SADOWNICTWO

AGROTECHNIKA

25.06.2018

Klub Borówkowy - Zalecenia na początku zbiorów

B. Rogala

Agrosimex
Sezon 2017/2018 jest pełen anomalii pogodowych i odbija się to również na plonowaniu borówek. Upały i susza praktycznie w całym kraju spowodowały przyśpieszenie zbiorów. Zobacz jak taka sytuacja przekłada się na planowane zabiegi ochrony i nawożenia plantacji borówki.

Przyśpieszenie zbiorów

Agrosimex
Już w poprzednich latach zdarzały się sytuacje gdy zbiory odmian wczesnych nakładały się na odmiany o średnim terminie zbioru. W tym sezonie jednak to spiętrzenie jest nader wyraźne. Ledwie rozpoczęły się zbiory odmian takich jak Duke czy Early Blue, a już powoli nabierają barwy owoce Bluecropa. Takie przyśpieszenie wegetacji to jasny sygnał do podjęcia wzmożonych działań, tak by nadążyć za tempem wzrostu roślin.

Fertygacja pomaga w budowaniu owoców

Susza ogranicza dostępność składników pokarmowych podanych w formie nawozów posypowych. By zapewnić optymalny wzrost roślin konieczne jest podawanie nawozów wraz z wodą. Do budowania owoców jak i pędów konieczne podawanie wszystkich składników pokarmowych, w tym również wapnia. Przy dużych ilościach podawanej na plantacje wody powinno się obniżać stężenie nawozów, tak by oscylowało ono ok 0,03%, czyli 300g nawozy na 1000l wody podawanej na plantację.
Agrosimex
W tym momencie wskazane jest podawanie nawozów o podwyższonej zawartości potasu i azotu. Zalecamy podawanie ok 15 do 20 kg/ha nawozów NPK w tygodniu. Optymalnymi nawozami na czas początków zbiorów będą Rosasol 14-14-28 lub nowy, bardzo dobrze rozpuszczalny Ultrasol Blueberry (15-5-19). Nawozy te powinno się stosować przemiennie z nawożeniem wapniem. W tym celu wskazane jest podawanie CaTs - tiosiarczan wapnia w dawce 15l/ha Przy tak dużej ilości podawanej wody niezbędne jest jej zakwaszanie z użyciem kwasów, tak by jej wysokie pH nie powodowało odkwaszenia gleby.

Jakość owoców a susza

Przy upalnej pogodzie bardzo ciężko będzie uzyskać owoce o wysokiej jakości. Problemem będzie nie tylko brak odpowiedniego tempa wzrostu owoców, ale również to że przy tak wysokich temperaturach niemal gotują się one na krzewach. W celu "utwardzenia" owoców powinno się regularnie podawać w formie dolistnej wapń, a także krzem. O tym że wapń wpływa na jędrność owoców nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Krzem zaś inkrustuje skórkę owocu podnosząc jego odporność mechaniczną i co równie ważne ogranicza negatywny wpływ palącego słońca. Dobrą mieszaniną będzie połączenie nawozu wapniowego Folanx opartego na mrówczanie wapnia  w dawce 2,5-3 kg/ha z ASX Krzem Plus w dawce 0,5 l/ha. Produkty te są w pełni mieszalne ze wszystkimi fungicydami, które moglibyśmy użyć do ochrony przedzbiorczej. Michał Malicki
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder