Jak skutecznie zwalczać chwasty po wschodach soi? - komunikat POLE express
⚊ Aleksandra Wieremczuk
Zapraszamy do obejrzenia komunikatu POLE express z 23.05.2024 r. na temat zagrożeń ze strony chwastów w soi.
Te tematy mogą Cię zainteresować:
00:30 aktualna sytuacja soi w pełni wschodów
00:59 jakie są dostępne rozwiązania na zachwaszczenie wtórne?
02:05 jakie chwasty zagrażają soi?
02:57 polecane produkty na odchwaszczanie soi
05:13 brodawki na korzeniach soi
Dowiedz się więcej o produktach omawianych w komunikacie:
Bentex Pulsar 40
Zachęcamy do przeczytania transkrypcji z nagrania komunikatu
Maciej Mokrzan: Dzień dobry Państwu, Maciej Mokrzan, Agrosimex. Zapraszam do naszego kolejnego komunikatu z cyklu POLE express. W dość nietypowym miejscu, jesteśmy na plantacji soi. I tutaj porozmawiamy o zagrożeniach przede wszystkim ze strony chwastów. Naszym gościem będzie pani doktor Renata Pawlak, właśnie z działu warzyw, bo jednak soja to warzywo. Cześć Renato.
Renata Pawlak: Cześć Maćku.
Maciej Mokrzan: Miło cię witać tutaj właśnie na naszej opolskiej ziemi, co powiesz o naszej soi tutaj na tej plantacji?
Renata Pawlak: Soja wygląda rewelacyjnie z tego względu, że mamy praktycznie pełnię wschodów, ponad 90%. Siana była ponad po 20 kwietnia, więc myślę, że jak na tę suszę, jak na te warunki pogodowe, na słabą klasę ziemi, ta soja na dzień dzisiejszy wygląda naprawdę bardzo dobrze.
Maciej Mokrzan: Przychylam się do tego. Soja wygląda ładnie. Można powiedzieć, że tutaj problemem są na pewno chwasty, które przebijają się. Mimo zastosowanego zabiegu doglebowego widać, że część chwastów cierpi jeszcze, ale niestety duża część wyszła na wierzch i musimy chyba na to zadziałać.
Renata Pawlak: Tak. Mamy parę rozwiązań. No, niestety ten zabieg doglebowy powinien być najskuteczniejszy, ale rok do roku jest różny. i musimy zadziałać w taki sposób, aby tych chwastów się pozbyć. Z tego względu, że zachwaszczenie wtórne może nawet ograniczyć 20%, a nawet i 50% potencjalnego plonu soi.
Maciej Mokrzan: No właśnie, więc nie możemy tego pominąć. Mamy chwasty, musimy przeciwdziałać. Pamiętajmy, że to nie jest powód, że raz nie wyszedł nam zabieg doglebowy. W tym roku niestety przebieg pogody był, jaki był. Stosunkowo mała ilość opadów. Doglebówki nie miały prawa zadziałać bez wody. Druga rzecz, różnice temperatur i te przymrozki nocne też spowodowały dużo gorszą skuteczność samych zabiegów. Natomiast mamy możliwość poprawek, czyli zabiegów nalistnych. Powinniśmy się tu skupić na dużym, widzę, spektrum chwastów.
Renata Pawlak: Duże spektrum chwastów z tego względu, że mamy przede wszystkim komosę białą, ale też jakieś żółtlice, jakieś rdesty, iglice, samosiewy rzepaków, więc spektrum jest całkiem spore.
Maciej Mokrzan: I tutaj musimy też bardzo mocno się pochylić nad tematem samej komosy, dlatego że komosa jest taką, można powiedzieć, wzorcową odmianą, gatunkiem chwastów, który będzie pokazywał, jak dużo jest w stanie naprodukować tej kutykuli. A my musimy się przez to przebić. Oczywiście nie tylko to robi komosa. Inne rośliny również w ten sposób bronią się przed brakiem wody, przed dużym nasłonecznieniem, przed temperaturami. Natomiast ona robi to w największym zakresie, więc co byśmy nie użyli, pamiętajmy o tym, że musimy ją rozpuścić.
Renata Pawlak: Rozpuścić, dokładnie. Co, Maćku, polecasz?
Maciej Mokrzan: Oczywiście najlepszy do tego będzie Amigo, czyli adiuwant olejowy, który przez powinowactwo do wosków, będzie rozpuszczał je. Natomiast jeżeli chodzi o herbicydy, mamy jeszcze troszeczkę rzeczy, które mają rejestrację, są spraktykowane i skuteczne właśnie w soi.
Renata Pawlak: Ja tutaj proponuję sam w sobie bentazon, czyli produkt Bentex.Maciej Mokrzan: No właśnie, bo Bentex to bentezon, który ma możliwości też szersze, nie tylko soja.
Renata Pawlak: Tak, nie tylko soja, z tego względu, że mamy również rejestrację chociażby w warzywach typu fasola, groch, zbierane czy na zielono, czy na suche nasiona.
Maciej Mokrzan: No właśnie, tak że Bentex, myślę, że pełna dawka, czyli dwulitrowa, może być nieco zbyt duża, szczególnie jeżeli mówimy o mniejszych roślinach soi, a także jeżeli te fazy rozwojowe chwastów nie są zbyt wysokie.
Renata Pawlak: Nie są zbyt wysokie, tak. Ale Maćku, sam Bentex trochę mało, szczególnie, że mamy komosę.
Maciej Mokrzan: Trochę za mało, bo tutaj będziemy to mocniej zwalczać czystym imazamoksem. Czyli zrobimy mieszankę z produktem Pulsar 40, czyli produktem zawierającym czysty imazamoks, tą część, która normalnie jest w Corum. Produkt zarejestrowany, bardzo skuteczny, relatywnie tańszy od samego Corum. W takiej mieszance będziemy na pewno zadowoleni. Dawkowanie możemy sobie dopasować w zależności od faz rozwojowych, od spektrum chwastów, ich wielkości, ale myślę, że litr takiego właśnie Pulsaru 40.Renata Pawlak: Myślę, że tak. Będzie naprawdę skuteczny. Co jeszcze ważne, bo jesteśmy na soi, odmiana Amiata.
Maciej Mokrzan: Właśnie, a Amiata to jest królowa. Amiata jest w tej chwili najbardziej popularną soją, gatunkiem, odmianą soi w Polsce. Ale dlaczego? Ona zdaje egzamin właśnie tam, gdzie inne odmiany niestety nie będą w stanie odpowiednio zaplonować. Bo nawet jeżeli zaplonują, osadzenie dolnego strąka może się okazać zbyt niskie i zbiór będzie dużo mniejszy niż to, co była soja w stanie wyprodukować.
Renata Pawlak: Dokładnie, a pamiętamy o tym, że te dolne strąki zawiązują jednak najdorodniejsze nasiona w soi. Więc każdy strąk, który zbierzemy od samego spodu będzie nam powodował to, że zwiększamy od razu już ten sam plon. Ale Maćku, bo też kopaliśmy tę soję.
Maciej Mokrzan: Właśnie i najważniejsze, co daje nam soja?
Renata Pawlak: Brodawki. Już dzisiaj mamy zawiązanych kilka, kilkanaście brodawek. One są jeszcze niewielkie, ale już to jest dobry moment. Mimo nawet tej suszy, gdzie tak na dobrą sprawę bakterie potrzebują tej wody, aby się związać z systemem korzeniowym. I tak na dobrą sprawę, no Maćku, ja uważam, że poziom zawiązania tych bakterii jest całkiem fajny. Jeszcze jedna rzecz. Bakterie będą nam wiązać praktycznie aż po samo kwitnienie. Więc ten potencjał związanego azotu atmosferycznego może być naprawdę wysoki. Plon, plonem, no ale jeszcze wartość jako...
Maciej Mokrzan: Tego, co zostanie dla następnych roślin w zmianowaniu. To jest właśnie istotne. Stanowiska po soi są bardzo bogate. To nie jest tylko nasz zbiór. To nie jest tylko to, co osiągamy. To nie jest tylko kondycja gleby, ale też jej zasobność. Soja nam bardzo mocno poprawi, choćby nawet ten azot glebowy. I tutaj ważne są właśnie te brodawki i bakterie, które wiążą nam go. Widać na przykładzie Amiaty, radzi sobie z tym doskonale.
Renata Pawlak: Tak. Myślę, że spotkamy się za jakiś czas na kolejnych komunikatach. I życzymy państwu, aby prawidłowo i bardzo skutecznie odchwaścić te plantacje, gdzie faktycznie gdzieś te chwasty nam się pokazują.
Maciej Mokrzan: No właśnie, dokładnie. Udanych zabiegów, proszę państwa. I tak naprawdę zapraszamy do kolejnych naszych odsłon z cyklu POLE express. Do zobaczenia.
Renata Pawlak: Do zobaczenia.