SADOWNICTWO

OCHRONA OWOCÓW

14.04.2014

Komunikat jagodowy z dnia 14.04.2014 - ochrona porzeczek, agrestu, truskawek i malin

P. Baranski

Uwaga!!! Zwracam uwagę na rozszerzone etykiety stosowania Zato 50 WG i Calypso 480 SC w uprawach jagodowych.

Porzeczki

Rozwój krzewów porzeczek jest już posunięty bardzo daleko, w wielu rejonach rośliny zaraz wejdą w fazę kwitnienia. W tym momencie zalecamy zabieg preparatem Zato 50 WG w dawce 0,2 kg /ha w celu zabezpieczenia roślin przed infekcją patogenami powodującymi mączniaka, rdzę wejmutkowo- porzeczkową i antraknozę (opadzinę liści ). Jest to również optymalny moment do wykonania zabiegu przeciwko szkodnikom pojawiającym się na krzewach. Zabieg Calypso 480 SC w dawce 0,2l/ha pozwoli ochronić plantacje przed pryszczarkiem porzeczkowiakiem kwiatowym i pryszczarkiem porzeczkowiakiem liściowym oraz zwalczy pierwsze kolonie mszyc jak i pierwsze wylęgające się właśnie larwy zwójki różóweczki. Wskazane jest też przeprowadzenie lustracji plantacji pod względem pojawiania się przędziorków i określenia skali porażenia krzewów przez wielkopąkowca. W przypadku przędziorków należy przejrzeć losowo 200 liści i gdy próg zagrożenia jest przekroczony (więcej niż dwa ruchome osobniki na liść), wykonać zabieg dostępnym akarycydem.

Agrest

Zalecamy zabieg preparatem Zato 50 WG w dawce 0,2 kg /ha w celu zabezpieczenia roślin przed infekcją patogenami powodującymi amerykańskiego mączniaka agrestu i opadzinę liści.

Truskawka

Na odmianach wrażliwych na choroby liści, zaleca się wykonać przed kwitnieniem zabieg preparatem Zato 50 WG w dawce 0,25 kg /ha, który zwalcza mączniaka prawdziwego i białą plamistość liści.
Prowadzimy lustracje plantacji pod kątem obecności szkodników (przędziorek chmielowiec, roztocz truskawkowiec, kwieciak).

Malina

Zalecam wykonanie cięcia sanitarnego, niszczymy pędy porażone przez pryszczarka malinowca.

Jakub Hensel - Bayer CropScienc

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder