SADOWNICTWO

OCHRONA OWOCÓW

08.08.2012

Komunikat sadowniczy BCS z dnia 08.08.2012 - szkodniki

B. Konewka

Dnia 8.08.2012 roku został wydany komunikat dotyczący ochrony roślin sadowniczych przed szkodnikami.

Śliwa

Zwójka koróweczka - w zagrożonych sadach (kwaterach) należy wykonać drugi zabieg zwalczający. Kontrolować należy obecność i liczebność szpecieli oraz przędziorków, a w razie potrzeby, zwalczać dostępnymi środkami, przestrzegając okresu karencji. Zwójka koróweczka: motyl i gąsienica.

Grusza

Owocówka jabłkóweczka – trwa lot motyli, zaczyna się ‘czarna główka’. W zagrożonych sadach należy przeprowadzić zabiegi zwalczające.

Jabłoń

Owocówka jabłkóweczka – trwa lot motyli, zaczyna się ‘czarna główka’. W zagrożonych sadach należy przeprowadzić zabiegi zwalczające np. Calypso 480 SC. Należy także kontrolować obecność i liczebność przędziorków i szpecieli, a w razie konieczności, wykonać zabieg zwalczający, przestrzegając okresu karencji. Mszyce – obserwuje się niewielką liczebność mszycy jabłoniowej, ale raczej nie ma potrzeby jej zwalczania. Bawełnica korówka - dotychczas występuje tylko sporadycznie i nie ma konieczności jej zwalczania. Na plantacjach porzeczki może być konieczne zwalczanie przędziorka chmielowca. Należy maksymalnie zniszczyć szkodnika, ograniczyć liczbę samic schodzących na zimowanie, co ograniczy problemy wiosną. Na malinie owocującej na pędach drugorocznych po zbiorze może być potrzebne zwalczanie mszyc, pryszczarka namalinka łodygowego i przędziorków. Na odmianie Glen Ample zwalczać należy szpeciela przebarwiacza malinowego, gdyż jest on wektorem wirusa! Na truskawce może być konieczne zwalczanie roztocza truskawkowca dostępnymi akarycydami.
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder