SADOWNICTWO

NAWOŻENIE OWOCÓW

06.06.2014

Komunikat sadowniczy z dn. 3.06.2014 r. - Nawożenie truskawki podczas owocowania

P. Baranski

Pogoda w ostatnich dniach nie jest zbyt łaskawa dla producentów truskawek. Intensywne opady deszczu później letnie upały a pod koniec maja silne ochłodzenie i kolejne opady. W takich zmiennych warunkach pogodowych następuje zablokowanie pobierania magnezu, fosforu, żelaza i wapnia oraz wypłukanie azotu co wpływa negatywnie na kondycję wielu plantacji. Ponadto zdecydowanie wzrasta zagrożenie chorobami.

Nawożenie wapniem

Ponieważ w zdecydowanej większości gleb zawartość wapnia jest bardzo niska w przedziale 500-800 mg/L a w skrajnych przypadkach tylko 60 mg Ca/L gleby a poziom średni zaczyna się po przekroczeniu 1000mg Ca/L gleby polecamy w pełni lub pod koniec kwitnienia zastosować saletrę potasowo wapniową Unika Calcium w dawce 100-150kg/ha lub Nitrabor, Tropicote, saletra wapniowa czeska.

Nawożenie truskawki - zalecenia

W celu zapewnienia dobrej kondycji roślin, prawidłowego wiązania owoców i poprawy ich jakości i trwałości, polecamy wykonać następujące zabiegi:
Agrosimex
Wpływ stosowania nawozów Fosfiron Cu I Fosfiron Mg na plonowanie i jakość owoców truskawek Senga Sengana, Uniwersytet Przyrodniczy Lublin 2013r.:
Agrosimex
Agrosimex

Program fertygacji truskawki w uprawie polowej

Dawki w kg/tydzień
Agrosimex
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder