Azot jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych . Drzewa i krzewy owocowe w stosunku do upraw rolniczych pobierają stosunkowo mało azotu 60-100kg/ha. Z reguły nawożenie sadów jabłoniowych na poziomie ok. 80 kg N było wystarczające. Jednak w tym roku taka dawka azotu może być niewystarczająca do zapewnienia wysokich plonów.
Głównym powodem takiej sytuacji jest przebieg pogody w poprzednim roku – bardzo dużo opadów wiosną, jesienią, liczne podtopienia sadów w wyniku czego nastąpiło bardzo silne wypłukanie azotu w głąb gleby. To niekorzystne zjawisko spotęgowały bardzo obfite opady śniegu w grudniu . Śnieg spadł na nie zamarzniętą glebę, przez co nie ustała aktywność mikroorganizmów glebowych mineralizujących substancje organiczną oraz przetwarzających azot w glebie.
W następstwie tych czynników zwartość przyswajalnego dla drzew i krzewów azotu azotanowego w glebach sadowniczych jest w tym roku wyjątkowo niska co potwierdziły wykonane w kwietniu analizy ogrodnicze gleb na zawartość przyswajalnego azotu.
W związku z powyższym proponujemy nie czekać z nawożeniem azotem do opadu czerwcowego, bo wtedy z powodu braku azotu może dojść do nadmiernego zrzucenia zawiązków owoców , ale uzupełniające nawożenie azotem zastosować już teraz w czasie kwitnienia stosując Tropicote, Nitrabor, saletrzak, Unika Calcium w dawce 100-150 kg/ha.