SADOWNICTWO

NAWOŻENIE OWOCÓW

30.07.2013

Komunikat sadowniczy z dn. 27.07.2013 r. - Zalecenia nawozowe nawożenie czereśni, wiśni i porzeczek po zbiorach owoców

K. Zachaj

Okres po zbiorach owoców czereśni, porzeczek i wiśni jest niezmiernie ważny dla przygotowania do zimy oraz plonowania tych drzew i krzewów w następnym sezonie. Bardzo ważne jest aby na drzewach i krzewach utrzymać jak najdłużej zdrowe liście, które wyprodukują odpowiednią ilość asymilatów, zgromadzą niezbędne składniki pokarmowe w pąkach i pędach aby drzewa mogły z nich skorzystać po ruszeniu wegetacji wiosną przyszłego roku.

Analiza gleby w sadzie

W tym roku bardzo ważnym zabiegiem po zbiorach będą analizy gleby, dzięki którym poznamy zawartość składników pokarmowych i próchnicy. Pełne analizy ogrodnicze (pH, N, P, K, Mg + mikro) gleby z określeniem zawartości próchnicy polecamy wykonać wszędzie tam gdzie nawet krótko wystąpił okresowy nadmiar wody i podtopienia sadów w wyniku intensywnych opadów w maju i czerwcu. Wykonanie analiz gleby teraz po zbiorach owoców pozwoli nam dobrze zaplanować cały program nawożenia doglebowego z uwzględnieniem: poprawy żyzności i sprawności biologicznej gleb, wapnowania, likwidacji niedoborów fosforu, potasu, magnezu czy boru z zachowaniem optymalnych odstępów pomiędzy poszczególnymi zabiegami nawozowymi szczególnie ważny jest tu odstęp pomiędzy wapnowaniem a nawożeniem PK, który powinien wynosić przynajmniej 4 tygodnie. Informacji nt. sposobu pobierania próbek gleby, wypożyczania lasek do pobierania próbek oraz zbierania próbek gleby do analiz udzielają Sylwia Witczak, Beata Otulak oraz Zofia Gniadzik z Działu Nawozów Agrosimex. Telefon: 48 66 80 881.

 

Agrosimex

 

 

Agrosimex

03.08.2012

Program nawożenia dolistnego po zbiorach

W celu zapewnienia dobrej kondycji liści na drzewach i wzmocnienia pąków polecamy wykonać następujące dolistne zabiegi nawozowe:
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder