SADOWNICTWO

AGROTECHNIKA

08.08.2018

Klub Truskawkowy - regulatory wzrostu w truskawce

B. Rogala

Agrosimex
W uprawie truskawki coraz większy nacisk stawia się na jakość. By osiągnąć jakość owoców na wysokim poziomie koniecznym jest wykonywanie wielu zabiegów ochrony, nawożenia i pielęgnacji. Wszystko to podnosi koszty produkcji, głównie przez duże zapotrzebowanie na siłę roboczą. Regulatory wzrostu pomagają zapanować nad plantacją i ograniczyć ilość niektórych zabiegów. Dowiedz się na co wpływają regulatory wzrostu i jak je stosować w uprawie truskawki.

Po pierwsze - ułatwienie pracy

Ułatwienie pracy na plantacji truskawki to wprowadzenie możliwie jak największej mechanizacji i uproszczeń w produkcji. Z pomocą przychodzą tu również regulatory wzrostu, które w tej uprawie zyskują coraz większe znaczenie. Dużym problemem w truskawce jest wypuszczanie przez rośliny pędów rozłogowych. Zabierają one część energii, która powinna być w okresie letnim przeznaczona na budowanie pąków na rok kolejny. Są one również często uszkadzanie przy aplikowaniu herbicydów, bo to właśnie młode tkanki są najbardziej podatne na zaburzenia. By zapewnić jak najlepsze owocowanie w roku następnym konieczne jest usuwanie pędów rozłogowych. Można to robić mechaniczne, ręcznie lub przy użyciu środków parzących, takich jak Basta. Takie działania nie dają jednak pełnej skuteczności, a zanim pędy zostaną usunięte roślina zdąży spożytkować spore ilości energii na ich wypuszczenie.

Po drugie - ograniczenie wzrostu rozłogów

By nie dopuścić do pojawiania się pędów rozłogowych można wykorzystać regulator wzrostu oparty na proheksadionie wapnia, Regalis Plus 10 WG. Zastosowany w okresie letnim powoduje ograniczenie wzrostu krzewu. Roślina staje się bardziej zwarta w pokroju, nie produkuje pędów rozłogowych, a także zmniejsza się ryzyko tak zwanego kwitnienia zimowego.

Po trzecie - jak i kiedy stosować regulatory?

W zależności od tego w jakim wieku jest plantacja różne też będą terminy stosowania tego regulatora wzrostu.
  • Plantacje owocujące, nie koszone po zbiorach - zabieg należy wykonać niedługo po zbiorach w momencie intensywnego pojawiania się rozłogów. Z uwagi na wczesny termin aplikacji trzeba liczyć się z tym, że by zachować ciągłość działania preparatu konieczne będzie wykonanie większej ilości zabiegów
  • Plantacje owocujące, koszone po zbiorach - zabieg należy wykonać po odbudowaniu się masy liściowej
  • Plantacje po posadzeniu z sadzonek doniczkowanych - zabieg należy wykonać na 2-3 tygodnie po posadzeniu, po pełnym ukorzenieniu się roślin.

Po trzecie - konieczna kontynuacja

Proheksadion wapnia zawarty w preparacie Regalis Plus 10 WG jest bardzo skuteczny, jednakże jego działanie w roślinie utrzymuje się przez ok. 3 do 4 tygodni. W celu utrzymania skuteczności konieczna jest kontynuacja zabiegów. Łączną roczną dawkę środka należy więc podzielić na kilka części i powtarzać co ok. 3 tyg. Jednorazowa dawka powinna oscylować w okolicach 1kg/ha. Taka ilość środka zapewnia ograniczanie wzrostu rozłogów, a jednocześnie utrzymuje wzrost wegetatywny na poziomie wystarczającym do dobrego dożywienia roślin. Michał Malicki
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder