ROLNICTWO

OCHRONA ROŚLIN

18.09.2024

Jak właściwie umyć opryskiwacz?

W gospodarstwie opryskiwacz to jedno z najważniejszych urządzeń, wykorzystywane w ochronie roślin. Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów opryskowych w dużej mierze zależą od stanu technicznego tej maszyny, dlatego tak ważne jest dbanie o jej sprawność i higienę. Kluczowym elementem tych działań jest regularne umycie opryskiwacza, co zapewnia jego prawidłowe działanie i minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia środowiska. Na pytania o kluczowe aspekty właściwego czyszczenia opryskiwacza odpowiada prof. UPP dr hab. Łukasz Sobiech, specjalista w dziedzinie optymalizacji stosowania środków ochrony roślin.

Robert Chrzanowski, Łukasz Sobiech

Utrzymanie w idealnej czystości i dobrym stanie technicznym urządzeń mających styczność ze środkami ochrony roślin, poza bezpieczeństwem upraw, jest istotne ze względu na ochronę środowiska naturalnego i konieczność minimalizowania szkodliwości zabiegów z użyciem pestycydów. Tym bardziej warto skorzystać z profesjonalnych porad.

PROF. UPP DR HAB. ŁUKASZ SOBIECH

Ekspert

Jest pracownikiem naukowym Katedry Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zajmuje się optymalizacją wykorzystania środków ochrony roślin. Prowadzi badania w dziedzinie łącznego stosowania pestycydów, biostymulatorów, mikroorganizmów i adiuwantów.

 

image

Robert Chrzanowski: Kiedy należy zwrócić szczególną uwagę na mycie opryskiwacza?

Łukasz Sobiech: Zabiegi ochrony upraw powinny być wykonywane w odpowiedniej fazie rozwojowej roślin oraz w momencie wystąpienia korzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego zwłaszcza w kwietniu i maju opryskiwacz jest bardzo intensywnie eksploatowanym urządzeniem. Rolnicy niejednokrotnie, chcąc wykorzystać optymalne warunki pogodowe, wykonują kilka zabiegów ochrony roślin w krótkim czasie. To w takich okolicznościach, zwłaszcza w sytuacji zmiany uprawy, w której stosuje się pestycydy, najczęściej dochodzi do uszkodzeń roślin spowodowanych przez pozostałości substancji aktywnych w opryskiwaczu. Największe ryzyko uszkodzeń występuje wtedy, gdy w uprawie zbóż stosowane są herbicydy zawierające substancje aktywne z grupy sulfonylomocznikowych. Aby zobrazować problem, przytoczę przykład zwalczania samosiewów rzepaku. Jesienią do mieszaniny dodaje się zaledwie kilkanaście gramów tribenuronu lub metsulfuronu, co skutkuje całkowitą eliminacją niepożądanych na plantacji roślin. Natomiast wiosną substancje te w uprawie zbóż stosuje się w o wiele wyższych dawkach i wówczas przy przejściu do oprysku rzepaku w przypadku niedokładnego umycia opryskiwacza ryzyko uszkodzenia jego plantacji jest bardzo duże. Reasumując, opryskiwacz powinno się myć po każdym zabiegu, a bezwzględnie jako standard należy przyjąć dokładne czyszczenie w sytuacji zmiany rośliny, w której uprawie ma być aplikowana kolejna ciecz opryskowa.

 

Robert Chrzanowski: Czym najlepiej myć opryskiwacz? Wystarczy do tego woda?

Łukasz Sobiech: W większości przypadków mycie wodą jest niewystarczające do dokładnego usunięcia substancji aktywnych. Co więcej, stosowanie powszechnie dostępnych detergentów, znajdujących się w każdym gospodarstwie domowym, też nie jest skutecznym rozwiązaniem, ponieważ tego rodzaju związki wpłyną tylko na obniżenie napięcia powierzchniowego cieczy, a nie na neutralizację substancji aktywnej. Dlatego do mycia opryskiwaczy zalecane jest stosowanie specjalnych, przeznaczonych właśnie do tego środków. Takie produkty zawierają związki rozpuszczające i neutralizujące substancje aktywne pozostające w opryskiwaczu oraz podnoszące pH roztworu, co ułatwia usunięcie sulfonylomoczników, których rozpuszczalność wzrasta w wyższym odczynie.

 

Robert Chrzanowski:Jak technicznie najlepiej podejść do mycia opryskiwacza?

Łukasz Sobiech: Do precyzyjnego usunięcia pozostałości pestycydów zalecane jest całkowite napełnienie opryskiwacza roztworem ze środkiem do jego mycia i przepłukanie nim wszystkich obwodów urządzenia. Wartym uwagi rozwiązaniem są opryskiwacze z systemem myjącym. Charakteryzują się mniejszym zużyciem wody potrzebnej do dokładnego usunięcia substancji aktywnych. Jest to możliwe dzięki rozpylaczom czyszczącym, znajdującym się w zbiorniku opryskiwacza. Bez względu na typ urządzenia trzeba pamiętać, aby umyć je także z zewnątrz. Tę czynność należy wykonać, używając czystej wody, bez dodatku środków do mycia opryskiwaczy.

Agrosimex

Cleanpest to specjalistyczny preparat do czyszczenia opryskiwacza i jego osprzętu z pozostałości środków ochrony roślin, zwłaszcza tych, które są trudno usuwalne ze ścianek zbiornika i instalacji urządzenia.


Cleanpest skutecznie przygotowuje opryskiwacz do kolejnych zabiegów i poprawia bezpieczeństwo stosowania środków ochrony roślin i nawozów dolistnych.

Do precyzyjnego usunięcia pozostałości pestycydów zalecane jest całkowite napełnienie opryskiwacza roztworem zawierającym środek do jego mycia i przepłukanie nim wszystkich obwodów urządzenia.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder