SADOWNICTWO

OCHRONA ROŚLIN

16.05.2014

Komunikat sadowniczy z dnia 13.05.14 - Porzeczki

B. Blaszczynska

Amerykański mączniak agrestu to choroba, która poraża najsilniej niektóre odmiany porzeczki czarnej, spotykana jest również na porzeczkach czerwonych.

Amerykański mączniak agrestu

Źródłem infekcji pierwotnych są zarodniki workowe rozwijające się w otoczniach, tworzących się na porażonych organach. Infekcje pierwotne są nieznaczne, ale w ich wyniku pojawiają się zarodniki konidialne, które są źródłem infekcji wtórnych, odpowiedzialnych za szybkie i masowe rozprzestrzenianie się choroby. Chorobie sprzyja pogoda ciepła i sucha, gdyż wpływa korzystnie na zarodnikowanie grzyba i na uwalnianie się zarodników konidialnych. Wczesną wiosną widoczne są porażone wierzchołki pędów, a pierwsze mączyste plamy na liściach i pędach pojawiają się pod koniec maja lub na początku czerwca. W okresie wzrostu roślin plam przybywa, a biały nalot z czasem brunatnieje i pokrywa wszystkie zielone części rośliny. Z czasem wierzchołki pędów zamierają, liście ulegają deformacji i przedwcześnie opadają. , Powoduje to silną redukcję plonu w następnym sezonie. Brak przyrostów jest szczególnie szkodliwy dla młodych roślin, gdyż opóźnia ich wzrost i osiągnięcie pełni owocowania. Porażeniu ulegają także owoce. Intensywność ochrony chemicznej należy uzależnić od podatności odmiany. Odmiany wrażliwe to np: Ben Lomond, Ben Nevis, Ceres.

Zwalczanie amerykańskiego mączniaka agrestu

Pierwszy zabieg chemiczny należy wykonać około 2 tygodnie po kwitnieniu, następne co 10-14 dni tylko na odmianach podatnych - aż do zbiorów owoców. Polecane są: Nimrod 250 EC (zapobiegawczo stosować w dawkach 0,75-1,5 l/ha, a wyniszczająco 1,5-2,25l/ha), Score/Difo 250 EC i Zato 50 WG. Metody agrotechniczne ograniczające chorobę to: unikanie przenawożenia plantacji, ponieważ krzewy zbyt silnie nawożone są znacznie łatwiej porażane przez chorobę. Niezagęszczone plantacje prawidłowo cięte są porażane w mniejszym stopniu i można je dokładniej opryskać. Przeziernik porzeczkowiec - należy powiesić pułapki do monitoringu lotów motyli. Próg zagrożenia to 15 motyli/pułapkę.

NOWA REJESTRACJA STOSOWANIE W UPRAWACH MAŁOOBSZAROWYCH

VONDOZEB 75 WP PENNCOZEB 80 WP mankozeb (związek z grupy ditiokarbaminianów) - 80% (800 g/kg). 1. AGREST Opadzina liści porzeczki, biała plamistość liści. Maksymalna dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 2 kg/ha. 2. PORZECZKA CZARNA, PORZECZKA CZERWONA Opadzina liści porzeczki, biała plamistość liści. Maksymalna dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 2 kg/ha.
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder