WARZYWNICTWO

KOMUNIKATY WARZYWNICZE

17.07.2023

Jak wydobyć potencjał plonotwórczy marchwi na różnych stanowiskach? - komunikat warzywniczy

K. Jakubowska

Zapraszamy na komunikat warzywniczy z 14 lipca 2023 r. o różnych technologiach nawożenia marchwi w zależności od stanowiska.   Z filmu dowiesz się: 00:20 - I plantacja marchwi - ocena i zabiegi jakie zostały wykonane na plantacji marchwi do tej pory 01:01 - jakie zabiegi zostaną wykonane przed zbiorem - nawożenie dolistne potasem i wapniem 03:04 - II plantacji marchwi - porównanie programu nawożenia na plantacji marchwi - różnice w nawożeniu 05:06 - jak utrzymać dobrą kondycję naci marchwi przed zbiorem - Metalosate Calcium
  Produkty polecane w filmie: Rosaleaf czerwony Metalosate Calcium Rhizosum N plus Maral ASX Chelat wapnia  

Transkrypcja

Dzień dobry, Agrosimex, Iwona Polewska. Pole marchwi, która uprawiana jest pod zbiór kombajnowy, pole, z którego rolnik postanowił wydobyć maksymalnie potencjał plonotwórczy i uważam, że jesteśmy na dobrej drodze. Podstawowe nawożenie wykonane prawidłowo, analiza gleby, uzupełnione składniki pokarmowe, azot, fosfor, potas. Dodatkowo gospodarz zadbał o odpowiednią zawartość wapnia, przede wszystkim uregulował pH, stosując wapniak kornicki i w dalszej kolejności zadbał też o dostarczenie odpowiedniej ilości boru w glebie. Szanowni państwo, w dniu dzisiejszym ta marchew, która była siana w połowie kwietnia, za około dwa tygodnie powinna już nadawać się do pełnego zbioru. Co dzisiaj jeszcze powinniśmy tu zrobić? Najważniejsze, aby nadal utrzymywać nać w dobrej kondycji. Tutaj na tym polu widzimy, że ta nać jest naprawdę zdrowa, nie ma tutaj żerowania żadnych szkodników, udało się dobrze poprowadzić ochronę, nie mamy tutaj żadnych chorób i teraz musimy dalej utrzymywać ten stan. W tym tygodniu jeszcze będzie wykonany zabieg, oprysk nalistny, przede wszystkim potasem, bo tutaj potas będzie wpływał na parametry smakowe tej marchwi, czyli będzie zastosowany nawóz Rosaleaf czerwony w dawce trzy kilogramy na hektar i będzie wykonany zabieg nalistny nawozem wapniowym. Tutaj pan będzie stosował Metalosate Calcium, ponieważ od wielu lat na swoich warzywach produkt stosuje, jest z niego bardzo zadowolony, zadowolony jest z efektów, dlatego Metalosate Calcium również będzie zastosowane na tym polu marchwi. Dawka półtora litra na hektar. Pan powiedział, że wykona ten zabieg przynajmniej dwa razy, bo wie, że to będzie najlepsze rozwiązanie, przede wszystkim pod uprawę tej marchwi pod kombajn, żeby ta nać miała siłę, żeby dało się wyrwać marchew z gleby. Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że niestety cały czas mamy do czynienia z suszą. Wczoraj tutaj na to pole, pomimo zapowiadanych wcześniej intensywnych opadów spadły niecałe cztery litry wody. Widzimy delikatnie, że jest pole nieco zwilżone, natomiast nadal gleba jest sucha, marchew potrzebuje tej wody, dlatego też te zabiegi nalistne, stymulacja tej marchwi będzie miała dodatkowy cel właśnie zastymulować jakość i przede wszystkim wzmocnić samą nać właśnie potem, żeby ten kombajn miał ułatwione zbiory. Dzisiaj z tego pola to tyle.

Znajdujemy się na kolejnym polu, gdzie uprawiana jest marchew. Mamy tę samą odmianę, którą widzieliście państwo na poprzednim polu, natomiast mamy dwa tygodnie później wykonany siew, natomiast tutaj zupełnie inne stanowisko. Musieliśmy zbilansować inaczej wymagania pokarmowe pod tę konkretnie odmianę. Tutaj technologia nieco się różniła. Ponieważ po pierwsze stanowisko jest, tak jak wspomniałam, inne. Mamy tutaj inną klasę gleby, ale z czym się mierzymy, również z potężną suszą. Nie ma tutaj możliwości prowadzenia nawodnienia na tę plantację. Dlatego niwelacja stresu, z którą borykała się tutaj roślina, no, była dla nas takim dodatkowym wyzwaniem. Czym się różniła technologia nawożenia na tej plantacji? Mianowicie tutaj dwa tygodnie po siewie marchwi zastosowany był preparat Rhizosum N Plus w dawce 25 gram na hektar. Rhizosum był wykonany w oprysku nalistnym w połączeniu z fungicydem. Kolejna różnica, która polegała na tej plantacji w technologii to było stosowanie dodatkowej biostymulacji. Mianowicie wprowadzone były tutaj dwa biostymulatory. Pierwszy to jest Maral, który był stosowany trzy razy do tej pory w dawce jeden litr na hektar. Najczęściej Maral stosowany był właśnie w zabiegu nalistnym w połączeniu z ochroną fungicydową. Również dodatkowo wprowadziliśmy tutaj preparat wapniowy. Naprzemiennie było stosowane Metalosate Calcium, ale również ASX Chelat Wapnia, ponieważ na tym stanowisku zasobność w wapń była dość niska, czyli poniżej tysiąca miligramów w glebie. Na takim stanowisku tego wapnia w glebie powinno być przynajmniej 1500-1800, tak że mieliśmy spory deficyt glebowy, dlatego częstsze zabiegi nawozami wapniowymi. Metalosate Calcium jest to nawóz, który działa bardzo szybko na plantacjach warzyw i niweluje dodatkowo stres związany z wysokimi temperaturami, ponieważ cały wapń, który jest podany właśnie Metalosate Calcium, jest całkowicie skompleksowany roślinnymi aminokwasami. Tempo wchłaniania przez roślinę tego składnika właśnie z Metalosate Calcium to jest po około trzech-czterech godzinach, czyli mamy bardzo szybki transport tego wapnia już do rośliny, ale również do korzenia. Dlaczego mówię o tym wapniu? Ponieważ ta marchew również będzie zbierana kombajnem, i co ważne, musi być odpowiednia trwałość naci. Nać musi być zdrowa i przede wszystkim mocna, żeby można było dobrze tę marchew z gleby wyciągać, a ponieważ tutaj mamy gleby ciężkie. W momencie, kiedy mamy zjawisko suszy, niestety zasklepiające się gleby powodują, że niestety dużo trudniej taką marchew z gleby wyjąć, dlatego bardzo ważne jest, aby nać była jak najlepszej kondycji, dobrze odżywiona, wysycona tym wapniem, aby była trwała.

I to tyle z tego pola, szanowni państwo. Zapraszam do śledzenia naszych komunikatów na Doradcy Warzywniczym. Życzę państwu wysokich plonów i przede wszystkim wysokich cen.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder