WARZYWNICTWO

KOMUNIKATY WARZYWNICZE

21.06.2024

Jak skutecznie zwalczyć wciornastki w cebuli? - komunikat warzywniczy

dr inż. Renata Pawlak

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z 7.06.2024, w którym podpowiemy w jaki sposób skutecznie chronić plantację cebuli przed trudnymi do zwalczenia wciornastkami.

Te tematy mogą Cię zainteresować:

0:26 Dlaczego wciornastek tytoniowiec jest trudny do zwalczenia?

1:30 W jaki sposób monitorować plantacje cebuli?

2:00 Jak skutecznie zwalczyć wciornastki w uprawie cebuli?

3:26 Jak działa preparat Spanner 480 SC?

4:20 Jak zwiększyć skuteczność i wydłużyć działanie środków ochrony roślin?

5:00 Jak chronić cebulę przed wciornastkami bez użycia chemicznych środków ochrony roślin?

Agrosimex

Dzień dobry, Renata Pawlak, Agrosimex. Zapraszam na dzisiejszy komunikat warzywniczy, w którym opowiem, jakie robimy podstawowe błędy przy zwalczaniu wciornastka i jak wykonać te zabiegi, aby te plantacje były wolne od tego bardzo trudnego szkodnika. Zapraszam.

Wciornastek tytoniowiec jest najtrudniejszym szkodnikiem występującym na plantacjach i tych ozimych, ale też i tych jarych. Cykl rozwojowy może trwać od 18 nawet do 30 dni, ale im mamy temperaturę wyższą, tym ten okres rozwojowy skraca się.

W tym momencie mamy początek czerwca i w tym roku te naloty wciornastka są dosyć duże. Dlaczego? Wciornastek może atakować wiele gatunków roślin, chociażby zboża. Mówi się, że wciornastek jest szkodnikiem na około 300 gatunkach uprawnych i dzikich. Dlatego cebula jest też tym gatunkiem bardzo atrakcyjnym dla wciornastka. Zboża zaczynają kwitnąć, niektóre już też przekwitły i ten wciornastek szuka kolejnych żywicieli. Możemy obserwować już te pierwsze naloty, a w niektórych przypadkach już larwy, które już żerują nam w liściach i w całych roślinach cebuli.

Jak monitorować? Przede wszystkim to… no już dzisiaj musimy być codziennie na swoich plantacjach. Warto też wystawić tablice lepowe żółte czy niebieskie, gdzie będziemy odławiać osobniki dorosłe, ale gdy zauważymy już pierwsze osobniki dorosłe na tablicach lepowych, to jest ostatni moment, kiedy możemy wykonać skuteczny zabieg zwalczania wciornastków.

Ja tutaj proponuję na pierwszy zabieg preparat systemiczny. Wielu z nas wykorzystuje na te pierwsze zabiegi niestety preparaty w oparciu o pyretroidy i acetamipryd, które nie są na tyle skuteczne i nie chronią nam tak dobrze tej cebuli, która też przede wszystkim rośnie, przed wciornastkiem. Dlatego powinniśmy tutaj wybierać na ten pierwszy zabieg preparat Movento w dawce 0,75 na hektar. Dlaczego?

Jest to preparat systemiczny, który krąży nam w całej roślinie i wciornastek, aby został zniszczony, musi go pobrać wraz z sokami komórkowymi.

Co dalej? Jeżeli chodzi o działanie Movento, to tak jak powiedziałam 3 tygodnie, ale przy dużych nasileniach, przy dużych nasileniach i nalotach na plantację wciornastka na cebulę, musimy też uzupełniać tą naszą ochronę o preparaty oparte o pyretroidy, oparte o acetamipryd, ale też oparte o spinosad. Spinosad proponujemy w preparacie Spanner. Spanner ma działanie kontaktowe, jajobójcze, ale też i żołądkowe. W roślinie jest to preparat kontaktowy i wgłębny, przede wszystkim na tych młodych liściach.

Kiedy możemy się spodziewać pierwszych objawów działania produktu Spanner? To już po kilkunastu minutach, a śmierć wciornastka dochodzi po kilku godzinach, więc te szkodniki jak najbardziej w kolejnym dniu już nie będą żerowały. Między tymi zabiegami opartymi o produkt systemiczny, jakim jest Movento, czy produkty oparte o acetamipryd, pyretroidy i spinosad, warto też wykorzystywać inne produkty.

Co jeszcze ważne? Do produktów typu Spanner, oparte też o pyretroidy czy acetamipryd, warto dodawać adiuwanty, aby wydłużyć ich działanie. Ja tutaj proponuję preparat Prolonger, który łączy się z woskowiną cebuli i wydłuża działanie tych produktów kontaktowych i wgłębnych.

Do naprzemiennego stosowania produktów i systemicznych, i tych kontaktowo-wgłębnych, warto też używać preparatów, które mają jeszcze inny mechanizm działania. Przede wszystkim mechanizm odstraszający i tutaj produkt Limocide, czyli olejek pomarańczowy, a także warto do takich zabiegów wykorzystywać produkt Next Pro, czyli są to związki silikonowe, które będą mechanicznie ograniczać wciornastka.

Ważne jest to, żeby w momencie aplikacji produktu typu Limocide czy Next Pro, ten wciornastek występował nam na tej roślinie. On zostanie unieruchomiony i przez to, że nie będzie miał w jaki sposób żerować, pobierać pokarmu, będzie nam zamierał.

Dlatego podstawowa rzecz, podsumowując, pierwszy zabieg preparat systemiczny w produkcie Movento, a kolejne zabiegi między tymi preparatami systemicznymi, czy Movento, czy Benevia, wykorzystywać trzy substancje, trzy grupy spinosad, czyli Spanner, acetamipryd, a także pyretroidy. I w miarę, jeżeli mamy te wciornastki w dużych nasileniach, warto też wykorzystywać produkty w oparciu o produkt Limocide, czyli olejek pomarańczowy, a także produkt Next Pro, który zwalcza nam i ogranicza sposób mechaniczny wciornastka na naszych plantacjach.

Dziękuję serdecznie. Mam nadzieję, że wasze plantacje już są po pierwszych zabiegach, tam gdzie tego wymagały. Sprawdzajcie codziennie swoje plantacje. Zaglądajcie w kąty liści. Tutaj odciągajcie te liście i zobaczcie, czy nie ma tych wciornastków. Bo jeżeli są, nie zastanawiajcie się. Róbcie od razu ten zabieg, aby był skuteczny i abyście mieli zdrową i prawidłowo wykształconą cebulę.

Serdecznie dziękuję. Zapraszam do subskrybowania naszych kanałów i do zobaczenia w kolejnych komunikatach warzywniczych.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder