku punktach w ciągu kilku dni odłowiło się nawet 30-50 motyli owocówki. Świadczy to o dużym zagrożeniu tym szkodnikiem w danej lokalizacji. Sytuacja jest dość zmienna i są sady, w których owocówka nie stanowi problemu, co pokazują również odczyty z pułapek. Decyzję o zabiegu, powinien zatem podjąć każdy indywidualnie. Z grupy zwójek lokalnie odławia się siatkóweczka, ale nie jest to jeszcze szczyt lotów tego szkodnika. Dużo bardziej aktywne są
zwójka koróweczka i
przeziernik jabłoniowiec. W wielu sadach stanowią one duże zagrożenie i powodują straty żerując pod korą na pniach i pędach. Można więc połączyć obecnie zwalczanie owocówki z wybranymi gatunkami zwójkówek.Polecany jest zabieg w ciągu najbliższych kilku dni, który zabezpieczy składane jaja przed wylęgiem gąsienic.
Polecane preparaty to:
- Rumo 30 WG / Steward 30 WG - 0,17-0,2 kg/ha
- Affirm 95 SG - 2,5-3 kg/ha
- Coragen 200 SC - 0,175 l/ha
Miodówka gruszowa
Drugą grupą szkodników, które obecnie stanowią duże zagrożenie, są
miodówki gruszowe. Jest to właściwie kluczowy moment w ochronie w tym sezonie. Ciepła pogoda w ciągu ostatniego tygodnia sprzyjała aktywności osobników dorosłych, które złożyły dużą ilość jaj. Obecnie jaja te są w większości sadów gruszowych dojrzałe (kolor żółty lub pomarańczowy), co świadczy o tym że w najbliższych dniach rozpocznie się masowy wylęg larw. Nie można tej sytuacji „przespać”, bo możemy mieć duże problemy z miodówką gruszową latem.
W tej fazie rozwojowej szkodnika, polecamy zabieg jednym z produktów:
Vertigo 018 EC /
Safran 018 EC - 0,75 l/ha.
Preparaty oparte na
abamektynie są znane z dobrej skuteczności w zwalczaniu larw miodówek ale i innych szkodników. Preparaty te najszybciej zwalczają młode larwy, a więc te które za kilka dni się pojawią albo już są obecne w sadzie. Należy pamiętać o tym, że abamektyna nie jest fotostabilna i promienie UV częściowo rozkładają substancję zanim zostanie ona pobrana wgłębnie przez roślinę. Zabieg zatem polecamy wykonać wieczorem. Do jeszcze lepszej skuteczności oraz wydłużenia działania wgłębnego polecamy dodatek adiuwantu
PROLONGER w dawce 0,15-0,2 l/ha.
Vertigo i Safran poza miodówkami zwalczają również przędziorki, szpeciele i zwójki
Atilla SP - 7 kg/ha
Atilla SP – nowy środek, zarejestrowany do zwalczania
miodówki gruszowej. Opracowana została specjalna formulacja, która zapewnia skuteczne zwalczanie osobników miodówki w różnych stadiach rozwojowych. W pierwszej fazie działa jako repelent, powodując, że osobniki dorosłe niechętnie składają jaja na opryskiwane pędy. Dodatkowo, Atilla wykazuje owadobójcze (wysuszające) działanie w stosunku do najmłodszych larw, redukując aktualną populację. Ostatecznie Atilla ogranicza powstawanie spadzi. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, bardzo ważne jest zastosowanie bloku 4 zabiegów. Skuteczność preparatu Atilla, z pewnością nie będzie zauważalna po jednym zabiegu.
Atilla jest produktem bezpiecznym, nie zalegającym w owocach, stąd nie ma ustanowionego dla niego maksymalnego poziomu pozostałości (MRL). Atilla, nie wpływa również niekorzystnie na rozwój drapieżców, takich jak Anthocoris lub Typhlodromus, dzięki czemu jest polecana w programach integrowanej ochrony.
Dzięki temu, że Atilla nie wykazuje pozostałości w owocach, można wykonywać zabiegi tuż przed zbiorami, które można również potraktować jako dokarmianie potasem.
Movento – 2,25 l/ha
Preparat bardzo skutecznie zwalcza
larwy miodówek,
mszyc, w tym
bawełnicy korówki oraz innych szkodników. Dzięki systemicznemu działaniu w roślinie działa długo i skutecznie likwiduje uciążliwe szkodniki. Ważne jest to, aby preparat zastosować na kilka dni przed wylęgiem larw, ponieważ pełną skuteczność produkt osiąga po kilku dniach od zabiegu.
Pamiętajmy o stosowaniu większej ilości cieczy roboczej do zwalczania szkodników - 700-1000 l/ha
Robert Binkiewicz
Doradca Sadowniczy Agrosimex