Zapobieganie przedwczesnemu opadaniu owoców
Początek lata to najwyższy czas by pomyśleć o pierwszych zbiorach letnich odmian jabłek i gruszek. Już za kilka tygodni będzie zbierana Early Geneva, z czasem dojrzeją kolejne odmiany takie jak Celeste, Piros i Pauared.
Mimo wiosennych mrozów odmiany te zawiązały dość obficie i w większości lokalizacji można spodziewać się dość wysokich plonów. Jednak te kilka tygodni dzielące nas od zbioru mogą przynieść wiele zaskoczeń. Chociaż wydaje się że owoce w tym roku rozwijają się normalnie, może być to złudne. Większość z nich jest pozbawiona ziaren a to znacznie obniża ich jakość. Jednocześnie owoce takie są bardzo podatne na opadanie przed zbiorem.
Ziarna w owocach są naturalną fabryką giberelin. To dzięki tym hormonom owoc prawidłowo się rozrasta a komórki się wydłużają. Optymalny poziom giberelin hamuje wydzielanie dużych ilości etylenu, czyli hormonu starzenia się roślin. Im mniej ziaren, tym większe jest wydzielanie etylenu. Owoce takie szybko dojrzewają i słabo się przechowują.
Im mniej ziaren w owocach tym szybciej się one starzeją i tym samym trudniej jest im się utrzymać na drzewie.
Warto więc odpowiednio wcześnie sprawdzić jak wygląda sytuacja w naszym sadzie. Jedynym, sprawdzonym rozwiązaniem, które nie przyśpiesza dojrzewania owoców jest zastosowanie preparatu
Topper 10 ST.
Preparat ten jest w formie tabletek, hamuje on opadanie owoców przed zbiorami, wpływa na poprawę wybarwienia owoców oraz zwiększa wielkość owoców.
Osypujące się owoce Paulareda
Jak prawidłowo stosować Topper:
1. Zabieg wykonać w terminie na 3-4 tygodnie przed planowanym zbiorem
2. Oprysk najlepiej wykonać rano, na ciepły dzień
3. Zastosować możliwie dużą ilość cieczy roboczej 750-1000 l/ha
4. Nie obniżać dawki środka (minimum
15 tabletek/ha dla jabłoni i
20 tabletek/ha dla grusz)
Na rynku obecnych jest wiele środków, które po części mają hamować przedwczesne opadanie owoców. Żaden jednak z nich nie jest zarejestrowany właśnie w tym celu a ich skuteczności nie potwierdzają żadne badania.
Co z późnymi odmianami?
Podobna sytuacja niestety ma miejsce w odmianach, które kierowane będą do przechowywania. Szczególnie podatne na opadanie są Ligol, Szampion i cała grupa Jangoldów.
W większości odmiany te również mają puste gniazda nasienne i mogą opadać przed zbiorem.
Puste komory nasienne jabłek odmiany Ligol
Dodatkową korzyścią wynikającą z zastosowania Toppera jest podniesienie jakości. Zahamowanie tworzenia korkowej warstwy odcinającej szypułkę owocu przedłuża okres odżywiania owocu. Uzyskuje się przez to o wiele lepszą jakość, między innymi przez lepsze wysycenie owoców wapniem.
Michał Malicki, Doradca Sadowniczy Agrosimex