ROLNICTWO

KOMUNIKATY ROLNICZE

28.08.2024

Jesienna ochrona rzepaku przed szkodnikami i chwastami - komunikat POLE express

Dr inż. Robert Chrzanowski

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu POLE express z 19.08.2024, w którym opowiemy o tym, jak skutecznie chronić rzepak przed szkodnikami i chwastami.

Te tematy mogą Cię zainteresować:

0:20 Jak skutecznie przeprowadzić ochronę insektycydową.

1:02 Jak działa Belem 0,8 MG

2:07 Jak zwalczyć chwasty w uprawie rzepaku ozimego?

Agrosimex

Jak chronić rzepak przed szkodnikami i chwastami w okresie jesieni?

Dzień dobry, Robert Chrzanowski, Agrosimex. Zapraszam do oglądania kolejnego odcinka z serii POLE express. Dzisiaj przedstawię państwu zalecenia do pierwszej ochrony rzepaku przed szkodnikami i chwastami. Zapraszam do oglądania.

Kalendarz prac jest nieubłagany i o ile w poprzednim materiale rozmawialiśmy o resztkach pożniwnych, to dzisiaj już czas na temat ochrony rzepaku ozimego, którego siewy właśnie się rozpoczęły.

Zacznę nieszablonowo, bo w pierwszej kolejności omówiłem ochronę insektycydową. Zabieg zwalczania szkodników w uprawie rzepaku możemy rozpocząć już od samego siewu. Nie mam tu na myśli zapraw nasiennych. Mianowicie chciałbym opowiedzieć o mikrogranulacie Belem 0.8 MG, który stosujemy podczas siewu na szkodniki w glebie, wysiewając go do bruzdy w sąsiedztwie nasion. Jest to produkt, który nie rozpuszcza się w wodzie czy glebie, jednak systematycznie uwalnia substancję aktywną właśnie do gleby, w okolice nasion, a później systemu korzeniowego. Tworząc w ten sposób barierę ochronną. Szkodniki, które znajdą się w strefie działania produktu są eliminowane. W rzepaku produkt ma rejestrację do zwalczania pchełki rzepakowej oraz śmietki kapuścianej, która to każdej jesieni stanowi duży problem. Co ciekawe, działanie produktu trwa nieustannie, nawet do 120 dni, chroniąc naszą plantację. Jest to ochrona na pewno zdecydowanie dłuższa niż działanie zapraw insektycydowych.

Technicznie w rzepaku Belem 0.8 MG możemy podsiać za pomocą siewników punktowych czy też agregatów do strip-till wyposażonych w aplikator do produktów mikrogranulowanych. Przechodząc dalej do ochrony herbicydowej w sytuacji, kiedy mamy dobre uwilgotnienie gleby, warto wykonać oprysk chwastobójczy w terminie przedwschodowym. Maksymalnie do 5 dni po siewie. Polecam sprawdzone rozwiązanie oparte o chlomazonie i metazachlorze, czyli na przykład 0,2-0,25 litra na hektar produktu Comandor 480 EC, na słabszych glebach nieco mniej, plus Met-Nex 500 SC w ilości 1,5-1,6 litra na hektar z dodatkiem adiuwantu doglebowego Remix w dawce 0,2-0,4 litra na hektar. Adiuwant poprawia skuteczność zabiegu i zabezpiecza przed wystąpieniem ewentualnych objawów fitotoksyczności.

Wspomniana mieszanina eliminuje szereg kluczowych chwastów, jednak na stanowiskach z dużą presją chabra czy fiołka potrzebne będzie wykonanie kolejnego zabiegu po wschodach rzepaku, na przykład Navigatorem 360 SL w dawce 0,2 litra na hektar, zawierającego połączenie chlopyralidu, pikloramu i aminopyralidu.

Jeśli chodzi o zwalczanie chwastów typowo w terminie powschodowym, to mogę państwu polecić użycie nowego produktu LaDiva, który stosujemy w ilości 0,25 litra na hektar. To rozwiązanie charakteryzuje się szerokim, kompleksowym spektrum zwalczanych chwastów i polecam je także na stanowiska z bodziszkiem drobnym. LaDiva w swoim składzie zawiera innowacyjną substancję Arylex, czyli halauksyfen metylu, aminopyralid i pikloram.

Ze względu, że rzepak w większości przypadków w płodozmianie przychodzi po zbożach, to konieczne jest zwalczanie samosiewów właśnie zbóż, które stanowią konkurencję dla rzepaku o światło, wodę czy składniki pokarmowe. Mamy kilka substancji aktywnych z grupy graminicydów, które możemy wykorzystać po wschodach rzepaku. Jedna z bardziej popularnych to chizalofop-P-etylu. Przykładowy produkt to na przykład Zamzar i do zwalczania samosiewów zbóż powinniśmy zastosować około 1 litr na hektar tego produktu. Kolejne substancje będą tymi, które zadziałają szybciej, a mam na myśli kletodym i propachizafop.

Produkty z kletodymem to Select Super 120 EC lub Camwin 120 EC w ilości po 0,8 litra na hektar. Jeśli chodzi o propachizafop, to zaproponuję środek Ready w dawkowaniu 0,5-0,7 litra na hektar. W przypadku stosowania gramicydów obowiązkowo trzeba zastosować adiuwant olejowy. Ja proponuję Amigo 1 litr na hektar. Zdecydowanie jednak odradzam łączenie produktów na chwasty dwuliścienne i gramicydów w jednym oprysku. ze względu na duże ryzyko wystąpienia fitotoksyczności. Odstęp między tymi zabiegami powinien wynosić kilka dni.

W tym odcinku to już wszystko. Dziękuję za oglądanie. Zapraszam do subskrybowania naszego kanału i do zobaczenia.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder