WARZYWNICTWO

KOMUNIKATY WARZYWNICZE

17.07.2023

Kapusta pekińska – najnowsze zalecenia nawożeniowe | komunikat warzywniczy

K. Jakubowska

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z 11 lipca 2023 r. o nawożeniu kapusty pekińskiej przed zbiorami. Z filmu dowiesz się: 00:20 - ocena plantacji kapusty pekińskiej 01:19 - jak zbudować jakość pozbiorczą kapusty 02:18 - biostymulacja roślin - ochrona przed stresem termicznym
  Produkty polecane w filmie: ASX Chelat wapnia Metalosate Calcium Maral  

Transkrypcja

Witam serdecznie, Agrosimex, Iwona Polewska. Województwo mazowieckie. Zapraszam do obejrzenia dzisiejszego komunikatu dotyczącego kapusty pekińskiej.

Szanowni państwo, jak widzicie, my znajdujemy się na plantacji, gdzie uprawiana jest kapusta pekińska. Ta kapusta jest praktycznie za dwa tygodnie mniej więcej gotowa do cięcia. Co jeszcze tutaj możemy zalecić? Na dzień dzisiejszy, po lustracji tego pola nie obserwujemy tutaj głębszych problemów, większych niedoborów. Plantacja rośnie na stanowisku, które było bardzo dobrze przygotowane, przede wszystkim jest nawodnienie i to jest duży plus w sytuacjach, kiedy mamy tak duże deficyty wody, kiedy mamy problemy związane z suszą. Tak jak wspomniałam, na tej plantacji jest stosowane bardzo bogate nawożenie mineralne, doglebowe, bardzo przygotowane stanowisko, natomiast również prowadzony jest bardzo bogaty program nawożenia dolistnego oraz podawane są odżywki poprzez system fertygacji. Na dzisiaj to, co możemy tutaj zarekomendować, co jeszcze będzie robione, to przede wszystkim będziemy teraz walczyć o jakość pozbiorczą tej kapusty. Wapń oczywiście był podawany zarówno doglebowo już wcześniej, jak i poprzez fertygację w postaci saletry wapniowej, ale na ten moment zostały jeszcze, tak jak wspomniałam, te dwa tygodnie, gdzie będą przynajmniej dwa zabiegi nalistne przy użyciu preparatów zawierających wapń, takie jak Metalosate Calcium w dawce półtora litra na hektar i naprzemiennie z ASX Chelat Wapnia, gdzie tutaj mamy wapń w postaci chelatu IDH biodegradowalnego. Oba te preparaty charakteryzują się szybkością działania, a tutaj bardzo ważny jest ten efekt, czyli podamy wapń, który ma dość szybko i dobrze wniknąć w ściany komórkowe rośliny, więc dlatego Metalosate Calcium jak najbardziej to będzie dobre rozwiązanie. Oczywiście te dwa tygodnie może się jeszcze wiele zdarzyć. Dobrze by było na tej plantacji wykonać jeszcze jeden zabieg biostymulujący, zapobiegający stresom termicznym i również będzie wykonany zabieg preparatem Maral w dawce jeden litr na hektar. Maral pójdzie po to, aby zabezpieczyć przede wszystkim tę kapustę przed spodziewanymi upałami, które nadchodzą. Temperatury prognozowane mają sięgać nawet 35 stopni, dlatego Maral będzie dobrym preparatem do tego, aby zabezpieczyć roślinę na nadchodzące upały.

W tym komunikacie to tyle. Oczywiście zapraszam państwa do śledzenia naszego kanału Doradca Warzywniczy. Życzę oczywiście wszystkim państwu dobrego sezonu, wysokich plonów i pięknej pogody. Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia wkrótce.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder