Komunikat sadowniczy - grusze z dnia 9 czerwca 2022r. | Agrosimex
⚊ K. Jakubowska
Zapraszamy do obejrzenia komunikatu gruszowego z dnia 09.06.2022r. Robert Binkiewicz oceni dotychczasowe zabiegi, kondycję sadu gruszowego oraz przedstawi zalecenia na najbliższy okres.
Czego dowiesz się z filmu:00:48 - zaraza ogniowa 02:40 - miodówka gruszowa 06:00 - szkodliwe motyle 11:06 - ocena kondycji roślin w sadzieTranskrypcja:
Witam serdecznie, Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat gruszowy.
Ten komunikat nagrywamy w kwaterze Konferencji, w której nagraliśmy komunikat tuż przed kwitnieniem. Jest to dobry moment, dobra sytuacja i dobry obiekt do tego, żeby ocenić dotychczasowe zabiegi, dotychczasowy program ochrony przed bakteriami, przed miodówką, ale również ocenić zawiązanie owoców i generalnie kondycję tego sadu, i przedstawić zalecenia na najbliższy okres.
Zacznę od zarazy ogniowej i ogólnie od bakterii. Tutaj ten sad był bardzo szczelnie chroniony i widać, że efekty tego programu ochrony przed bakteriami jak do tej pory są bardzo dobre. Nie widać żadnego porażenia przez bakterie pseudomonas ani przez erwinię. Ale niestety to nie koniec zagrożenia ze strony bakterii, ponieważ w najbliższym czasie, już obecnie, ale i najbliższe dni, to bardzo wysokie zagrożenie bakterią erwinia, która powoduje zarazę ogniową tak jak też i w jabłoniach, i w komunikacie jabłoniowym o tym mówiłem. Niezbędna jest wciąż ochrona przed tą bakterią tym razem. Chociaż z wykorzystaniem tych samych produktów, które stosowaliśmy do tej pory.
Bardzo ważny ten program ochrony jest w młodych sadach gruszowych, posadzonych tej wiosny, to jest priorytet, ale również i w pozostałych, szczególnie młodych, kilkuletnich sadach gruszowych, więc kontynuujmy ochronę z wykorzystaniem wciąż tych samych produktów, niestety nic nam nie przybyło nowego i musimy bazować na tym, co mamy do dyspozycji. Aczkolwiek są to bardzo skuteczne rozwiązania, czyli Viflo miedź, bor, Soriale, Luna Care, ale również mamy do dyspozycji produkt nawozowy, nawóz miedziowo-cynkowy, który również wykazuje dobre działanie podnoszące odporność roślin, to Omex Zynergy. To tyle, jeśli chodzi o bakterie.
Miodówka gruszowa. Tak jak przed kwitnieniem w tym komunikacie, w tym sadzie objaśniałem, jaki program był wykonany, intensywny program przed kwitnieniem, tak również kolejne etapy i zabiegi polecane przez nas zostały zrealizowane i w tym sadzie nie ma najmniejszego problemu z miodówką, brak larw. Oczywiście dorosłe osobniki, tak jak w każdym sadzie gruszowym, są obecne, latają. Nie jest ich dużo, ta presja jest tutaj naprawdę minimalna. Owszem, pojedyncze jajka składają i da się je znaleźć, ale jesteśmy w tym sadzie po drugim zabiegu, po kwitnieniu Movento. Minął już tydzień od tego drugiego zabiegu, więc sytuacja jest w pełni bezpieczna. Lustrujemy, obserwujemy i po dwóch tygodniach od drugiego zabiegu Movento, trzeba już być czujnym, jeśli stwierdzimy, że ta
skuteczność tego drugiego zabiegu Movento już spada, pojawia się coraz więcej młodych larw, wtedy według zaleceń i programu, który ja rekomenduję przeciwko miodówce, będziemy stosowali preparat Delegate.
W takich sadach, jak tutaj, gdzie jest sytuacja bezpieczna i miodówka jest pod kontrolą, to ten zabieg Delegate będzie kończył ten taki główny etap oparty na klasycznych preparatach chemicznych ochrony przeciwko miodówce.
Później, kolejne zabiegi już po Delegate będziemy opierać na rozwiązaniach biologicznych, ale o tym będę mówił w następnym komunikacie.
To jest sytuacja tutaj, ale i w wielu sadach, gdzie taki program szczelny był prowadzony i również dwa zabiegi Movento wykonane po kwitnieniu.
Natomiast, co w sadach, gdzie ta presja miodówki jest zdecydowanie wyższa, gdzie mamy larwy i gdzie trzeba zadziałać mocno i interwencyjnie.
W tych sadach obecnie wciąż mamy intensywny wzrost, mamy młode liście, przyrosty, więc abamektyna, która jest błyskawicznie, dobrze pobierana przez te liście, będzie skutecznym rozwiązaniem. Więc w takich sadach, gdzie trzeba wykonać zabieg interwencyjny polecam mieszaninę abamektyny w postaci preparatów Vertigo albo Safran z naturalnym środkiem o nazwie Limocide, na bazie olejku pomarańczowego i ta mieszanina, ta kombinacja daje bardzo dobrą skuteczność i interwencyjną, i zapobiegawczą.
Tyle o miodówce, ale mamy też czy możemy mieć również w sadach gruszowych i inne szkodniki, na przykład mszyce, ale też i szkodliwe motyle, więc mszyce na pewno, jeżeli było zastosowane Movento, to mszyce są zwalczone i nie ma problemu z mszycami. Jeśli jest inna sytuacja, to trzeba sięgnąć albo po Kobe, Mospilan albo po Teppeki czy Afinto. Ale generalnie tych mszyc dużo nie ma i nie ma większego problemu z mszycami. To dlatego, że między innymi to Movento stosowane po kwitnieniu zwalczyło doskonale mszyce.
Inna sprawa jest z motylami, ponieważ gruszom też zagrażają i owocówki, i zwójki. Może w tym pierwszym pokoleniu letnim nie jest to taki problem, ale już później w tym drugim letnim pokoleniu, wtedy trzeba naprawdę ten program ochrony dokonać szczelny, taki sam, jak w jabłoniach, ponieważ co roku obserwujemy uszkodzenia właśnie spowodowane tym drugim pokoleniem owocówki jabłkóweczki. Niemniej w tej chwili tutaj ten zabieg, jeśli będzie to acetamipryd, czyli Kobe, Mospilan, w tym okresie lotów motyli, uważam, że będzie skuteczny. Jeśli będzie w tych sadach, gdzie trzeba
interwencyjne zwalczyć miodówkę, będzie abamektyna, to również tutaj pod kątem zwójek ten zabieg można uznać za wystarczający.
Natomiast, jeśli jest taka sytuacja, gdzie mamy żerujące gąsienice zwójek, to tutaj należy zastosować preparat Coragen. To tyle, jeśli chodzi o ochronę.
Króciutko o sytuacji z zawiązaniem w sadach gruszowych, z ilością owoców, czy tych owoców jest wystarczająca ilość, czy może jest ich za mało.
Tak, jak się tego spodziewaliśmy, w ostatnich dniach nastąpił bardzo intensywny opad zawiązków. Co ważne, naturalny opad zawiązków, więc obserwujemy w tym sezonie bardzo intensywny opad, czyli takie naturalne przerzedzanie, które można powiedzieć, że w wielu sadach było konieczne, było potrzebne. W tym sadzie, w którym się znajdujemy, ten sad, te drzewa charakteryzują się umiarkowaną siłą wzrostu, są spokojne, nie mają intensywnego wzrostu, więc to również dzięki temu ten opad tutaj zawiązków nie był tak intensywny, jak w innych sadach. Program, który był wykonany, program giberelinowy w okresie kwitnienia do poprawy zawiązania, uważam, że spełnił swoją rolę i te zawiązanie było dobre, mocne były zawiązki, więc też te największe i średnie pozostały na drzewach, utrzymały się. Niemniej jednak można tutaj wciąż obserwować, że ten opad jest dość intensywny i te najmniejsze wciąż spadają. Ale pomimo tego, że one wciąż spadają, wciąż lecą, to pojedyncze gruszki pozostają, te największe, najgrubsze, na których nam najbardziej zależy i to będzie najwyższa jakość. Nawet są takie gałązki, gdzie są i po dwie gruszki z rozety, więc tutaj naprawdę nie ma problemu, że tych owoców jest za mało, uważam, że ten plon będzie bardzo dobry. Ale to tutaj, to jest na pewno zasługa też tego programu wspomagającego zawiązanie, jak również i ten optymalny balans między wzrostem wegetatywnym a generatywnym. Więc tutaj sytuacja bardzo dobra. W wielu sadach obserwujemy naprawdę bardzo intensywny opad zawiązków, tych owoców zostaje na drzewach niewiele. Z jednej strony dobrze, bo jakość ich będzie świetna i gruszki będą duże. Aczkolwiek w niektórych sadach ten plon może być umiarkowany lub niski.
Dlaczego tak się stało? Tak jak przewidywaliśmy, niestety, kilka czynników się złożyło właśnie na taką sytuację, czynników pogodowych, naturalnych, głównie, ponieważ tuż po kwitnieniu mieliśmy w wielu lokalizacjach, w wielu sadach gruszowych mieliśmy przymrozek, który uszkodził już zawiązki.
Następnie, mieliśmy ponad tydzień pogody deszczowej, pochmurnej, co również sprzyja naturalnemu opadaniu zawiązków. A po tym okresie deszczowym i pochmurnym, nastąpiło gwałtowne ocieplenie, więc produkcja etylenu intensywna, a to też sprzyja opadaniu zawiązków.
Również te wichury, które mieliśmy tuż po kwitnieniu, uszkodziły liście, były postrzępione, to też uważam, że miało znaczenie, jeśli chodzi o produkcję etylenu i wpływ na intensywne opadanie zawiązków.
Jeśli chodzi o jakość tych owoców, też w wielu sadach nie jest najlepsza, zawiązki są ordzawione, wiadomo, to jest naturalna cecha Konferencji, ale przebieg pogody również wpłynął na to, że w wielu sadach te zawiązki, niestety, ale są dość mocno ordzawione, czyli i przymrozek, ale również deszcze ulewne i zimne noce w tym okresie intensywnego wzrostu spowodowały, że niestety, ale w niektórych sadach ta jakość nie jest najlepsza. Ale cieszmy się, że są plony.
Jakość liści i kondycja drzew. Te grusze wymagają teraz wsparcia, intensywnego dokarmiania i dolistnego, i doglebowego. Możemy zaobserwować w wielu sadach, że szczególnie te najstarsze liście, pierwsze liście nie wyglądają najlepiej, nie są w najlepszej kondycji. A to między innymi jest spowodowane tymi wichurami, są uszkodzone, postrzępione, porwane, ale również i wpływ na nienajlepszą kondycję tych najstarszych liści na pewno miał ten program, mocny program pod kątem bakterii i stosowanie silnych produktów systemicznych, które nie są też obojętne dla tych liści, ale to było konieczne, więc tutaj teraz czas na to, żeby wspomóc rośliny, dokarmiać, tak żeby te liście były w jak najlepszej kondycji, fotosynteza była na najwyższym poziomie, bo to jest konieczne też do wykarmienia, odżywienia tych zawiązków, które już są, ale również do zawiązania pąków kwiatowych na przyszły sezon.
Zatem dolistnie, na pewno magnez, to jest ten pierwiastek, który w tej chwili w gruszach jest podstawowy, numer jeden. Więc albo wciąż kontynuacja stosowania nawozu magnezowego Mag S Aloy w płynie albo już możemy wchodzić również z siarczanem magnezu, więc to jest standard i powinniśmy regularnie ten magnez aplikować dolistnie. Mikroelementy również, żelazo, cynk jest bardzo ważne, bardzo istotne. Grusze będą wdzięczne za te regularne zabiegi mikroelementami, więc ASX Complex polecam wciąż. A poza tym nawozy wieloskładnikowe, dolistne, takie jak Rosaleaf, Rosasol, w tej chwili zrównoważone, a z czasem będziemy już przechodzili też na bardziej potasowe rozwiązania, z wyższą zawartością potasu.
Co z nawożeniem doglebowym i z fertygacją?
Uwaga! Tutaj jest sytuacja bardzo zróżnicowana. Czyli w tych sadach, w których opad zawiązków był i wciąż jest bardzo intensywny, ale również wigor drzew jest dobry, tam na pewno należy wstrzymać się jeszcze z decyzją o jakimkolwiek nawożeniu doglebowym uzupełniającym. Czekamy aż sytuacja się wyjaśni, wyklaruje, jeśli chodzi o plony.
Natomiast w takiej sytuacji, jak w tym sadzie i konkretnie w tym przypadku, ja już zaleciłem aplikację saletry wapniowej doglebowo, ponieważ mamy tutaj umiarkowany wzrost, wręcz można powiedzieć, że te drzewa są bardzo spokojne, jest dobry plon, dobre zawiązanie. Oczywiście wciąż te zawiązki się różnicują i wciąż ten opad tutaj trwa, opad zawiązków, widzimy. Ale myślę, że tutaj można już być spokojnym i pewnym tego plonu, więc tutaj na pewno w takich sytuacjach saletra wapniowa doglebowo, ale oczywiście z każdym nawadnianiem też warto aplikować nawozy wieloskładnikowe, takie jak Rosasol albo Ulstrasol. Natomiast dodatkowo naprzemian ten potas, który jest w gruszach niezbędny w postaci nawozu KTS.
To wszystkie informacje w dzisiejszym komunikacie gruszowym. Dziękuję bardzo i do zobaczenia.
Produkty wymienione w filmie znajdziesz tutaj:
Viflo CuB - https://agrosimex.pl/viflo-miedz-bor?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=viflo_cub_2022
Soriale - https://agrosimex.pl/soriale-5l?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=soriale_2022
Luna Care 71,5 WG - https://agrosimex.pl/luna-care-71-6-1kg?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=luna_care_2022
Omex Zynergy - https://agrosimex.pl/omex-zynergy-nawoz-dolistny?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=omex_zynergy_2022
Delegate 250 WG - https://agrosimex.pl/delegate-250-wg?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=delegate_2022
Safran 018 EC - https://agrosimex.pl/safran-018-ec?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=safran_2022
Vertigo 018 EC - https://agrosimex.pl/vertigo-018-ec?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=vertigo_2022
Limocide - https://agrosimex.pl/limocide-c?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=limocide_2022
Coragen 200 SC - https://agrosimex.pl/coragen-200-sc?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=coragen_2022
Mag S Aloy - https://agrosimex.pl/mag-s-aloy?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=mag_s_aloy_2022
ASX Complex - https://agrosimex.pl/nawoz-asx-complex-c?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=asx_complex_2022
Rosaleaf zielony - https://agrosimex.pl/nawoz-npk-20-20-20-2-rosaleaf-zielony?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=rosaleaf_zielony_2022
Saletra wapniowa - https://agrosimex.pl/saletra-wapniowa-polowa-czeska-25kg?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=saletra_wapniowa_2022
Rosasol 19-19-19 - https://agrosimex.pl/rosasol-19-19-19-5-8-mikroskladniki?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=rosasol_2022
Ultrasol 20-20-20 - https://agrosimex.pl/nawoz-npk-20-20-20-mikro-ultrasol-25kg?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=ultrasol_2022
KTS tiosiarczan - https://agrosimex.pl/kts-tiosiarczan-potasu?utm_source=doradcasadowniczy.pl&utm_medium=film&utm_campaign=kts_2022