WARZYWNICTWO

KOMUNIKATY WARZYWNICZE

03.09.2024

Desykacja ziemniaka KABUKI - komunikat warzywniczy

Dr inż. Renata Pawlak

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z 27.08.2024 na temat desykacji ziemniaka z wykorzystaniem produktu Kabuki.

Te tematy mogą Cię zainteresować:

0:30 Jak wyglądają plantacje ziemniaka?

1:00 Jak przeprowadzić desykację ziemniaka?

2:00 Jak działa preparat Kaubki?

3:25 Kiedy należy wykonać zabieg desykacji?

Jak skutecznie desykować ziemniaki z wykorzystaniem produktu Kabuki?

Agrosimex

Renata Pawlak: Dzień dobry, Renata Pawlak, ze mną dzisiaj…

Krzysztof Sułkowski: Krzysztof Sułkowski, Certis Belchim.

Renata Pawlak: Porozmawiamy o ziemniaku, serdecznie zapraszamy.

Krzysztof Sułkowski: Witamy na drugich ogólnopolskich targach ziemniaczanych w miejscowości Sepno w Wielkopolsce.

Renata Pawlak: Dzień dobry.

Krzysztof Sułkowski: Dzień dobry.

Renata Pawlak: Proszę państwa, plantacje w Sepnie wyglądają na dzień dzisiejszy już całkiem obiecująco z tego względu, że zbliżają się nam wykopki. I jak myśleliśmy, że jeszcze do dnia dzisiejszego dotrwa łęcina ziemniaków, no niestety ten sezon pokazał nam, że jest to sezon bardzo trudny i większość naszych odmian i naszych technologii już w tym momencie ziemniaki zdesykowaliśmy. I właśnie ten film, dzisiaj chcemy państwu w tym filmie powiedzieć o momencie, kiedy… ostatnim z zabiegów na plantacjach ziemniaka, czyli o desykacji.

Krzysztof Sułkowski: No, jak widzimy, plantacja za nami została zdesykowana już jakiś czas temu, dokładnie prawie 3 tygodnie temu. Stało się to 7 sierpnia. Był to ostatni etap całej technologii, która została zastosowana tutaj na tym poletku. Zastosowaliśmy tutaj całą technologię Certis Belchim, która jest także dostępna w firmie Agrosimex. A ostatnim jej etapem był właśnie produkt Kabuki w dawce 0,8 litra na hektar plus Kabuki Oil, to taki jest specjalny zestaw paku, gdzie mamy 4 litry preparatu Kabuki i 10 litrów oleju dedykowanego do tego preparatu. Ma on na celu lepsze przyczepienie się tego właściwego produktu Kabuki do liści i tym sposobem skuteczniejsze działanie. A sam preparat działa na roślinie kontaktowo, bardzo szybko wnika wewnątrz rośliny i tam działa fotodynamicznie. Co to znaczy fotodynamicznie? Przyspiesza wrażliwość roślin na światło i wtedy aktywatorem całego procesu jest słońce. Energia słoneczna zasusza roślinę.

Renata Pawlak: I przyspiesza nam etap desykacji, prawda?

Krzysztof Sułkowski: Przyspiesza dojrzewanie, tak.

Renata Pawlak: Krzysztof, Kabuki to jest stosunkowo nowy produkt na rynku polskim, wprowadzony niespełna miesiąc, dwa miesiące temu.

Krzysztof Sułkowski: Kabuki w Polsce jest stosunkowo młodym produktem, ale jest to produkt zawierający w swoim składzie pyraflufen etylu. A sam pyraflufen etylu jest substancją, tak jak powiedziałaś, dość powszechnie stosowaną w Europie Zachodniej i dość mocno wyczekiwaną w Polsce. Jest to substancja, która działa kontaktowo, bardzo szybko przemieszcza się w roślinie. Ma swoją… jej taką podstawową zaletą, jest dobre oddzielanie się stolonów od bulw. I to jest kluczowe w przypadku zbiorów ziemniaków, gdzie chcemy uniknąć straty plonu za kombajnem.

Renata Pawlak: Kiedy wykonać zabieg, aby to było najbardziej efektywne?

Krzysztof Sułkowski: Aby poprawić efektywność samego preparatu, powinniśmy sprawdzić prognozę pogody i wykonać zabieg w możliwie słoneczny dzień. Dzisiaj mamy taką dość pogodę w kratkę, raz chmurki, raz słońce. Może to nie jest 100-procentowo optymalny dzień na wykonanie zabiegu. Takim zabiegiem jest bezchmurne niebo, intensywna operacja słoneczna. I to jest najlepsze, co możemy zrobić. Jeżeli w prognozie mamy kilka pochmurnych dni, deszcz, lepiej wstrzymać się z zabiegiem te kilka dni i zrobić to w piękny, słoneczny dzień, wtedy na pewno będziemy cieszyć się ze skuteczności. I wtedy tak naprawdę oszczędzimy sobie wiele nerwów, bo zobaczymy preparat w akcji.

Renata Pawlak: Dawka?

Krzysztof Sułkowski: Jak powiedziałem, dawka 0,8 litra na hektar, plus 2 litry oleju, który jest też w paku. Kupujemy. Preparat zarejestrowany jest do stosowania nawet w dwóch dawkach. Dwa razy 0,8 litra, plus 2 litry. Tydzień odstępu między tymi dwoma. To dotyczy odmian o szczególnie intensywnej naci, takich odmian mocno zielonych, gdzie często, jak śmieją się, takich typowo holenderskich odmian. Na czym to polega? Wiesz, na czym polega holenderska odmiana?

Renata Pawlak: Nie.

Krzysztof Sułkowski: Łęciny są takie, że możesz zostawić rower.

Renata Pawlak: I się trzyma.

Krzysztof Sułkowski: Tak jest.

Renata Pawlak: Proszę państwa, serdecznie dziękuję Krzyśkowi.

Krzysztof Sułkowski: Nie ma sprawy.

Renata Pawlak: Widzicie efekt stosowania już na dzień dzisiejszy na tych poletkach praktycznie i na poletku Belhimu. Serdecznie dziękujemy za obejrzenie naszego kanału. Mam nadzieję, że Krzysztof przybliżył nam stosowanie, w jaki sposób skutecznie zastosować preparat Kabuki. Zachęcam do zakupu i próbowania na własnych polach. Zachód Europy jest z tego produktu bardzo zadowolony, więc myślę, że i na rynku polskim mocno się to przyjmie. Zachęcam do subskrybowania naszych kanałów i widzimy się w kolejnych odsłonach.

Krzysztof Sułkowski: Kabuki.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder