SADOWNICTWO

NAWOŻENIE OWOCÓW

19.03.2018

Internetowa Konferencja Sadownicza – 1.03.2018

B. Rogala

28 lutego i 1 marca 2018 roku odbyła się Internetowa Konferencja Sadownicza. W tym artykule zamieszczamy podsumowanie wystąpienia Krzysztofa Zachaja z dnia 1.03.2018 roku.
Agrosimex
Organizatorem Internetowej Konferencji Sadowniczej była firma Agrosimex. Wykłady były emitowane w formie webinaru, czyli szkolenia internetowego. Uczestnicy na swoich ekranach widzieli prelegenta i jego prezentację, a ponadto mieli możliwość komentowania i zadawania pytań w trakcie wykładu. W wystąpieniu Krzysztofa Zachaja, dyrektora działu nawozów, pt. „Dobry start roślin po mokrej jesieni” uczestnicy znaleźli nie tylko bardzo szczegółową analizę sytuacji pogodowej w ostatnich latach, ale także szereg praktycznych porad. Uczestnicy zadali liczne pytania dotyczące poprawy żyzności gleby, regulacji odczynu i innych zabiegów pozwalających pobudzić rośliny do wiosennego startu. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi.

Poproszę o podanie terminów podlewania Delsolem i dawkowania.

Delsol najlepiej stosować w formie oprysku pasów herbicydowych wczesną wiosną. Zabieg najlepiej połączyć z Rosahumusem. Zalecane dawki Delsol 1l/ha, a Rosahumus 3kg/ha. Bardzo dobre efekty daje też moczenie korzeni drzewek przed sadzeniem w 1% roztworze Rosahumusu i Delsolu.

Czy Delsol można podać przez fertygację?

Delsol można stosować też poprzez systemy nawodnieniowe. Dawka 1l/ha, 100ml/1000l wody. Oczywiście najlepiej taki zabieg jest wykonać na początku sezonu wegetacyjnego.

Jaki środek do zakwaszania gleby?

W rosnących sadach i na plantacjach borówek odczyn gleby obniża stosowanie nawozów fizjologicznie kwaśnych tj. siarczan amonu, saletra amonowa, mocznik, siarka. Przed założeniem plantacji borówki najlepsze efekty w zakwaszaniu gleby da zastosowanie siarki elementarnej WIGOR, która niestety działa bardzo wolno oraz oprysk gleby nawozem INSOL pH w dawce 40L/ha.W trakcie wegetacji należy też zakwaszać wodę używaną do nawadniania, aby zapobiec wzrostowi odczynu gleby    stosując kwas azotowy, kwas fosforowy, Rosafos , INSOL pH, Pekacid.

Jaki nawóz o największej zawartości magnezu zastosować na wiosnę?

Na glebach ubogich w magnez polecamy wczesną wiosną zastosować kizeryt, który zawiera 25% MgO lub Magsul, siarczan magnezu granulowany.

Kupiłem Rosahumus i chciałem zastosować na wiosnę. Czy można mieszać rosahumus z delsolem? Jakie stężenie? Ile litrów?

Rosahumus najlepiej połączyć z Delsolem. Zabieg wykonać wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji. 3kg/ha Rosahumus + 1L Delsol.

Czy warto stosować podłoże pieczarkowe, jakie dawki?

Podłoże popieczarkowe jest bogate w substancję organiczną, potas, azot i wapń. Ma pH ok. 6,2-6,5. Bardzo ważne jest jednak, aby przed zastosowaniem w sadzie przeszło proces dezynfekcji najlepiej termicznej, podczas której zniszczone zostaną grzyby, bakterie, które namnożyły się podczas uprawy pieczarek. Zalecane dawki to 90-120t/ha.

Jakie nawozy najlepiej zastosować wiosną przed założeniem sadu jabłoniowego?

Nawożenie gleby przed założeniem sadu jabłoniowego powinny zostać ustalone w oparciu o analizy chemiczne gleby. Niezmiernie ważne jest, aby doprowadzić odczyn gleby do pH wymaganego dla danego gatunku drzew i krzewów owocowych. Jabłonie najlepiej rosną przy  pH 6,2-6,7  dlatego też prawidłowe wapnowanie powinno być jednym z kluczowych zabiegów nawozowych przed założeniem sadu, tym bardziej, że w rosnącym sadzie nie mamy możliwości wymieszania zastosowanych nawozów z glebą. Przed założeniem sadu należy zastosować odpowiednie nawożenie fosforowe, które jest istotne dla rozwoju systemu korzeniowego, a fosfor jest najmniej mobilnym pierwiastkiem w glebie. Nawozy potasowe stosować w postaci siarczanu potasu lub nawozów wieloskładnikowych bezchlorkowych produkowanych na bazie siarczanu potasu np. Rosafert 12-12-17 , Rosafert 5-12-24 , YARAMILA complex , Blaukorn. Należy zadbać także o magnez stosując kizeryt lub siarczan magnezu.

W mojej okolicy używa się przeważnie do wapnowania gleby kredy. Jaka jest % różnica do promowanego w wykładzie wapna?

Kreda nawozowa i produkowane z niej nawozy np. Wapniak kornicki, Wapniak Jurajski, Granukal są doskonałymi nawozami do odkwaszania gleby. Cechują się wysoką reaktywnością chemiczną do neutralizacji wolnych jonów wodorowych, które są głównym sprawcą zakwaszania gleb. Oprócz odkwaszania gleb bardzo ważnym aspektem jest zawartość wapnia odżywczego, rozpuszczalnego w wodzie, które drzewa i krzewy owocowe mogą pobrać do budowy korzeni, pnia, pędów, liści i owoców. Z reguły mówi się o wapniu jako o nawozie  do odkwaszania gleby i poprawie jakości i zdolności przechowalniczej owoców, a zapomina się o nim jako jednym z najważniejszych składników budulcowych. Wapń z kredy rozpuszczalny w wodzie, łatwo dostępny dla roślin to tylko 1,2 g/1kg nawozu, czyli ok.0,2%, a z CaTs tiosiarczanu wapnia dostępnych jest od razu 100% wapnia czyli 90 g/L. Po bardzo mokrej jesieni wypłukaniu uległ w pierwszej kolejności wapń odżywczy. Bardzo ważne jest, aby zastosować CaTs jak najwcześniej, nawet przed ruszeniem wegetacji. W sadach w których jesienią nie wapnowano pól również wczesną wiosną zastosować wapniak kornicki, wapniak jurajski.

Jak dolistnie nawozić Rosahumus?

Rosahumus do nawożenia dolistnego polecamy w uprawach sadowniczych w dawce 150-200g/ha, jako dodatek do innych nawozów dolistnych - Rosasoli. Kwasy humusowe zawarte w Rosahumusie zwiększają skuteczność zastosowanych nawozów. Działają jak chelat, a ponadto stymulują procesy życiowe roślin. W truskawkach, malinach, jabłoniach zabieg dolistny wykonać 1 -2 razy po ruszeniu wegetacji wiosennej przed kwitnieniem,

Kiedy należy wykonać pierwszy zabieg ASX CaTs?

Pierwszy zabieg ASX CaTs w formie oprysku pasów herbicydowych w dawce 15-20L/ha wykonać jak najwcześniej wiosną, przed lub zaraz po ruszeniu wegetacji wiosennej. Zabieg ASX CaTs najlepiej połączyć z RSM roztworem saletrzano-mocznikowym.

Czy można stosować sól potasową przed podłożem popieczarkowym ?

To zależy od zasobności gleby w potas, dawki podłoża popieczarkowego, która zostanie zastosowana oraz wieku drzew. Z racji wysokiej zawartości potasu w podłożu popieczarkowym  zastosowanie dodatkowego nawożenia potasem w postaci soli potasowej, jest raczej nie wskazane. Wyjątkiem jest gdy gleba ma bardzo niską zawartość przyswajalnego potasu.
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder