WARZYWNICTWO

KOMUNIKATY WARZYWNICZE

31.07.2024

Jak zwalczać alternariozę na plantacjach pomidora gruntowego?

Renata Pawlak

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z 25 lipca 2024 r., w którym omówiony został problem alternariozy na plantacjach pomidora gruntowego.

Te tematy mogą Cię zainteresować:

00:35 jak zabezpieczyć pomidory przed alternariozą

02:00 ochrona plantacji pomidora przed antraknozą i chorobami bakteryjnymi

02:45 duże natężenie suchej zgnilizny wierzchołkowej i skuteczny sposób na ograniczenie choroby

Agrosimex

Jak zwalczać alternariozę na plantacjach pomidora gruntowego

Dzień dobry, Renata Pawlak, firma Agrosimex. Zapraszam na dzisiejszy komunikat z plantacji pomidora gruntowego.

Znajdujemy się dzisiaj na plantacji pomidora gruntowego w województwie podkarpackim, w części północno-wschodniej, niedaleko granicy z Ukrainą. Plantacja około 30-hektarowa, w dobrej kondycji. Zaraza ziemniaka wyhamowała. Tutaj zaczyna nam się już problem z taką jednostką chorobową jak alternarioza. Trudna choroba w zwalczaniu w plantacjach pomidora, też często niedoceniana przez nas, ale warta tutaj uwagi.

Proszę państwa, na dzień dzisiejszy alternarioza pokazuje się nam na niektórych odmianach. Warto jednak zabezpieczyć te plantacje, chociażby mamy kilka substancji, którymi możemy skutecznie ograniczyć tę jednostkę chorobową. Czy to będzie najzwyczajniej azoksystrobina, difenokonazol, ale tutaj warto też pomyśleć o mocniejszych substancjach, które zabezpieczą nam pomidora już w okresie dojrzewania, kiedy ten pomidor będzie wchodził nam w okres dojrzewania, kiedy nie będziemy już mogli zastosować innych substancji czynnych, a wydłuży nam okres działania tego preparatu. Mam na myśli tutaj produkt Samar, czyli piraklostrobinę w połączeniu z boskalidem. Produkt ten nadaje się bardzo dobrze na ostatni zabieg w zwalczaniu chorób w plantacjach pomidora gruntowego. Jest to produkt, który wykazuje się wysoką skutecznością przeciw alternariozie, dlatego polecam ten produkt jako zastosowanie w ostatnim tym zabiegu fungicydowym.

Dodatkowo warto też stosować produkty kontaktowe, chociażby produkt Nordox 75 WG oparty o miedź, która będzie zabezpieczać nam plantację przed antraknozą, chorobami bakteryjnymi, które często pojawiają się na naszych plantacjach, szczególnie teraz, kiedy mamy już ten okres dojrzewania, dosyć przekropną pogodę, burzową. Te plantacje będą też bezpiecznie zachowywały się po tego typu zabiegach miedzi kontaktowej czy też w połączeniu z produktem Samar.

Oprócz alternariozy na naszych plantacjach także występuje choroba, ale nie powodowana ani przez bakterie, ani przez grzyby, choroba fizjologiczna. W tym roku o dosyć dużym natężeniu, sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów, powodowana przez niedobory wapnia w części tych owoców, kiedy już pomidor zaczyna wiązać nam owoce, kiedy zaczyna dojrzewać. No, niestety takie owoce pomidora nie nadają nam się do handlu czy na świeży rynek, czy w przetwórstwie, dlatego to już jest ten ostatni moment, kiedy możemy jeszcze przy dobrej skuteczności ograniczyć występowanie tej choroby fizjologicznej. Tutaj zalecam stosowanie preparatu nawozowego opartego o wapń, czy to będzie Metalosate Calcium wraz z połączeniem także nawozów potasowych, których jednak ten pomidor bardzo potrzebuje w tym okresie już dojrzewania.

Na co zwracać jeszcze uwagę? Oczywiście na kondycję tego pomidora. Jeżeli ta kondycja jest mocno osłabiona, spowodowana czy ulewnymi deszczami, wysokimi temperaturami, do tych zabiegów warto też dodawać preparaty biostymulacyjne, które poprawią wigor roślin, chociażby produkt Maral czy Protaminal.

Zapraszam do kolejnych odsłon naszych komunikatów. Będziecie widzieli, co się dzieje na naszych plantacjach i do zobaczenia w kolejnych odcinkach.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder