SADOWNICTWO

AGROTECHNIKA

30.01.2013

Delsol - biologiczny regenerator gleby

K. Zachaj

Agrosimex
Na rynku polskim pojawił się Delsol, nawóz opracowany we francuskim Instytucie Badań Mikrobiologicznych. Nawóz zawiera azot organiczny oraz „Co-formulator” – zestaw substancji stymulujących rozwój w glebie bakterii Pseudomonas putidia i Pseudomonas fluorescens. Delsol poprawia żyzność gleby, przeciwdziałając wyjaławianiu i zapobiegając zmęczeniu gleby. Jak działa ten nawóz?

Bogate życie ryzosfery

Ryzosfera jest częścią gleby w kontakcie z korzeniami. Żyje w niej 100 razy więcej mikroorganizmów niż w pozostałych warstwach gleby. Jest ona więc miejscem wielu procesów wymiennych z rośliną. Bakterie, które się w niej rozwijają, są to tzw. rhizobakterie. Wśród tej specyficznej mikroflory Pseudomonas fluorescens i Pseudomonas putidia odgrywają kluczową rolę, wywierając działanie stymulujące na wzrost roślin i ochrony jej systemu korzeniowego przed atakami pasożytów.

Agrosimex

Właściwości te nazwano „PGPR” (Plant Growth Promoting Rhizobacteria), co oznacza rhizobakterie wywierające wpływ na wzrost roślin. Pseudomonas putida ułatwiają również kiełkowanie i wzrost sadzonek, otrzymały miano „EPR” (Emergence Promoting Rhizobacteria) rhizobakterie, które ułatwiają wzrost. Nawóz Delsol dostarcza substancji, które rozwijają aktywność właśnie tych mikroorganizmów.

Funkcje bakterii Pseudomonas putidia

Bakterie Pseudomonas putidia i Pseudomonas fluorescens pełnią funkcje naturalnego modyfikatora i regeneratora gleb, ponieważ aktywizują ich życie biologiczne, regulując skład mikroflory. Szczepy tych bakterii występują w glebie w warunkach naturalnych i odgrywają rolę „bioochraniacza”, jednak nie zawsze ich ilość jest wystarczająca.

Funkcja bioochronna bakterii Pseudomonas polega na wytwarzaniu związków chelatujących żelazo, tzw. sideroforów. Te bakteryjne chelaty wiążą żelazo z ryzosfery, zapewniając pulę żelaza potrzebną do optymalnego wzrostu roślin uprawnych. Żelazo jest składnikiem niezbędnym do rozwoju roślin uprawnych, chwastów oraz wszystkich mikroorganizmów, w tym bakterii i grzybów chorobotwórczych.

Wytwarzane przez bakterie Pseudomonas siderofory blokują dostępność żelaza dla szkodliwych grzybów, ograniczając ich rozwój, a tym samym zwiększając zdrowotność roślin uprawnych.

Oddziaływanie na stan gleb

Delsol, poprzez swój wpływ na rhizobakterie, przeciwdziała wyjaławianiu gleby, wspomaga procesy jej użyźniania i regeneracji, odblokowuje glebę z metali ciężkich i toksyn utrudniających prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Zapobiega efektowi zmęczenia gleb. Bez odpowiedniej aktywności mikrobiologicznej gleby nie ma bowiem możliwości uzyskania wydajnych i dobrych jakościowo plonów.

Oddziaływanie na wzrost roślin

Nawóz ten rozwija aktywność mikrobiologiczną ryzosfery, wpływa na kiełkowanie nasion i rozwój korzeni, zwiększa przyswajanie przez rośliny składników pokarmowych, a dodatkowo stymuluje ich wzrost.

Oddziaływanie na wzrost odporności

Delsol dodatkowo wzmacnia naturalne mechanizmy obronne roślin, m.in. poprzez stymulowanie produkcji fitoaleksyn. Dzięki temu rośliny są bardziej odporne na działanie takich czynników chorobotwórczych, jak: Pythium spp., Phytophthora spp., Fusarium spp., Rhizoctonia solani, Phoma spp., Botrytis cinerea, Aphanomyces, Verticillium dahliae.

Stosowanie nawozu Delsol

Stosuje się w formie oprysku doglebowego lub we wczesnych fazach wzrostu roślin w dawce 1–3 l/ha w 300–500 l wody, w następujących uprawach:

  • drzewa i krzewy owocowe: 2–3 l/ha przed założeniem sadu, 1–2 l/ha w sadach owocujących
  • truskawki: przed założeniem plantacji 2–3 l/ha i owocujące 1–2 l/ha
  • warzywa: 1–2 l/ha
  • buraki cukrowe, kukurydza, rzepak ozimy, zboża: 1–2 l/ha
  • rośliny ozdobne: 3–6 ml/l wody

Delsolu nie należy mieszać ze środkami ochrony roślin, ale można stosować łącznie z innymi nawozami.

Polecane artykuły:

Agrosimex
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder