SADOWNICTWO

AGROTECHNIKA

11.04.2018

Klub Borówkowy - Przygotowanie pola pod nasadzenia

B. Rogala

Agrosimex
Uprawy sadownicze zakładamy na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Wobec tego niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska, aby zapewnić roślinom możliwie najlepsze warunki do wzrostu i plonowania. Michał Malicki w artykule opowiada o etapach koniecznych przy zakładaniu plantacji borówki. Dowiedź się w jaki sposób zaplanować zabiegi przy zakładaniu uprawy borówki.

Usuń chwasty

Agrosimex
Borówka jest rośliną specyficzną pod wieloma względami, więc usuwanie chwastów bywa problematyczne. Z uwagi na specyficzną budowę systemu korzeniowego, brak strefy włośnikowej, są to rośliny bardzo wrażliwe i w trakcie uprawy nie można stosować herbicydów doglebowych. Walka z chwastami opiera się głównie na środkach kontaktowych, parzących lub selektywnych zwalczających jedynie chwasty jednoliścienne. Biorąc to pod uwagę niezmiernie ważnym jest, by pole przed założeniem plantacji dokładnie odchwaścić. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie metody chemicznej i agrotechnicznej. W pierwszej kolejności należy zniszczyć chwasty stosując mieszaniny herbicydów zwalczające wszystkie występujące gatunki chwastów np. Glifoherb 360 SL + Dicoherb 750 SL z dodatkiem dobrego adiuwantu takiego jak flipper. Dopiero po kilkunastu dniach od wykonania zabiegu można takie pole zaorać lub poddać innym uprawom mechanicznym. W tym czasie zaaplikowane środki zdążą się dobrze wchłonąć i prawidłowo zadziałać. Na tak przygotowanym polu można wysiewać rośliny poplonowe np. żyto, gryka, a ściernisko po nich po raz kolejny potraktować herbicydami. Taki kilkuetapowy proces odchwaszczania pola pozwoli na usunięcie uciążliwych chwastów trwałych, między innymi perzu.

Zadbaj o optymalne pH gleby

Ważne jest, by odpowiednio wcześnie doprowadzić glebę do odpowiedniego odczynu. Nie można sadzić borówki w glebę o zbyt wysokim pH i dopiero później, w trakcie prowadzenia plantacji starać się je obniżać. Przy wysokim odczynie gleby powinno się proces zakwaszania rozłożyć za kilka etapów. Jednorazowe podawanie dużych dawek produktów zakwaszających glebę może doprowadzić do zniszczenia struktury gleby. Proces ten można zacząć od aplikacji Insol pH w dawce ok 40 l/ha. Dopiero w kolejnych krokach należy stosować produkty siarkowe np. Wigor S. Należy pamiętac, by jednorazowo nie podawać więcej niż 500-700 kg siarki na ha. Niezależnie od tego jaką metodę zakwaszania gleby się wybierze koniecznym jest, by zakwaszać całą powierzchnię plantacji. Jeżeli gleba w miedzyrzędziach pozostanie nieodkwaszona, to poprzez przepływ wody w glebie może odkwaszać również glebę w rzędach. Przy zakwaszaniu należy pamiętać również o tym, by nie sadzić roślin w świeżo siarkowane pole. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie ostatniego zabiegu zakwaszającego jesienią, a plantację sadzić dopiero wiosną. Ostęp ten pozwoli na pełne zakwaszenie pola i uniknięcie niebezpieczeństwa uszkodzenia młodych korzeni roślin. Do bieżącego monitorowania odczyny gleby wystarczającym będzie prosty kwasomierz oparty na płynie Helliga.

Materia organiczna

Agrosimex
Trociny pod borówkę Powszechnie wiadomo jak ważne jest dostarczenie borówkom odpowiednio dużej ilości materii organicznej. W tym celu stosowane są mieszaniny torfu i trocin lub zrębek. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość używanego w materiału. W przypadku torfu najważniejsze jest jego pH. Zdarzają się przypadki że oferowany plantatorom torf ma bardzo wysokie pH, co oczywiście dyskwalifikuje taki materiał. W przypadku trocin, czy też zrębek należy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze materiału takiego nie można stosować w formie nieprzekompostowanej. Świeże drewno potrzebuje bardzo dużej ilości azotu do tego, by bytujące w nim bakterie zaczęły je rozkładać. W związku z tym materia taka może zabierać borówkom azot. Powinno się więc taki materiał kompostować na pryzmie, dostarczając dodatkowo azot w postaci mocznika lub siarczanu amonu. Konieczne jest również sprawdzenie z jakich drzew pozyskane zostały trociny. Jedynymi gatunkami drzew, których nie można wykorzystać to dąb i orzech. Drewno tych gatunków zawiera garbniki, które negatywnie wpływają na inne rośliny. Przydatne jest zarówno drewno drzew iglastych, jak i liściastych, jednakże drewno z drzew liściastych rozkłada się dużo szybciej i w przypadku ściółkowania konieczne będzie częstsze uzupełnianie ściółki.

Przygotowanie podłoża do sadzenia

Pamiętajmy o tym że materia organiczna, którą wprowadza się na plantację, jest uboga w składniki odżywcze. Dlatego też konieczne jest, by w przygotowane rzędów z trocinami i torfem wysypać ok 200 kg/ha siarczanu amonu, by kolejny raz wzbogacić biomasę w azot. Już po posadzeniu powinno się każdą roślinę zasilić niewielką dawką nawozu NPK np. Rosafert 12-12-17 i już od wiosny wdrażać program fertygacji, tak by nie zagłodzić roślin, które w szkółce były przyzwyczajone obfitego nawożenia. Michał Malicki
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder