Założenie nowego sadu to dzisiaj bardzo poważna inwestycja i warto zrobić ją dobrze.
Najlepiej kiedy po likwidacji sadu przynajmniej 1 rok a nawet 2 lata przeznaczymy na rekultywacje gleby po poprzednim sadzie oraz neutralizacje wszystkich szkodliwych substancji, które nagromadziły się w glebie.
Często spotykamy się z sytuacją kiedy nowo posadzony sad szybko po starym sadzie bez odpowiedniego przygotowania gleby siedzi jak zaklęty i nie chce rosnąć.

Dlatego dobre przygotowanie gleby, stymulacja życia biologicznego i poprawa żyzności gleb maja dzisiaj fundamentalne znaczenie dla powodzenia uprawy. Oczywiście w tym miejscu nie omówię wszystkich zabiegów, które powinny być w tym czasie wykonane takie jak:
• analiza gleby na zawartość próchnicy, odczyn oraz makro i mikroskładników
• doprowadzenie odczynu gleby do optymalnego dla danego gatunku drzew
• wzbogacenie gleby w substancje organiczną poprzez zastosowanie nawozów zielonych, obornika lub kwasów humusowych
• odpowiednie nawożenie mineralne PKMg
• neutralizacja szkodliwych substancji i patogenów, które nagromadziły się w glebie poprzez podniesienie odczynu gleby oraz stymulacje życia biologicznego gleby a szczególnie stymulację rozwoju bakterii z rodzaju Pseudomonas Putida i Fluorescens, Bacillus subtilis, Azotobacter oraz grzybów z rodzaju Trichoderma.
• odpowiednia uprawa gleby, zlikwidowanie podeszwy płużnej i zastoisk wodnych poprzez głęboszowanie
Jeżeli wszystkie te zabiegi zostały przeprowadzone można zakładać sad. Nowo posadzone drzewka w takich warunkach będą miały optymalne warunki do prawidłowego wzrostu.
Bezpośrednio przed, w trakcie sadzenia drzewek lub bezpośrednio po posadzeniu polecamy wykonać następujące zabiegi: