SADOWNICTWO

OCHRONA ROŚLIN

09.04.2015

Komunikat sadowniczy BCS z dnia 9.04.2015 - warunki dla rozwoju roślin

B. Konewka

Przebieg pogody w pierwszym tygodniu kwietnia spowolnił rozwój wegetacyjny w całej Polsce. Poniżej zamieszczam zdjęcia, pokazujące rozwój poszczególnych odmian w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Pąki zostały pomalowane w dniu 27.03.2015r.
Agrosimex
'Gala' - rozwój między 27.03 a 9.04
Agrosimex
'Rubin'- rozwój między 27.03 a 9.04 W południowej części Polski (zwłaszcza w powiatach limanowskim i nowosądeckim) nastąpiło bardzo duże przyhamowanie wegetacji, gdyż w „Wielkim Tygodniu” w ciągu nocy temperatury spadały poniżej 0°C, w ciągu dnia temperatury oscylowały w granicach 0°C - +5°C, a do tego padał jeszcze śnieg. Podobnie było również w województwie świętokrzyskim. Niskie temperatury, niewielkie opady oraz wiatr uniemożliwiały wykonanie zabiegów preparatami miedziowymi.

Temperatura powietrza w poszczególnych regionach

Najcieplej było w województwie wielkopolskim. W ciągu dnia temperatury powietrza przekraczały nawet 8°C. Tutaj wegetacja jest najbardziej zaawansowana.
Agrosimex
przebieg temperatury Gaj Mały
Agrosimex
przebieg temperatury Kozietuły W województwie warmińsko-mazurskim nie było przymrozków, jednak temperatury w ciągu dnia nie przekraczały 6°C.
Agrosimex
przebieg temperatury Paluzy
Agrosimex
przebieg temperatury w Brzeznej
Agrosimex
przebieg temperatury w Ostrołęce Od wtorku zrobiło się nieco cieplej. Wegetacja znowu ruszyła. Z uwagi na mijające 10 dni, zalecenia z końca marca są nadal aktualne.

Ochrona roślin - zalecenia

Wzrasta  jednak zagrożenie ze strony parcha jabłoni. Zarodniki workowe są już gotowe do wysiewów. Należy kontynuować program ochrony oparty o preparaty miedziowe. Jest to zabieg również przeciwko zarazie ogniowej oraz chorobom drewna i kory. Dla wielu sadowników będzie to dopiero pierwszy zabieg. Proszę kontynuować lustrację na obecność kwieciaków oraz mszyc. W tym sezonie mszyce (wyraźnie już na początku sezonu ochrony sadów) będą nieco „dokuczały” i uprzykrzały życie wielu sadownikom. Jeśli zachodzi potrzeba zwalczania, w tym celu, na początku sezonu wegetacyjnego będzie można zastosować jeden z pyretroidów np. DECIS MEGA 50 EW. Preparat ten działa na szkodnika kontaktowo i żołądkowo, a na roślinę powierzchniowo. Zwracam jeszcze uwagę na kwitnące w rzędach chwasty. Dominują jak zwykle jasnoty purpurowe, gwiazdnice pospolite oraz taszniki. Herbicydy należy wykonać po oblocie pszczół !!!

Prognoza pogody

Temperatury w weekend mogą dochodzić nawet do 15-20°C. To z pewnością wpłynie na rozwój roślin. Będzie bez opadów, jednak wiatr może nieco utrudniać wykonywanie zabiegów środkami ochrony roślin. Poniżej zamieszczam prognozy pogody na najbliższe dni w poszczególnych regionach.
Agrosimex
Prognoza pogody dla okolic Nowego Sącza
Agrosimex
Prognoza pogody dla okolic Wrocławia
Agrosimex
Prognoza pogody dla Opola Lubelskiego
Agrosimex
Przebieg pogody dla okolic Grójca   Tomasz Gasparski – Bayer CropScience
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder