W ostatnich latach w sadownictwie dokonał się znaczący postęp na praktycznie każdym etapie produkcji. Zmieniły się również wymagania odbiorców i konsumentów owoców. Spowodowało to wzrost zapotrzebowania na profesjonalne usługi doradcze dla sadowników. W tym materiale podsumowujemy historię rozwoju usług doradztwa sadowniczego oraz omawiamy dostępne źródła cennych informacji i wiedzy.
Zapraszamy do obejrzenia wykładu doradcy sadowniczego Roberta Binkiewicza, który odbył się podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2012 pt.:
Rosnąca rola i znaczenie szybkiego dostępu do informacji w ochronie i nawożeniu sadów - systemy przekazu
Kompleksowe doradztwo sadownicze
Firma Agrosimex w 2011 roku obchodziła swoje 20 – lecie. Podstawową działalnością przedsiębiorstwa jest sprzedaż środków ochrony roślin, nawozów oraz akcesoriów do produkcji sadowniczej. Jednak w miarę rozwoju firmy i poszczególnych działów, wynikła potrzeba utworzenia jednostki doradczej, która zajmowałaby się serwisem produkcyjnym dla sadowników – klientów Agrosimeksu.
W roku 2007 powstał Dział Techniczno – Naukowy. Doradcy każdego roku rozwijali system monitoringu i sygnalizacji pojawu chorób i szkodników INFO – KARTA, oraz poszerzali działalność o nowe formy doradztwa. Dziś doradztwo firmy Agrosimex to nie tylko komunikaty SMS, ale cała gama narzędzi pomagających sadownikom w ich pracy.
System komunikatów sadowniczych INFO – KARTA
System monitoringu i ostrzegania sadowników o zagrożeniach ze strony chorób i szkodników, oraz obejmujący zalecenia dotyczące nawożenia powstał w roku 2006.
Komunikaty sadownicze wysyłane w formie SMS lub e-mail, tworzone są w oparciu o dane pochodzące ze stacji meteorologicznych, sporetrapów, pułapek feromonowych oraz lustracji w sadach.
W sezonie 2011 Agrosimex korzystał z 50
stacji pogodowych iMetos, zlokalizowanych zarówno w rejonie Grójca i Warki, jak i w innych regionach sadowniczych w Polsce np: Sandomierz, Lubelszczyzna, Podlasie, Kujawy, Sochaczew, Łódź. W roku 2012 planowany jest rozwój sieci stacji meteo o kolejne 30 lokalizacji.
Sporetrapy włoskiej firmy Lanzoni, pozwalają w sposób realny stwierdzić czy doszło do wysiewu zarodników workowych sprawcy parcha jabłoni, o jakiej porze i w jakich natężeniu.
Pułapki feromonowe, na podstawie których można wyznaczyć optymalny termin zwalczania owocówki jabłkóweczki lub innych zwójkówek, znajdują się w kilku reprezentatywnych dla danego obszaru sadach. Wszystkie informacje, pochodzące z tych urządzeń, są analizowane i pozwalają wygenerować komunikat sadowniczy. W sezonie 2011, z systemu INFO – KARTA korzystało 5000 abonentów.
Dzień z doradztwem w sklepie Agrosimex
Już od trzech lat organizowane są cyklicznie warsztaty szkoleniowe w sklepach Agrosimex. Na każdym spotkaniu omawiane są bieżące zalecenia dotyczące ochrony, nawożenia oraz pozostałych zabiegów agrotechnicznych. Jeśli jest taka możliwość, to część szkolenia odbywa się w formie lustracji w sadzie. Uczestnicy szkoleń przynoszą ze sobą liście, pędy, owoce, w celu lustracji pod kątem chorób i szkodników lub rozwiązania problemu. Spotkania cieszą się dużą popularnością wśród sadowników i zazwyczaj zaplanowane dwie godziny nie wystarczają do tego, aby wyczerpać tematykę…
Spotkania w gospodarstwach sadowniczych
Dla potrzeb szkoleniowych, zorganizowane zostały „Gospodarstwa Pokazowe Agrosimex”, w których przeprowadzane są otwarte spotkania sadownicze z częścią wykładową i praktyczną. Wiosną poruszana jest tematyka ochrony i nawożenia w nadchodzącym sezonie, jesienią są to tzw. spotkania przedzbiorcze, na których polecane są zabiegi przed i pozbiorcze, oraz omawiana jest tematyka związana z optymalnym terminem zbioru i przechowywania owoców.
Tematyczne grupy szkoleniowe
Od sezonu 2009 Agrosimex współpracuje z belgijskim
doradcą Bartem Liesenborghsem. Stworzone zostały dwie tematyczne grupy szkoleniowe – czereśniowa i ziarnkowa. W ramach grup, 5 razy w sezonie odbywają się robocze spotkania w sadach, na których specjalista z Belgii przekazuje cenne zalecenia dotyczące cięcia, ochrony, nawożenia, przerzedzania, stosowania hormonów itp.
Dużym zainteresowaniem cieszy się
grupa czereśniowa. Każdego roku należy do niej ok. 30 producentów czereśni z całego kraju i uczestników wciąż przybywa. Związane to jest z pewnością z tym, że w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele intensywnych, założonych z nowych odmian sadów czereśniowych, ale również z samą osobą Barta Liesenborghsa. Sam posiada 3 ha intensywnych sadów czereśniowych. Propaguje stosowanie podkładki skarlającej dla czereśni Gisela 5, oraz metodę prowadzenia drzew, polegającą na wyrywaniu gałęzi.
Portal internetowy dla sadowników funkcjonuje od stycznia 2011 r. Założeniem doradców było dotarcie z informacjami do jak największej liczby sadowników w całym kraju, przez co doradztwo stałoby się ogólnie i łatwo dostępne. Na stronie dostępne są aktualne zalecenia agrotechniczne, komunikaty sadownicze, prognoza pogody, leksykon sadowniczy. Nowością jest uzupełnianie artykułów i zaleceń w formie pisemnej, nagraniami video z sadu.
Kolejnym projektem jest magazyn informacyjny „Doradca Sadowniczy”. Na łamach tego wydawnictwa prezentowane są porady, zalecenia i najnowsze rozwiązania.
Kwadrans ogrodniczy z Radiem Mazowsze
To również nowa forma przekazywania informacji sadownikom, za pośrednictwem lokalnej stacji radiowej w Grójcu. Codziennie, o godz. 12:45, na falach 106,4 FM (a także przez Internet) nadawana jest audycja „Kwadrans ogrodniczy z Radiem Mazowsze”, gdzie zarówno profesjonaliści jak i amatorzy mogą usłyszeć ciekawostki, nowości i konkretne zalecenia ogrodnicze.
Dzięki tym i innym działaniom jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z sadownikami. Wiemy jakie problemy występują w sadach, co może się wydarzyć w nadchodzącym czasie i jak temu zapobiec.
Coraz częściej spotykamy się z opinią, że bez tak profesjonalnego doradztwa produkcyjnego, nie da się prowadzić efektywnej działalności sadowniczej w tak trudnych czasach.
Robert Binkiewicz, Agrosimex