Jak każda roślina sadownicza, borówka również jest atakowana przez różnego rodzaju choroby. W
programie ochrony borówki grupa zarejestrowanych preparatów jest jednak dość uboga, a chorób pojawia się coraz więcej. Można się jednak posiłkować kilkoma alternatywnymi rozwiązaniami, tak by wesprzeć typową chemiczną ochroną. Dowiedź się jakie zabiegi należy wykonać wczesną wiosną w ochronie borówki przed chorobami i szkodnikami.
Na plantacji borówek rozwija się wiele chorób. Najbardziej dotkliwą jest oczywiście
szara pleśń i to właśnie ona powoduje największe straty ekonomiczne. Warto przypomnieć sobie jednak, że szara pleśń atakuje nie tylko kwiaty i owoce, ale również inne części roślin. Zarodniki szarej pleśni są obecne na plantacji przez cały sezon i znajdują się nie tylko na borówkach, ale również na chwastach i roślinach otaczających plantacje. Wczesną wiosną widać czarne skupiska zarodników na suchych końcówkach ubiegłorocznych pędów.
Warto już od wczesnej wiosny stosować ochronę zapobiegawczą, przy okazji której ograniczony zostanie również potencjał innych chorób, między innymi zgorzeli pędów i antraknozy. W okresie wczesnowiosennym nie ma wielu zarejestrowanych środków ochrony. Można się w tym okresie wspierać nawozami o właściwościach pozytywnie wpływających na kondycję roślin.
Miedź Plus 50 WP - dolistny nawóz, który w swoim składzie zawiera 50 % miedzi w postaci tlenochlorku miedzi.
Warto wykorzystać ten produkt do wiosennych zabiegów jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Pierwszy zabieg tym produktem powinno się wykonać możliwie jak najszybciej po zimowym cięciu pędów, tak by jak najdokładniej pokryć miedzią powstałe w w skutek cięcia rany. Kolejne zabiegi można wykonywać aż do momentu pojawiania się kwiatostanów.
Czas kwitnienia, a szczególnie jego początek to moment, w którym istnieje duże ryzyko infekcji przez różnego rodzaju choroby bakteryjne powodujące
zgnilizny i różnego rodzaju
plamistości.
Viflo CuB - nawóz stworzony w nanotechnologii zawierający mikrocząsteczki miedzi. Bezpieczny do stosowanie przez cały okres wegetacji, nawet podczas kwitnienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu można przedłużyć okres stosowania miedzi, która wpływa pozytywnie na kondycję roślin.
Microthiol - nawóz dolistny zawierający 80% siarki w pełni rozpuszczalnej formie.
Środki na bazie siarki są produktami nieodzownymi w profilaktyce mączniaka, który zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie w uprawie borówki. Grzybnia mączniaka zimuje pod łuską okrywającą pąk i można ją zwalczać preparatami chemicznymi takimi jak
Zato 50 WG dopiero po pełnym otwarciu pąków. Jednakże wtedy dochodzi już do wysiewu zarodników.
W celu zabezpieczenia pojawiających się zielonych części roślin wykorzystuje się właśnie preparaty na bazie siarki.
Ochrona chemiczna borówki
Początek ochrony chemicznej zbiega się z początkiem kwitnienia. Początek tych zabiegów powinniśmy oprzeć na dwóch filarach.
Pierwszym będzie
zwalczanie mączniaka z użyciem preparatów chemicznych, w tym przypadku będzie to
Zato 50 WG.
Kolejno należy się skupić na
szarej pleśni, ale nie atakować od razu systemicznymi środkami. Do pierwszych zabiegów należy użyć preparatów kontaktowych, których substancją aktywną jest
kaptan. Substancja ta znana jest od dziesięcioleci, a jej skuteczność bardzo wysoka.
Co ze szkodnikami?
W borówce do momentu kwitnienia nie zaobserwujemy wielu szkodników. Jednymi z niewielu aktywnych w tym okresie szkodników są
miseczniki. Do ich ograniczania można użyć preparatów o działaniu mechanicznym, takich jak oparty na silikonach
SIL-FORT. Zakleja on szkodniki uniemożliwiając im oddychanie i żerowanie, co doprowadza do ich śmierci.
Aktualna sytuacja w sadzie
Wiosna na plantacjach zawitała na dobre i wegetacja przyśpieszyła w ciągu kilku dni. Z każdą godziną pąki otwierają się coraz bardziej, a w niektórych przypadkach widoczne są już początki kwiatostanów.
Gwałtowne pojawienie się słonecznej i wręcz upalnej wiosny od początku kwietnia spowodowało spiętrzenie się prac na plantacjach. W wielu przypadkach wciąż trwa cięcie, a rozwijające się pąki z każdym dniem są bardziej narażone na wyłamywanie się. Chociaż pogoda jest ciepła i słoneczna warto zastanowić się nad pokryciem ran po cięciu miedzią w postaci nawozu
Miedź Plus 50 WP w dawce 1,5 kg/ha
Wiosną konieczne jest wykonanie wieli prac w tym samym czasie. Należy więc rozplanować je odpowiednio w czasie i skupić się na priorytetach.
Nawożenie posypowe
Jeżeli na plantacjach nie zostały jeszcze wysiane nawozy doglebowe koniecznym jest, by zrobić to jak najszybciej. W tym momencie niezbędnym jest dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości azotu. Na plantacjach ściółkowanych świeżą trociną lub zrębką należy startową dawkę azotu podnieść o ok. 50%, bo będzie on również wykorzystywany do rozkładu materii organicznej. Standardowo w tym momencie powinno się podać ok 30 kg czystego azotu/ha w postaci saletry amonowej lub siarczanu amonu.
Należy również uzupełnić pozostałe składniki pokarmowe w glebie. Jeżeli zostały już zastosowane nawozy NPK to ostatnie przelotne deszcze przyczyniły się do ich rozpuszczenia i powoli zaczynają działać. Jeżeli jeszcze nie wykonano nawożenia konieczne jest podanie nawozów jak najszybciej. Dobrym rozwiązaniem będzie podanie
Rosafertu 12-12-17 lub 15-5-20 w dawce ok 250-300 kg/ha.
W uprawie borówki niezmiernie ważne jest podanie wiosną fosforu w łatwo dostępnej formie. Można w tym celu zastosować nawóz w dawce 30 kg/ha. By ułatwić jego wysiewanie można zmieszać go z saletrą i wysiać przy jednym zabiegu.
Fertygacja
W chwili obecnej wody w glebie jest dość dużo, ale przy tak wysokich temperaturach bardzo szybko będzie jej ubywać. Wraz z pierwszym nawodnieniem warto również podawać pierwszą dawkę nawozów. dobrym rozwiązaniem będzie podanie nawozu PEKACID o składzie 0-60-20, Który oprócz funkcji nawozowej spełni rolę środka do czyszczenia instalacji nawodnieniowej.
Ochrona i nawożenie dolistne
Wskazane jest, by w najbliższych dniach wykonać oprysk preparatem
Topsin M, w celu ograniczenia zgorzeli pędów i innych chorób. Zabieg ten można połączyć z regenerującym uszkodzenia mrozowe nawozem
Metalosate Potassium 3-4 l/ha.