SADOWNICTWO

OCHRONA ROŚLIN

22.01.2014

Choroby kory i drewna - profilaktyka

R. Binkiewicz

Od kilku sezonów choroby kory i drewna skutecznie i konsekwentnie niszczą nasze sady karłowe. Problem dotyczy głównie dwóch patogenów Nectria galligena oraz Pezicula.

Choroby kory i drewna

Choroby powodowane przez patogeny Nectria galligena i Pezicula, czyli rak drzew owocowych oraz zgorzel kory, nie są nowością. Porażały drzewa od dawna. Jednak drzewa silnie rosnące i półkarłowe lepiej radziły sobie z tym problemem i dawały owoce. Czasami było to wręcz korzystne, ponieważ porażone drzewo ulegało skarleniu i lepiej owocowało. Obecnie jabłonie rosnące na podkładkach karłowych są bardziej narażone na wymienione wyżej czynniki. Pnie i przewodniki mają mniejszą średnicę, więc w momencie porażenia tej części rośliny tak naprawdę nie ma ona szans na normalne funkcjonowanie i plonowanie. Świadomość sadowników z roku na rok jest coraz większa, ale nadal bardzo mało wykonuje się w kierunku profilaktyki młodych, niezainfekowanych sadów.
Agrosimex

Bądź mądry przed faktem

Każdy doświadczony sadownik wie, że lepiej działać przed wystąpieniem problemu -wykonać jeden zabieg zapobiegawczy więcej przeciwko parchowi niż później kilka drogich, wyniszczających, które i tak nie naprawią błędu. Podobnie jest z chorobami kory i drewna. Należy wyrobić w sobie ten sam nawyk. Kluczem do sukcesu w walce z tymi chorobami jest profilaktyka. Niestety, ale żadnymi dostępnymi metodami nie da się wyleczyć kilkunastoletnich „zraczałych” drzew Szampiona lub Gali… Możemy jedynie ograniczać dalszy rozwój chorób oraz przede wszystkim zabezpieczać młode, jeszcze zdrowe nasadzenia. Aby mówić o programie ochrony przed rakiem i zgorzelami, trzeba wiedzieć, w jakim okresie jest największe zagrożenie infekcjami i kiedy należy skupić się na ochronie. Do infekcji Nectrią oraz Peziculą dochodzi przez otwarte rany na drzewie (po szypułkach owoców, po opadłych liściach, przez spękania w korze, po ciętych gałęziach) podczas wilgotnej, mokrej pogody. Zatem największe prawdopodobieństwo pojawienia się silnych infekcji występuje jesienią po zbiorach, zimą podczas odwilży oraz wczesną wiosną po cięciu. I na tych okresach powinniśmy się skupić, jeśli chodzi o ochronę.

Charakterystyka preparatów do ochrony przed rakiem drzew owocowych

  • Nanotechnologia – najnowsze rozwiązanie stosowane do tej pory w innych dziedzinach (farmacja) znajduje zastosowanie we wspomaganiu ochrony roślin. Z wykorzystaniem nanotechnologii wyprodukowano preparat Viflo Chitosol Silver. Jest on dostępny i stosowany przez sadowników od tego sezonu. Viflo Chitosol Silver, zawierający chitozan srebra, przeznaczony jest do ograniczania chorób kory i drewna. Unikalne połączenie chitozanu i srebra zapewnia wysoką skuteczność produktu w gojeniu ran, m.in. po zbiorze owoców, cięciu, wiosennym pękaniu kory oraz gradzie. Wspomaga powrót do fizjologicznych funkcji kory. Biokompatybilność chitozanu z żywymi komórkami umożliwia wytworzenie na powierzchnikory specjalnej powłoki, tzw. filmu. Chitozan srebra zwiększa odporność roślin na wiele bakterii i grzybów powodujących choroby kory.
  • Topsin M 500 SC jest fungicydem o wszechstronnym działaniu, doskonale chroniącym przed chorobami kory i drewna. Zabieg tym preparatem polecany jest zarówno po zbiorze, jak i wczesną wiosną. W zwalczaniu tych patogenów wykazuje działanie zarówno zapobiegawcze, jak też interwencyjne.
  • Przed laty z dobrym efektem używano takżepreparatów zawierających kaptan i związki miedzi. Niestety, obecnie nie mają one rejestracji w zakresie zwalczania chorób kory i drewna. Jesienny zabieg środkiem opartym na kaptanie (Merpan 80 WG / Captan 80 WG , w górnej dawce: 2,5–2,8 kg/ha), np. przeciwko parchowi jabłoni, wykazuje pozytywny efekt uboczny w postaci ograniczania populacji sprawców raka drzew owocowych. Również preparaty miedziowe (szczególnie te o dobrej przyczepności i trudnej zmywalności, np. Nordox 75 WG ), stosowane w wyższych dawkach po opadnięciu liści, dobrze zabezpieczają wszelkie rany przed infekcjami grzybowymi i bakteryjnymi.
Agrosimex
Agrosimex
 

Program ochrony przed chorobami kory drewna

Zabiegi pozbiorcze

Jesienią wyróżnić można dwa newralgiczne momenty: pierwszy bezpośrednio po zbiorze (szczególnie Gala i Szampion), a drugi – pod koniec opadania liści. Jeśli w tych okresach występują warunki sprzyjające infekcji, a zazwyczaj tak jest, to bezwzględnie należy wykonać zabiegi:
  • I zabieg – bezpośrednio po zbiorze: Merpan 80 WG /Captan 80 WG (2,5–2,8 kg/ha) lub Topsin M 500 SC (1,5 l/ha).
  • II zabieg – pod koniec opadania lub po opadnięciu liści: Viflo Chitosol Silver (15 l/ha/400 l wody) lub Nordox 75 WG , Neoram 37,5 WG bądźinny miedziowy w górnej dawce

Zabieg zimą

Jeśli zimą wystąpi dłuższy okres odwilży (temperatura na plusie oraz będzie mokro), to wskazany jest zabieg zapobiegawczy: Nordox 75 WG , Neoram 37,5 WG lub inny miedziowy w górnej dawce.

Zabieg wiosną

Wczesną wiosną, po wykonaniu cięcia, w okresie warunków sprzyjających infekcjom, zalecany jest zabieg: Viflo Chitosol Silver (15 l/ha/400 l wody) lub Topsin M 500 SC (1,5 l/ha).

PODSUMOWANIE

Wygląda na to, że w całym programie ochrony sadów wciąż przybywa nam kolejnych zabiegów. Jednak warto przeanalizować sytuację za każdym razem w indywidualnym przypadku i zadbać szczególnie o młode, dochodowe sady, z potencjałem plonotwórczym, ale zagrożone porażeniem przez choroby kory. Ta inwestycja z pewnością się opłaci. To w końcu od zdrowotności i kondycji tych młodych sadów Gali, Szampiona, Golden Deliciousa, Red Jonaprince’a będzie zależała dochodowość gospodarstw sadowniczych.
Agrosimex
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder