Mikroorganizmy glebowe bytujące w środowisku są ważne nie tylko dlatego, że biorą udział w rozkładzie materii organicznej i tworzeniu związków próchnicznych. Są one producentami przeróżnych wydzielin, mających bardzo istotny wpływ na roślinność. Mikroorganizmy tworzą różnego rodzaju symbiozy, a także współżyją bezpośrednio z roślinami, np. wiążąc dla nich wolny azot z powietrza.
W glebach bogatych w materię organiczną naturalnie rozwijają się populacje bakterii i grzybów, które pełnią ważną funkcję w regulacji równowagi ilościowej i jakościowej poszczególnych organizmów. Bakterie te wchodzą przede wszystkim w skład ryzosfery i są głównymi dostarczycielami dla roślin specyficznych związków o właściwościach hormonalnych (np. auksyn), oraz specyficznych wydzielin (np. cyjanowodór), pełnią funkcje obronne przed atakami organizmów pasożytniczych. Zarówno w procesie rozkładu materii organicznej, jak i kształtowania się różnego typu współoddziaływań powstają złożone związki chemiczne o właściwościach kompleksujących takie składniki mineralne, jak azot, fosfor, potas, żelazo.
Wspieraj mikroorganizmy glebowe stosując produkty mikrobiologiczne
Zadaniem produktów mikrobiologicznych jest przede wszystkim polepszenie sprawności biologicznej gleby oraz uruchomienie jej zasobów. Rhizosum N plus, Delsol plus i Messor poprawiają dostępność azotu, fosforu, potasu, żelaza i cynku, stymulują wzrost roślin i podnoszą ich kondycję oraz pozwalają uzyskać wysokie plony przy ograniczonym nawożeniu mineralnym.
Rhizosum N plus zawiera bakterie Azotobacter salinestris, mające wyjątkową zdolność wiązania niedostępnego dla roślin azotu atmosferycznego N2 do amoniakuNH3, który wykorzystują one do budowy aminokwasów i białek. Dzięki nim asymilowany azot jest bardzo łatwo i szybko dostępny dla roślin. Bakterie poprawiają sprawność biologiczną gleby, nie tylko w roku zastosowania, ale także w następnych latach, oraz stymulują wzrost roślin. Azotobacter salinestris są wyjątkowo skuteczne – wystarczy jeden oprysk (przed siewem lub po nim, albo na początku wzrostu roślin uprawnych) w dawce 25 g/ha, aby ograniczyć ilość azotu z nawozów mineralnych nawet o 50%. Co ważne, Rhizosum N plus zapewnia dobre zaopatrzenie roślin w azot nawet w niekorzystnych warunkach, takich jak susza czy zimno, co potwierdziły badania polowe prowadzone w Polsce w latach 2014–2023.
Zawarty w preparacie wyselekcjonowany szczep bakterii Azotobacter salinestris w Rhizosum N plus zasiedla glebę, na którą jest aplikowany, ryzosferę (najbardziej aktywną mikrobiologicznie strefę blisko korzeni) oraz roślinę (korzenie, łodygi i liście).
Messor to biologiczny aktywator NPK. Preparat zawiera pożyteczne mikroorganizmy probiotyczne Bacillus pseudomycoides i Bacillus megaterium oraz grzyby mikroryzowe i substancje stymulujące wzrost roślin, takie jak ekstrakt z alg morskich Ascophyllum nodosum, kwas alginowy, mannitol, fucoidan, laminaryna. Taka kombinacja zapewnia dobre zaopatrzenie roślin w azot i fosfor oraz stymuluje ich wzrost w sytuacjach stresowych. Messor w uprawach rolniczych zaleca się stosować 1–2 razy w sezonie, w dawce 1–2 l/ha.
Produkt jest szczególnie polecany:
na glebach zmęczonych, intensywnie uprawianych, po zabiegach dezynfekcji,
w sytuacjach ekstremalnego stresu roślin na początku wegetacji,
jako biopreparat pobudzający procesy fizjologiczne w roślinie.
Delsol plus to nawóz w formie proszku, przeznaczony przede wszystkim do regeneracji gleby. Jego skład stanowią dwie bakterie – Bacillus subtilis i Pseudomonas putida – oraz grzyb Trichoderma harzianum. Pseudomonas putida odpowiadają za biochemiczne uwalnianie fosforu i żelaza dla roślin. Wyjątkowa kompozycja nawozu zapewnia jego bardzo wysoką skuteczność w:
uruchamianiu z gleby fosforu, żelaza i cynku,
stymulacji wzrostu roślin, poprawie ich kondycji i zwiększeniu odporności na ataki patogenów.
Nawóz najlepiej stosować we wczesnych fazach rozwojowych upraw, w dawce 1 kg/ha.