Borówka jest uprawą specyficzną jeśli chodzi o wymagania glebowe. Dlatego też watro regularnie prowadzić
analizy gleby, by nie popełnić błędu na etapie nawożenia. Należy pamiętać, że to właśnie gleba jest głównym źródłem składników odżywczych dla roślin i to zawsze z niej będą one pobierane. Poprzez nawożenie dolistne nie da się wnieść na plantacje takiej ilości składników, której potrzebują rośliny. Podstawą zawsze jest gleba i to o nią musimy zadbać. Z artykułu dowiesz się jak i kiedy przeprowadzać analizy.
Kiedy pobierać glebę?
Najlepszym terminem pobierania prób gleby jest okres
po zbiorach, a właściwie jesień kiedy zakończy się już nawożenie. Oczywiście w wielu przypadkach, z powodu nawału prac w tym okresie nie jest możliwe pobranie próby gleby. Odpowiednim terminem jest również wiosna. Wtedy dodatkowo mamy obraz tego, jak zachowują się składniki pokarmowe w glebie po okresie zimowych i jesiennych opadów. Wiosną również można uzyskać bardziej realny obraz zawartości azotu, która związana jest również z mineralizacją próchnicy. Proces mineralizacji próchnicy trwa również w zimie.
Metoda ogrodnicza daje nam odpowiedź jakie składniki pokarmowe aktualnie znajdują się w glebie, przede wszystkim zawartość azotu.
Jak pobierać próby gleby?
Na prawidłowo prowadzonej plantacji borówka rośnie w specjalnie przygotowanym podłożu i to właśnie to podłoże powinno zostać poddane analizie. Próbka powinna więc obejmować warstwę podłoża do głębokości ok 30 cm. Oczywiście, by próba była reprezentatywna, należy stworzyć próbkę mieszaną zbierając glebę z kilkunastu miejsc w obrębie kwatery.
Na nowo założonych plantacjach warto jest również wykonać osobną analizę podglebia, czyli w tym przypadku warstwy poniżej wprowadzonej na plantacje materii w postaci trocin i torfu. Dzięki temu uzyskamy obraz tego co znajduje się głębiej w glebie, a przy dużym uwilgotnieniu podłoża podglebie może wpływać na zawartość składników pokarmowych w podłożu. Jeżeli podglebie nie będzie odpowiednio odkwaszone to po kilku sezonach może okazać się, że będzie ono wpływało odkwaszająco na glebę w obrębie rzędów roślin. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku międzyrzędzi, których to nieodpowiednie zakwaszenie może mieć również wpływ na dalsze zmiany pH gleby w pobliżu roślin. Co kilka lat warto więc również sprawdzić nawet samo pH gleby w międzyrzędziach.
Zalecenia nawozowe
Chociaż w większości przypadków analizy gleby są wykonywane, przez laboratoria dość szybko, to zdarza się że na wyniki czeka się 3-4 tygodnie. Jeśli na wyniki przyjdzie nam czekać do wiosny, nie zwlekajmy tak długo z nawożeniem. Warto podać startową dawkę nawozów w postaci 300 kg/ha Rosafertu 12-12-17, a wniesione przez to składniki uwzględnić podczas planowania nawożenia na podstawie analizy.
Dodatkowym elementem, który możemy uwzględnić podczas badań jest zawartość próchnicy, szczególnie istotnej przy uprawie borówki.
Michał Malicki