SADOWNICTWO

NAWOŻENIE OWOCÓW

23.06.2013

Komunikat sadowniczy z dn. 21.06.2013 r. - pękanie czereśni i wiśni

B. Blaszczynska

Ostatnie opady deszczu spowodowały lokalnie duże straty w plonach odmiany Burlat z powodu spękania owoców. Główną przyczyną pękania owoców czereśni jest nadmiar wody w czasie ich dojrzewania, przy czym najgroźniejsze są spękania powstające bezpośrednio przed zbiorami. Od 3 do 4 tygodni po kwitnieniu skórka owocu przestaje bowiem przyrastać na grubość. W okresie dojrzewania owoce intensywnie zwiększają swoją wielkość. W tym czasie ich objętość zwiększa się o około 400%. W związku z tym powierzchnia skórki jest coraz większa, ale też staje się ona cieńsza, bardziej delikatna. Dlatego niezmiernie ważna jest jej elastyczność.

Zapobieganie pękaniu owoców czereśni i wiśni

W miarę dojrzewania kolejnych odmian czereśni i dojrzewania wiśni, przed kolejnymi opadami deszczu zaleca się zabieg nawozem Platina który ogranicza zjawisko pękania owoców, poprzez zwiększenie szczelności skórki i jej uelastycznienie, dzięki czemu owoc jest w stanie pobrać więcej wody bez negatywnych skutków, jakim jest pękanie. Platina to wyjątkowy nawóz, który powstaje w procesie fermentacji. Zawiera w 1 litrze 50 g tryptofanu, aminokwasu, który jest prekursorem auksyn, odpowiada za wzrost roślin i owoców oraz reguluje aktywność hormonów roślinnych, zwiększa elastyczność ścian komórkowych owoców.
Agrosimex
Platina zawiera tryptofan - składnik zwiększający elastyczność skórki owocu. Nawóz ten zapobiega pękaniu owoców.

Stosowanie nawozu Platina

Pierwszy zabieg nawozem Platina należy wykonać na początku wybarwienia się owoców, kiedy barwa zmienia się z zielonej na słomkową. Następne zabiegi przeprowadza się odstępach 7-10 dni lub po intensywnych opadach deszczu. Zalecana dawka nawozu wynosi 1-1,5 l/ha w 700-1000 l wody i powinna być uzależniona od grubości skórki owocu. To oznacza, że podczas pierwszego opryskiwania może ona wynosić maksymalnie 1,5 l/ha, a na około 10 dni przed zbiorem, gdy skórka jest cieńsza, dawkę zmniejszamy do 1,0 l/ha. Ważne jest aby pamiętać, że nawozu Platina nie wolno stosować łącznie z innymi nawozami lub pestycydami. Najlepsze efekty w ograniczaniu strat spowodowanych pękaniem owoców uzyskuje się przy przemiennym stosowaniu Platiny z nawozami wapniowymi:
  • Metalosate Calcium,
  • Folanx Ca 29,
  • VIFLO Cal S.
Polecane artykuły:
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder