ROLNICTWO

KOMUNIKATY ROLNICZE

15.05.2025

Jak regenerować buraki cukrowe? | Komunikat Rolniczy

Julia Zalewska, Robert Chrzanowski

Buraki nie rosną równo? A może zauważasz opóźnienia we wzroście lub słabe tempo regeneracji? To znak, że Twoje uprawy potrzebują wsparcia – i to nie tylko w postaci nawożenia, ale także skutecznej stymulacji.

W tym materiale odpowiemy na najczęstsze pytania plantatorów:

0:26 Niewyrównane wschody buraków – jaka jest tego przyczyna? 

1:25 Dlaczego warto zastosować nitrofenolany potasu? 

2:36 Jak stosować StimEfekt? 

3:08 Jak wesprzeć rozwój buraków cukrowych z wykorzystaniem produktu Startus Active? 

4:27 Dlaczego warto zastosować Delsol Plus w uprawie buraka cukrowego?

Regeneracja buraka cukrowego po stresie – jak poprawić kondycję plantacji?

Dzień dobry państwu. Robert Chrzanowski, Julia Zalewska - Agrosimex. Fajnie, że możemy się znowu spotkać na polu. Dzisiaj jesteśmy na plantacji buraka i w tym odcinku będziemy mówić o tym, jak wspomóc go po stresach. Zapraszamy do oglądania kolejnego odcinka Pole Express. Jesteśmy dzisiaj niedaleko Bydgoszczy w miejscowości Falęcin. Z tego co tutaj nam właściciel powiedział, siew tego buraka był 8 kwietnia. Jak oceniasz tę plantację?

Niestety plantacja nie wygląda najlepiej ze względu na to, że podczas siewów i tuż po siewach wystąpiły warunki suszy. Mamy bardzo niewyrównane wschody. Natomiast kiedy rośliny buraka powschodziły, wystąpiła seria niskich przymrozków, seria niskich temperatur, która objęła swoim zasięgiem większość kraju, co przełożyło się na to, że rośliny są w niewyrównanych fazach rozwojowych. Czyli oprócz tego, że brakuje nam tych roślin, to także one są fazowo bardzo niewyrównane. Ponadto właśnie te przymrozki spowodowały, że mamy pożółknięte liście. Liście są pozwijane, więc niestety najlepiej ta plantacja na dzień dzisiejszy nie wygląda. Czyli możemy powiedzieć, że ten burak ma tak zwane trudne dzieciństwo.

Jak pomóc burakowi w regeneracji? Stim Efekt – szybka regeneracja buraka i wsparcie fotosyntezy

No można tak powiedzieć. Powiedz mi, co byś zalecił w takiej sytuacji, kiedy mamy taką niewyrównaną plantację, jest dużo roślin, które dopiero wychodzą. Jakie rozwiązanie byś tutaj zaproponował? Jednym z takich rozwiązań, jakie możemy wykonać na takiej plantacji, jest aplikacja nitrofenolanów potasu. Są to związki, które działają bardzo szybko i przekładają się na to, że w roślinach jest intensyfikowany proces fotosyntezy, ale także rośliny wytwarzają więcej tkanki kalusowej, tak zwanej tkanki przyrannej. To jest bardzo ważne, jeśli chodzi o procesy regeneracyjne, na przykład po uszkodzeniach spowodowanych niskimi temperaturami. Ponadto wspomniane substancje także wpływają na lepsze i szybsze pobieranie składników odżywczych. To wszystko wpływa bardzo korzystnie na biostymulowanie i regenerowanie takich plantacji. Przykładowy produkt, który zawiera wspomniane związki, czyli nitrofen potasu, to Stim Efekt, który aplikujemy w dawce 0,2 l na hektar. Czyli Stim Efekt pomaga w procesie fotosyntezy, przyspiesza ten proces? - Generalnie intensyfikuje proces fotosyntezy. Dokładnie tak.

Jakie nawozy i biostymulatory warto stosować w trudnych warunkach?

Julia, chciałbym ciebie zapytać, jeśli chodzi o taką regenerację, biostymulację, ale bardziej pod kątem nawozowym. Czy miałabyś jakieś rozwiązania? - Jak patrzę na tę plantację, to mam w sumie nawet dwa rozwiązania. W tej fazie rozwojowej myślę, że super rozwiązaniem byłby preparat Startus Active, który w ilości 2 litry na hektar jak najbardziej można tutaj zastosować. To jest preparat, który działa dwukierunkowo – doglebowo i nalistnie. Ma w sobie oprócz antystresantów, czyli ekstraktów z alg morskich, również aminokwasy, metioninę i tryptofan. Oprócz tego zawiera NPK. Zapowiadają deszcze, więc oprysk przed deszczami jest wskazany, żeby preparat przeniknął do gleby. Tak jak powiedziałam, działa w dwóch kierunkach, więc nie ma strat. Jak roślina nie pobierze przez korzeń, to pobierze przez liście albo odwrotnie. Naprawdę wyrówna nam to plantację. Oprócz tego zastymuluje rozwój systemu korzeniowego, żeby był większy. A jak system korzeniowy buraka jest większy, wtedy lepiej też będzie rósł.

A jeszcze chodzi mi po głowie inne rozwiązanie, inny pomysł, ponieważ w ostatnim czasie bardzo popularne są różne produkty mikrobiologiczne. Czy takie rozwiązanie też mogłoby się sprawdzić? Właśnie to drugie rozwiązanie, o którym myślałam, to preparat Delsol Plus. Ten preparat zawiera bakterie, które uwalniają fosfor z gleby, czyli z form niedostępnych tworzą formy dostępne. Oprócz tego bakterie Pseudomonas putida wyłapują i chelatują żelazo z gleby. To bardzo ciekawe. Trzeci element w tym preparacie to grzyb Trichoderma harzianum, który przerasta system korzeniowy, co powoduje, że przez cały swój metabolizm pomaga w uwolnieniu pozostałych składników pokarmowych – nie tylko fosforu, ale również potasu i mikroelementów potrzebnych roślinie. Fosfor odpowiada za wszystkie nowe części w roślinie, więc podajemy go, by wspomóc roślinę w początkowych fazach rozwojowych. Trichoderma dodatkowo chroni system korzeniowy przed patogenami odglebowymi. Przerastając, tworzy barierę i nie dopuszcza innych mikroorganizmów, działa na zasadzie „zajętego krzesełka”.

Mam nadzieję, że było to dla państwa ciekawe. Proszę wejść na naszą stronę, zobaczyć jak te preparaty wyglądają. Można tam znaleźć ciekawe informacje. Mamy również doświadczenia i wyniki – to nie są tylko testy próbne, ale konkretne dane. 

Zapraszamy do kolejnego odcinka. Dziękujemy państwu za oglądanie. Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału i do zobaczenia w następnych odsłonach.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder