SADOWNICTWO

OCHRONA ROŚLIN

20.06.2017

Komunikat Sadowniczy z dnia 12.06.2017r.- maliny ochrona

J. Warda

Obfite opady deszczu, w wielu rejonach kraju bardzo sprzyjają porażeniu roślin przez szarą pleśń, zamieranie pędów malin i rdzę maliny.

Szara pleśń i zamieranie pędów malin

Choroba może być przyczyną znacznych strat na plantacjach maliny, z powodu zamierania pędów i gnicia owoców. Infekcji ulegają wszystkie organy nadziemne. W warunkach wysokiej wilgotności dochodzi do masowego porażenia kwiatów, w różnej fazie ich rozwoju, (te brunatnieją i zamierają, stanowiąc główne źródło infekcji owoców). Na chorych owocach pojawiają się gnilne plamy, pokrywające się charakterystycznym, szarym, puszystym nalotem grzybni i zarodników konidialnych. Infekcji ulegają także latorośle maliny. Charakterystycznym objawem są rozległe, jasno-brązowe plamy rozwijające się w różnych miejscach pędu. Porażone pędy słabiej rosną i stają się bardzo podatne na przemarzanie. Silnie porażone pędy zamierają, tym bardziej, że są one zazwyczaj silnie uszkadzane przez mróz. Zwalczanie: Kontynuujemy zwalczanie z zachowaniem karencji fungicydów. Zalecane fungicydy ograniczają jednocześnie zamieranie pędów malin. Ochronę intensyfikujemy szczególnie w okresach deszczowych. Polecane fungicydy: - pirymetanil Pyrus 400 SC - dawka 2,0 l/ha, karencja 3 dni - iprodion: Iprodione 500 SC dawka 1,5 l/ha, karencja 3 dni - tiuramowe- zgodnie z rejestracją (Sadoplon 75 WP – dawka 3,0/ha karencja 28 dni) - Signum 33 WG dawka 1,8 kg/ha, karencja 3 dni - Teldor 500 SC dawka 1,5/ha, karencja 1 dzień Nowe rejestracje to: -Luna Sensation 500 SC dawka 0,6 -0,8 l/ha (rejestracja na zamieranie pędów malin i szarą pleśń oraz na rdzę maliny) -ten produkt wybieramy w temperaturze>12C, karencja 7 dni -Topsin M 500 SC dawka 1,5 l/ha stosujemy tylko 1x, karencja 14 dni - wybrane fungicydy na bazie kaptanu zgodnie z rejestracją Więcej zabiegów i wyższe dawki fungicydów stosuje się w warunkach sprzyjających chorobie, a więc w lata wilgotne i na zagęszczonych plantacjach. Do fungicydów kontaktowych polecamy dodatek zwilżacza Prolonger. Powoduje on lepsze zatrzymanie i „rozciągnięcie” kropli oprysku na powierzchni liścia, a więc i ograniczenie zmycia przez deszcz, zwiększa też penetrację miejsc trudnodostępnych. Dawkowanie- podaje się go w ilości w zależności od użytego preparatu: kontaktowe - 300-400 ml/ha, systemiczne – 200- 300 ml/ha.

Rdza maliny

Choroba występuje przy wysokiej wilgotności powietrza oraz w temperaturze 18-21C, na wielu plantacjach są już widoczne objawy rdzy na liściach. Silnie porażone liście przedwcześnie opadają, co powoduje osłabienie roślin, w konsekwencji spadek ich mrozoodporności, słabszy wzrost wiosną i gorsze plonowanie. Objawy rdzy maliny mogą występować także na owocach ( były spotykane na wyjątkowo wrażliwej odmianie Polka) i pędach. Zwalczanie- Kontynuujemy zwalczanie choroby, które powinno być rozpoczęte wiosną, najlepiej zanim pojawią się pierwsze objawy. Na malinach owocujących na pędach rocznych przed kwitnieniem można stosować: -Zato 50 WG -zastosować 2 x do kwitnienia (preparat polecany również do zwalczania zamierania pędów malin) dawka 0,2 kg/ha. -Luna Experience 400 SC (fluopyram, tebukonazol)- to nowa rejestracja w malinach, dawka 0,6 l/ha (preparat również ogranicza zamieranie pędów malin), stosujemy do początku fazy kwitnienia odmian jesiennych, dawka 0,6 l/ha -Działanie ograniczające rdzę ma także fungicyd Signum 33 WG – polecamy więc wybierać go w pierwszej kolejności do walki z szarą pleśnią. Po kwitnieniu na malinach owocujących na pędach dwuletnich polecana jest: -Luna Sensation 500 SC (fluopyram i trifloksystrobina)– kolejna nowa rejestracja w malinach na rdzę a także na zamieranie pędów malin i szarą pleśń, dawka 0,6-0,8, maksymalnie można wykonać 2 zabiegi w sezonie, 7 dni karencji. Barbara Błaszczyńska, Doradca Sadowniczy Agrosimex.
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder