W większości kraju panuje
susza i wciąż się ona pogłębia. Kto tylko ma takie możliwości stosuje nawadnianie upraw. Woda jest największym dobrodziejstwem jakie możemy dać roślinom. Jednakże długotrwałe podawanie wody przez instalację nawodnienia kropelkowego powoduje
wypłukanie składników pokarmowych z obrębu zwilżonej gleby. Zobacz jak nawadniać rośliny i jakie nawozy podawać, aby zapewnić optymalne odżywienie sadów.
Sadownicy nawadniają swoje plantacje już od kilku miesięcy i wyraźnie widać, że zaczyna brakować roślinom składników odżywczych. System nawodnienia kropelkowego podaje wodę w punkt, a zwilżenie gleby w okół kroplownika jest niewielkie. Szczególnie zjawisko to jest widoczne na glebach lekkich.
Składniki pokarmowe w glebie - czy rośliny z nich korzystają?
Podane wcześniej składniki pokarmowe w postaci nawozów posypowych są w glebie, ale nie są one dostępne dla roślin. Część składników pokarmowych będzie mogła być pobierana przez korzenie, jeśli pojawią deszcze. Jednak przy temperaturach, które zwykle występują latem w naszym kraju nie można liczyć, że woda utrzyma się w glebie na długo.
W wielu sadach po długotrwałym podawaniu jedynie wody dochodzi nawet do zamierania drzew z powodu ich wygłodzenia. Koniecznym jest więc podawanie wraz z wodą nawozów, tak by składniki pokarmowe znalazły się w obrębie gleby, która jest zwilżana przez nawodnienie.
Jak podawać nawozy wraz z nawadnianiem?
Nie wszyscy plantatorzy posiadają specjalne urządzenia do podawania nawozów wraz z wodą.Wyposażenie instalacji nawodnieniowej w pompę dozującą nawóz lub dozatron to najprostsze rozwiązanie.
W przypadku, gdy brakuje czasu na modernizację instalacji - jako pompę dozującą można wykorzystać opryskiwacz, który podpięty bocznikowo do instalacji będzie wtłaczał pożywkę bezpośrednio do wody przepływającej przez główną magistralę.
Jakie nawozy podawać?
Do fertygacji używamy nawozów całkowicie rozpuszczalnych w wodzie. W tym okresie konieczne jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych, które jednorazowo dostarczają kompleks makro i mikro elementów. Takie nawożenie powinno być uzupełnione przez podanie wapnia.
Z przeprowadzonych w tym sezonie analiz przesączu glebowego wynika, że w większości sadów i jagodników widoczne są niedobory
POTASU i WAPNIA.
Niedobór potasu widoczny na liściu jabłoni
W związku z tym poleca się stosowanie nawozów o podwyższonej zawartości potasu takich jak
Rosasol 8-17-41 lub nowość, czyli opary na saletrze potasowej
Ultrasol 12-12-36. W tygodniu powinno się podawać ok 15-20 kg nawozów tego typu.
Nowość - Ultrasol do fertygacji sadów
Unikatową cechą
Ultrasoli jest zastosowanie w składzie saletry potasowej, zamiast siarczanu potasu. Dzięki temu uzyskuje się świetną rozpuszczalność, a co ważniejsze niskie EC roztworu. Podając nawozy o niskim EC nie podnosimy zasolenia gleby, do którego łatwo doprowadzić w warunkach suszy.
CaTS - źródło wapnia w fertygacji
Jako źródło wapnia do fertygacji wskazane jest użycie nawozu
CaTs - tiosiarczan wapnia w jednorazowej dawce 20l/ha. Nawożenie to wykonać należy przemiennie z innymi nawozami.
Nawodnienie a kondycja gleby
Długotrwałe podawanie wody w jedno miejsce może doprowadzić do uszkodzenia struktury gleby w niewielkim jej obszarze. By w trakcie sezonu nawadniania wpływać na żyzność i strukturę gleby należy raz na 2-3 tygodnie podawać przez fertygację produkty podnoszące jej sprawność. Najlepiej do tego celu wykorzystać
kwasy humusowe. Można więc podać wraz z wodą
Rosahumus w jednorazowej dawce 1-1,5 kg/ha.
Michał Malicki