ROLNICTWO

OCHRONA ROŚLIN

10.05.2023

Herbicydowa ochrona kukurydzy - skład Paków NIKOMEZO i RIMEZO - POLE express

K. Jakubowska

Zapraszamy do obejrzenia filmu POLE express z dnia 27.04.2023r. Zobacz rekomendacje kompleksowych i ekonomicznych rozwiązań do ochrony herbicydowej kukurydzy. Z filmu dowiesz się: 01:40 - chwasty zagrażające uprawie kukurydzy 01:53 - Pak NIKOMEZO: nikosulfuron + mezortion 02:22 - Pak NIKOMEZO - dawkowanie 03:04 - PAK NIKOMEZO - termin stosowania 03:13 - Pak RIMEZO: rimsulfuron + mezotrion + adiuwant 03:58 - PAK RIMEZO - dawkowanie 04:30 - PAK RIMEZO - termin stosowania
  Paki polecane w filmie kupisz tu: PAK NIKOMEZO PAK RIMEZO

Transkrypcja

Witam państwa bardzo serdecznie w kolejnym odcinku Pole Express. Nazywam się Darek Przybylski i dziś przedstawię dwa zestawy do zwalczania chwastów po wschodach kukurydzy. Zapraszam.

Wspominał o tym Robert w poprzednim odcinku. Ja również pozwolę sobie o tym przypomnieć, że kukurydza jest tą uprawą, która z uwagi na termin, technologię siewu, jest bardzo narażona na konkurencję ze strony chwastów. Do tych najgroźniejszych zaliczyć możemy między innymi chwastnicę jednostronną, włośnicę, perz właściwy, komosę białą, szarłat szorstki, ostrożeń, rdesty czy też bodziszki. Największe straty dla plonu powodują oczywiście te szybko rosnące chwasty jak szarłat czy też komosa. Dodam, że niezwalczona komosa na plantacji w zagęszczeniu pięciu roślin na dziesięć metrów kwadratowych może obniżyć plon ziaren nawet o 5%. Warto więc zadbać o plantację w miarę możliwości jak najwcześniej, najlepiej już od momentu siewu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bo to okno zabiegowe dla rozwiązań posiewnych jest bardzo krótkie. Etykiety rejestracyjne w większości tego rodzaju herbicydów wskazują na możliwość wykonania zabiegu maksymalnie na trzeci dzień po siewie.

Co więc zastosować, gdy na przykład deszcze, wiatry uniemożliwiły nam wykonanie takiego przedwschodowego zabiegu? Oto przygotowane przez firmę Agrosimex dwie propozycje. Są to ekonomiczne, kompletne i efektywne paki. Nikomezo i Rimezo. Pierwszy ze zestawów, Nikomezo, to jak sugeruje nazwa, kompozycja nikosulfuronu i mezotrionu. Nikosulfuron to substancja z preparatu Tamizan 0,40 OD, zaś mezotrion zawarty jest w produkcie Maisot 100 SC. Pak zalecany jest na jeden hektar. Dawki więc to jeden litr Tamizanu i jeden litr Maisotu. Zastosowanie tych preparatów w jednym zabiegu to bardzo tanie, bardzo skuteczne rozwiązanie do zwalczania chwastów dwuliściennych takich jak dymnica, fiołek, gwiazdnica, oczywiście jasnoty, różowa i purpurowa, komosa biała, maruna bezwonna, przetaczniki, także przytulia, psianka, rdesty, samosiewy rzepaku. Również szarłat, tasznik, tobołki i żółtlica drobnokwiatowa. Z chwastów jednoliściennych zaś Nikomezo zwalczy chwastnicę i wiechlinę roczną.

Termin zastosowania tego paku to faza do ośmiu liści kukurydzy. Z kolei pak Rimezo to większy, dwuipółhektarowy zestaw herbicydów. Zawiera on rimsulfuron w preparacie Rim 25 WG. Jest go w tym paku sto gram, oraz mezotrion z preparatu Maisot 100 SC. Są to dwie takie litróweczki w tym zestawie. Dodatkowo w zestawie jest niezbędny, z uwagi na formulację WG rimsulfuronu adiuwant Aprentis. Jak wspomniałem, zestaw ten jest na dwa i pół hektara. Dawka na jeden hektar to więc odpowiednio: 40 gram preparatu Rim z dodatkiem 100 mililitrów adiuwantu i 0,8 litra Maisotu. Zestaw ten to również ekonomiczne i bardzo skuteczne rozwiązanie. W zasadzie spektrum zwalczanych chwastów jest podobne do paku Nikomezo, z tą tylko różnicą, że rimsulfuron zawarty w preparacie Rim ogranicza również zachwaszczenie perzu. Termin zastosowania tego paku to faza od dwóch do siedmiu liści kukurydzy. Podsumowując, te zaproponowane państwu dwa paki herbicydowe, tanie, ekonomiczne i bardzo skuteczne, kompletne i bezpieczne rozwiązanie do zwalczania chwastów jedno i dwuliściennych o bardzo szerokim oknie zastosowania. Polecam. Na dziś to już wszystko.

Zachęcam do oglądania, do subskrybowania naszego kanału na YouTubie. Jesteśmy również na Facebooku, na profilu Doradca Rolniczy. Pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnym odcinku.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder