SADOWNICTWO

OCHRONA OWOCÓW

27.07.2015

Komunikat sadowniczy z dnia 6.07.2015 - ochrona wiśni i czereśni

B. Konewka

W okresie wybarwiania i dojrzewania owoców wiśni i późnych odmian czereśni - należy zaplanować ostatnie zabiegi zabezpieczające owoce przed chorobami i szkodnikami.

Nasionnice i mszyce

Agrosimex
Dwa tygodnie przed przewidywanym terminem zbioru kolejno dojrzewających odmian wiśni i czereśni polecamy zabezpieczenie owoców przed nasionnicami nawet w tych sadach, w których do tej pory nasionnice nie przekroczyły progu zagrożenia (średnio 2 muchy /1 pułapkę). Uchroni to owoce przed nasionnicami, jeśli te zaczną się łapać na pułapkach w okresie przedzbiorczym ( wówczas skuteczna ochrona nie będzie już możliwa). Zabieg jest konieczny również w tych sadach, w których pojawiły się nowe kolonie mszyc lub zauważymy, że odnawiają się kolonie wcześniej niedostatecznie zwalczone. Przypominamy polecane insektycydy: Mospilan 20 SP - 0,125 l/ha lub Calypso 480 SC 0,1-0,15 l/ha, dodając do każdego z nich zwilżacz Flipper (karencja 14 dni)

Gorzka zgnilizna wiśni

Agrosimex
W przypadku gorzkiej zgnilizny wiśni wystarczy nawet bardzo niewielkie źródło infekcji – jedna mumia w koronie drzewa, aby doszło do porażenia wiśni i znaczącego pogorszenia ich jakości handlowej. Infekcje owoców krótko przed zbiorem mają często utajony przebieg i wówczas choroba ujawnia się dopiero w warunkach sprzyjających rozwojowi patogenu, a więc podczas transportu i przechowywania owoców. Aby uniknąć ewentualnych strat w sytuacji, gdyby wystąpiły opady deszczu w okresie przedzbiorczym, polecamy wykonanie ostatniego zabiegu zabezpieczającego owoce przed gorzką zgnilizną wiśni. Zabezpieczamy owoce wiśni tych odmian, których zbiory przewiduje się za około 7 - 14 dni.

Agrosimex
Zwalczanie gorzkiej zgnilizny wiśni

Preparaty o dwutygodniowej karencji
 • Shavit  Plus 71WP - 2 kg/ha,
 • Kaptan Plus 71,5 WP - 2 kg/ha (14 dni karencji wg nowego zezwolenia).
Preparaty ograniczają równiej drobną plamistość liści drzew pestkowych). Preparaty, o najkrótszej tygodniowej karencji, oparte na kaptanie i tiuramie
 • Sadoplon 75 WP - 3kg/ha, Kaptan zaw. 50 WP  -3 kg/ha i Kaptan Plus 71 WP (wg starego zezwolenia).
 • Merpan  80 WG - tylko na późne odmiany wiśni - karencja 21 dni.

Nawożenie dolistne wiśni w okresie dojrzewania owoców

Zadaniem nawożenia dolistnego jest zwiększenie zawiązywania pąków kwiatowych na kolejny rok i poprawa ich jakości, niwelowanie skutków stresu np. z powodu suszy czy polepszenie wzrostu i jakości owoców (wielkość, wybarwienie, jędrność, smakowitość) i ich trwałości w obrocie handlowym. Główną zaletą jest szybkość działania i wysoki stopień wykorzystania wnoszonych składników. W okresie dojrzewania i wybarwiania się owoców zalecamy przemiennie dolistne nawozy fosforowe/ potasowe oraz wapniowe

Poprawa jędrności i wybarwienia owoców - nawozy fosforynowe i potasowe

Polecane dolistne nawozy fosforowe
 • Rosaleaf1 10-52-5-2-6,6 + mikroskładniki w dawce 2-4 kg/ha,
 • nawóz ASX Fosfor plus w dawce 2-3 kg/ha
 • Rosasol 8-50-12 + mikro, Rosasol 15-30-15 + mikro w dawce 4-5 kg/ha
 • Rosafos - koncentrat  do dokarmiania roślin fosforem i wapniem - poprawia wybarwianie i ogranicza pękanie owoców, dawka 5 l/ha -jeśli planuje się1-3 zabiegi co 7 dni na 4 i 2 tygodnie przed zbiorem, a 10l/ha – 1 zabieg na 2 tygodnie przed zbiorem.
Polecane dolistne nawozy potasowe
 • Agrosimex
  Rosaleaf 5 
  9-14-38-2-10,  Rosaleaf 6  10-5-40-2-17,5 w ilości 2-4 kg/ha,
 • Rosasol 8-17-41+ mikro; Rosasol 12-3-43 +6S+ mikro w dawce 4-5 kg/ha
 • ASX Potas plus (22 % P2O5) w dawce 2-3 kg/ha;
 • CIGO K Express (500 g potasu w 1 l)– dawka 4 l/ha;
 • Metalosate Potassium - polecana dawka 2-4 l/ha;
 • siarczan potasu K-Leaf™ - to czysty siarczan potasu z przeznaczeniem do zastosowania dolistnego (zawartość 52% K2O i 46% SO3). Miesza się z większością innych nawozów dolistnych, ale nie ze środkami zawierającymi wapń.
W przypadku wystąpienia jednocześnie objawów niedoborów zarówno potasu jak i fosforu polecamy ASX Makro Plus nawóz o zrównoważonej zawartości NPK i Mg (18 % P2O5, 28% K2O i 2% MgO).

Ograniczenie pękania, sokowania i poprawa jędrności owoców - nawożenie wapniem

W okresie na 3, 2 i 1 tydzień przed zbiorem owoców lub bezpośrednio przed spodziewanym, zapowiadanym deszczem powinny być wykonywane rutynowo zabiegi dolistne nawozami wapniowymi (nie później jednak jak tydzień przed zbiorem). Nawozy wapniowe zwiększając elastyczność skórki, powodują, że owoce mniej pękają i zachowują trwałość w obrocie handlowym.

Polecane nawozy wapniowe

 • Folanx 29 Ca – nawóz o najwyższej koncentracji wapnia (40,6% CaO), nośnikiem Ca jest w nim mrówczan wapnia, który powoduje, że wapń jest szybko wchłaniany jest przez rośliny i sprawnie transportowany do wszystkich części roślin, opryski rozpoczynamy już po kwitnieniu, dawka 2,5 kg/m wysokości korony (5 kg/ha);
 • Metalosate Calcium – dolistny nawóz wapniowy (6% Ca), w którym Ca jest skompleksowany aminokwasami,
  Agrosimex
  dawka 1,5-2,0 l/ha;
 • VifloCal S (6% CaO i 25 ppm nanosrebra), polecane dawki to 3l/ha -2-4 x przed zbiorami i 1-2x po zbiorach;
 • Viflo azotowo-wapniowy 5 l/ha;
 • Rosacal Ca – w 1 l - 223 g CaO, dawka 5 l/ha;
 • Rosatop Ca -roztwór azotanu wapnia z Mg i mikro (225 g CaO w 1 l), polecane dawka 5l/ha;
 • Agrocean Ca (15% CaO)z ekstraktem z alg morskich, dawka 3 l/ha;
 • Rosafos to z kolei koncentrat do dokarmiania roślin fosforem i wapniem , polecana dawka 5 l/ha -jeśli planuje się1-3 zabiegi co 7 dni na 4 i 2 tygodnie przed zbiorem, a 10l/ha – 1 zabieg na 2 tygodnie przed zbiorem.
Agrosimex
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder