Racjonalne i zbilansowane nawożenie powinno być podstawą w intensywnej
produkcji truskawek. Jednakże by prawidłowo ułożyć program nawożenia konieczne jest wcześniejsze zbadanie zasobności gleby w składniki pokarmowe, tak by móc oprzeć się na aktualnych wynikach. Zobacz w jaki sposób pobrać próby gleby, aby uzyskać prawidłowe wyniki badań.
Termin pobrania próby gleby
Termin w jakim pobierana jest
gleba do analizy ma niebagatelne znaczenie. Nie należy tego robić w trakcie sezonu, kiedy prowadzone jest intensywne
nawożenie posypowe, a niekiedy
fertygacja. By nie zaburzyć wyników optymalnym terminem dla takich działań jest jesień, tuż po zakończeniu wegetacji. Daje to odpowiedni zapas czasu, by wykonać uzupełniające nawożenie również późną jesienią. Jednakże nawał pracy wykonywanej w ty momencie w gospodarstwach często nie pozwala plantatorowi na takie działania.
W ostatnich latach coraz rzadziej mamy do czynienia z intensywnymi opadami śniegu, zimy są lżejsze, a podczas ich trwania zdarzają się momenty gdy gleba rozmarza. W związku z tym analizę gleby można wykonać również w okresie zimowym. Należy pamiętać, by nie opóźniać zanadto tej czynności. Na wyniki analizy trzeba czekać z reguły oko miesiąca, przy dużym nasileniu prac w laboratoriach nawet dłużej. Zbyt późno zlecone badania mogą zaowocować tym, że wyniki otrzymamy już po ruszeniu wegetacji, co w wielu przypadkach będzie zbyt późno.
Ilość prób do analizy
Wedle wskazań podręcznikowych jedna próbka nie powinna obejmować obszaru większego niż
4 ha. Takie powierzchnie sprawdzają się przy dużych polach o jednolitym rodzaju gleby, których w praktyce jest niewiele. Znając swoje pola powinno się pobierać osobne próby z miejsc o podobnym charakterze gleby, a także osobno z miejsc
wyniesionych,
skłonów i
zadoleń.
Przy
uprawie truskawki nie jest konieczne częste analizowanie zawartości składników pokarmowych w podglebiu. Z reguły wystarcza analiza warstwy od 0 do 20-25 cm, bo tam gromadzi się największa masa korzeni i tam właśnie pobieranie składników pokarmowych jest największe. Głębsze warstwy powinno się poddać analizie, ale będą to raczej badania o charakterze poglądowym. Można je wykonać rzadziej niż warstwę orną, którą należy sprawdzać corocznie. Badania głębszych warstw gleby przydatne są szczególnie w sytuacji, gdy w sezonie występowały intensywne deszcze mogące wypłukiwać składniki pokarmowe.
Wybierz odpowiedni rodzaj analizy
Dla truskawek opracowano liczby granicznych zawartości składników w oparciu metodę rolniczą (Egnera-Rhiema), metoda ta ma jednak swoje wady. Czynnikiem ekstrakcyjnym w tej metodzie jest roztwór KCl co może zaburzać wyniki zawartości
potasu. Bardziej obrazowe będzie wybranie analizy metodą ogrodniczą, gdzie ekstrakcja składników pokarmowych następuje w wodzie tak jak ma to miejsce w naturze. Dodatkowo metoda ogrodnicza pozwala na szersze spektrum badań, miedzy innymi na zawartość wapnia przyswajalnego, a także azotu. Elementy te nie są możliwe do zbadania metodą rolniczą.
W każdym sklepie i oddziale Agrosimex dostępne są pudełka, do których można zebrać próbkę gleby. W tych samych miejscach można również pozostawić próbki, które zostaną przekazane do analizy.
Tylko na podstawie aktualnej analizy można uzyskać obraz zasobności gleby co zawsze jest podstawą przy planowaniu nawożenia.
Michał Malicki.