Herbicydy przed i powschodowe kukurydzy - komunikat POLE express
⚊ A. Leksandra.Wieremczuk
Zapraszamy do obejrzenia komunikatu POLE express z 15.04. dotyczącego przed i powschodowego odchwaszczania kukurydzy.
Te tematy mogą Cię zainteresować
0:46 Czy warunki wilgotnościowe gleby sprzyjają wykonaniu zabiegu odchwaszczania doglebowego?
1:00 Jakie substancje czynne zastosować w zabiegu doglebowym?
1:42 W jakiej sytuacji dodać do mieszaniny mezotrion?
2:04 Jak zwalczyć szerokie spektrum chwastów?
2:51 Jak zwiększyć skuteczność działa herbicydów doglebowych?
3:30 Jak wykonać zabieg powschodowy?
6:43 Poznaj nowe rozwiązanie do zwalczania chwastów w ofercie Agrosimex.
7:15 Jak zwiększyć skuteczność zabiegów nalistnych?
Poznaj szczegóły dotyczące produktów klikając w nazwę produktu:
Aprentis Cuter Dragster Pak Flipper Maisot 100 SCMetis 960 EC Pak Nikomezo Recosar 960 ECRemix Resume Rim 25 WG Sulcotrek 500 SC Tamizan 040 OD Tezosar 500 SC
Transkrypcja
Dzień dobry, Robert Chrzanowski, zapraszam do oglądania kolejnego odcinka z serii POLE Express, w którym przedstawię temat ochrony herbicydowej kukurydzy. Zapraszam.
Mamy połowę kwietnia i fenologiczne oznaki w postaci kwitnącego mniszka, że warunki temperaturowe gleby są odpowiednie do siewu kukurydzy. W okolicy Poznania, gdzie dziś jestem, siewy już się rozpoczęły. Warto od samego początku zadbać o to, aby chwasty nie stanowiły konkurencji. W tym sezonie warunki wilgotnościowe gleby są dobre, dlatego polecam ochronę doglebową przed wschodami kukurydzy. Pierwszą możliwość, którą państwu zaproponuję, to wykorzystanie terbutyloazyny zawartej w preparacie Tezosar 500 SC w ilości 1 litra na hektar oraz s-metolachloru w preparatach Recosarlub Metis 960 EC w dawce 1 litra na hektar. Taka mieszanina wyeliminuje szereg chwastów, między innymi komosę białą, przytulnie czepną, rdestówkę powojowatą, fiołka polnego, tasznika pospolitego, przetacznika polnego, marunę nadmorską, psiankę czarną, szarłat szorstki czy chwastnicę jednostronną.
Możemy wzmocnić działanie wspomnianego rozwiązania o zwalczaniu na przykład gorczycy polnej, gwiazdnicy pospolitej i samosiewów rzepaku, dodając około 100 gram mezotrionu. Jednak trzeba pamiętać, że mezotrion nie jest obojętny dla rośliny następczej, takiej jak: buraki, rośliny bobowate czy słonecznik. Drugi wariant to zastosowanie sulkotrionu i terbutylazyny do zwalczania bardzo szerokiego spektrum chwastów. Polecam produkt Sulcotrek 500 SC w dawce 1,5 litra na hektar, zawierający wspomniane substancje aktywne z dodatkiem s-metolachloru w produktach Recosar lub Metis 960 ECw dawce 1 litra na hektar przeciwko chwastom prosowatym oraz psiance czarnej. Proszę pamiętać, że s-metolachlor możemy stosować ostatni raz w tym sezonie. Co ważne, przedstawione rozwiązanie jest bardzo bezpieczne dla roślin następczych. W rozwiązaniach przedwschodowych pamiętajmy o dodaniu adiuwantu doglebowego. Może to być Remix bądź Resumew ilości około 0,2 litra na hektar. Dodatek wspomnianych adiuwantów poprawia pokrycie powierzchni gleby, zmniejsza znoszenie cieczy użytkowej i zabezpiecza przed przepłukaniem substancji aktywnej w głąb profilu glebowego. W ten sposób znacząco niwelujemy ryzyko wystąpienia fitotoksyczności.
Jeśli z różnych przyczyn nie wykonaliśmy oprysku w terminie przedwschodowym, możemy zastosować ostatnie rozwiązanie, czyli Sulcotrek 500 SC w dawce 1,5 litra na hektar i Recosar 960 EC lub Metisw dawce 1 litra na hektar, także po wschodach kukurydzy w fazach od 1 do 4 liści. Przechodząc do kolejnych rozwiązań powschodowych, zaproponuję państwu połączenie nikosulfuronu i mezotrionu w preparatach Tamizan 040 ODi Maisot 100 SC lub Cuterw dawce po 1 litrze na hektar. Nikosulfuron to substancja pobierana głównie przez liście o działaniu układowym, natomiast mezotrion działa także układowo, ale jest pobierany poprzez liście oraz dodatkowo przez korzenie chwastów i szybko przemieszcza się w roślinie, hamując jej wzrost i rozwój. Możliwy czas aplikacji to faza od 3 do maksymalnie 6 liści kukurydzy. Zwalczymy wtedy takie chwasty, jak gwiazdnica pospolita, maruna nadmorska, rdest pospolity, szarłat szorstki, perz właściwy, chwastnica jednostronna, komosa biała, fiołek polny, psianka czarna i chwasty z rodziny krzyżowych. W sprzedaży jest dostępny gotowy pak o nazwie Nikomezo, zawierający produkty Tamizan 040 OD i Maisot 100 SCw zestawie.
Kolejną propozycją będzie wykorzystanie rimsulfuronu oraz mezotrionu. Jest to podobne rozwiązanie do przedstawionego wcześniej w zakresie zwalczanych chwastów, jednak zastosowanie rimsulfuronu sprawdzi się lepiej na polach z presją perzu oraz samosiewów zbóż. Proponowanymi produktami będzie w tym przypadku RIM 25 WG w dawce 40 gram na hektar plus Maisot 100 SCw ilości 0,8 litra na hektar. Dodatkowo w tej kombinacji konieczny jest adiuwant, na przykład Aprentis.
Przechodząc dalej, zaproponuję połączenie mezotrionu i terbutylazyny ukierunkowane na zwalczanie chwastów dwuliściennych oraz s-metolachloru sprawdzającego się w zwalczaniu chwastów jednoliściennych i psianki czarnej. Do takiej mieszaniny możemy wykorzystać produkt Cuter w dawce 1 litra na hektar, Tezosar 500 SC oraz Recosar lub Metis 960 EC także po 1 litrze na hektar. Najlepiej oprysk wykonać w fazie BBCH 12-14, czyli od 2 do 4 liści kukurydzy. Taka mieszanina zabezpieczy poprzez częściowe działanie doglebowe przed zachwaszczeniem wtórnym oraz na bardzo szeroki zakres zwalczanych chwastów.
Na koniec chciałbym wspomnieć o nowym produkcie w ofercie firmy Agrosimex, czyli Dragster Paku. W tym zestawie mamy produkty: Dragster, Diablo oraz adiuwant Vivolt. Jest to kompletne rozwiązanie do odchwaszczania kukurydzy w terminie 2-6 liści, zawierające cztery substancje aktywne: rimsulfuron, tifensulfuron metylu, florasulam i 2,4-D. Nieco więcej o tym rozwiązaniu powiem w następnym odcinku. Do wszystkich rozwiązań nalistnych, w których w zestawie nie ma adiuwantu, polecam Flipperw dawce od 50 do 200 mililitrów na hektar.
W tym odcinku to już wszystko. Zapraszam do oglądania kolejnych. Do subskrybowania naszego kanału i do zobaczenia.