SADOWNICTWO

OCHRONA OWOCÓW

29.03.2018

Klub Borówkowy - Profilaktyka chorób bakteryjnych

B. Rogala

Agrosimex
Zima to czas odpoczynku dla plantatorów borówek. O ubiegłorocznych zbiorach owoców już dawno zapomniano, powili zbliża się kolejny sezon, a działania w tym czasie skupiają się na cięciu odmładzającym, prześwietlającym krzewów. Należy pamiętać, że każda ingerencja w kształt krzewu wiąże się z dużą ilością wycinanych pędów, a co za tym idzie niezliczoną ilością otwartych ran, które są wrotami do infekcji przez patogeny. Dowiedz się w jaki sposób zapobiegać wystąpieniu chorób bakteryjnych na plantacji borówki.

Klimat nam nie sprzyja

Zdążyliśmy już zapomnieć o śnieżnych i mroźnych zimach. W ostatnich latach polskie zimy to raczej okresy ochłodzenia i pochmurnej pogody, która rzadko przynosi opady śniegu. Taka rozchwiana, wilgotna zima z okresowymi ociepleniami nie tylko rozhartowuje rośliny, ale również sprzyja rozwojowi chorób. Doskonale widać to w uprawie jabłoni, które w ostatnich latach są masowo atakowane przez choroby drewna i kory. Sadownicy, znając to zagrożenie, starają się wybierać przy cięciu odmian szczególnie podatnych dni słoneczne i bez opadów. Daje to szanse na przeschnięcie ran i zmniejsza ryzyko infekcji. Coraz powszechniejsze stają się również opryski wykonywane tuż po cięciu w celu zabezpieczenia ran.
Agrosimex
Bakteryjna guzowatość na pędzie borówki

Miedź to podstawa

Zabezpieczanie ran po cięciu to głównie zastosowanie preparatów miedziowych. Zachodni plantatorzy w tym momencie stosują podwójne, a nawet potrójne dawki środków miedziowych. Wraz ze zwiększaniem nasadzeń wzrasta również potencjał chorób grzybowych i bakteryjnych atakujących borówki. W tym okresie pędy borówki mogą być atakowane przez grzyby powodujące zgorzele pędów, a także bakterie wywołujące guzowatości pędów i korzeni. W przypadku borówki również warto zabezpieczać rany powstałe w skutek zimowego cięcia. Chociaż w uprawie tego gatunku nie ma zarejestrowanych klasycznych preparatów miedziowych. Można w tym momencie wykorzystać nawozy zawierające miedź. Jednym z nich jest oparta na tlenochlorku miedzi nawóz Miedź Plus 50 WP. Zabieg nawozem miedziowym powinno się wykonać jak najszybciej po wykonaniu cięcia. Nie należy czekać aż do obcięcia całej plantacji, a oprysk rozłożyć na poszczególne kwatery, tak by czas od cięcia do pokrycia go miedzią był jak najkrótszy.

Profilaktyka to podstawa

W zwalczaniu wszystkich chorób podstawą jest profilaktyka i to właśnie na działaniach zapobiegawczych powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Jeżeli dopuścimy do rozprzestrzenienia się choroby na plantacji bardzo trudne będzie późniejsze jej ograniczanie. W związku z tym konieczne jest podejmowanie działań profilaktycznych już od pierwszych lat prowadzenia plantacji, nawet w momencie gdy jeszcze nie widać większych uszkodzeń. Michał Malicki
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder