
Zawartość boru i cynku w owocach, jabłka - VIII.2011 r.
Zawartość boru i cynku w owocach, jabłka VIII.2010 r.
Zawartość boru i cynku w liściach jabłoni VIII. 2011 r.
Zawartość boru i cynku w liściach jabłoni 2010 r.
W tym roku praktycznie we wszystkich analizowanych owocach jabłoni były bardzo niskie zawartości boru w przedziale 4,5-5,78 mg B/kg s.m. Dla porównania w 2010r w analizach owoców wykonanych w sierpniu zawartość boru wahała się w przedziale 17-112 mg B/kg s.m. czyli była 3-20 razy wyższa. Wykonane w tamtym roku po zbiorach owoców oraz wiosną tego roku opryski nawozami borowymi zapewniły dobry rozwój pąków kwiatowych, pręcików oraz lotność pyłku dzięki czemu zawiązanie owoców było w tym roku bardzo dobre. Aby zapobiec w przyszłym roku drastycznemu załamaniu plonowania drzew owocowych należy w tym roku szczególną uwagę zwrócić na nawożenie borem i to nie tylko dolistne. W sadach w których w tym roku są bardzo wysokie plony owoców, a znam sady gdzie plony Ligola będą przekraczać 80t/ha oraz w sadach w których drzewa nawet krótko były podtopione oprócz nawożenia dolistnego należy wykonać nawożenie doglebowe borem. Jesienne nawożenie borem najlepiej połączyć z nawożeniem cynkiem, który zwiększa odporność drzew na niskie temperatury a koncentracja cynku w owocach i liściach jest w tym roku tez znacznie niższa niż w poprzednim.Jakie nawozy stosować?
W sadach w których podczas zbiorów owoców na drzewach występowały owoce z objawami gorzkiej plamistości podskórnej najlepiej zastosować nawóz Rheobor w dawce 3L/ha,dzięki czemu uzupełnimy niedobory boru i wapnia. Nawóz ten zawiera 90g Boru/L oraz 120 g/L wapnia. Nawóz ten najlepiej stosować samodzielnie. W sadach w których jest tylko silny deficyt boru i cynku polecamy zastosować dolistnie : Bolero w dawce 2L/ha (lub Manniplex B) w dawce 4L/ha + Zinc 1L/ha Stosując ten zabieg wnosimy 240 g boru i 600g cynku. Bolero zawiera bor w postaci dziesięciowodnego pentaboranu sodu oraz sorbitol, a Manniplex mannitol, alkohole cukrowe dzięki którym bor z tych nawozów jest zdecydowanie szybciej i lepiej wykorzystywany przez rośliny. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu Missibor w dawce 2kg/ha + Mikrostar Zn w dawce 1 kg/ha. w tym zabiegu wnosimy 420 g B + 130 g Zn. Jesienny zabieg nawozami borowymi i cynkowymi należy wykonać po zbiorach owoców, ale przy pełni aktywnych liściach w temperaturze pow.10-12°C. Dużym błędem jest opóźnianie zabiegów i wykonywanie ich w momencie opadania liści. W tym roku we wszystkich obficie owocujących sadach, oraz w młodych sadach których intensywnie rozwija się system korzeniowy oraz w tych sadach w których stała woda należy zastosować nawożenie doglebowe borem. Do wyboru są 2 nawozy i 2 technologie nawożenia : oprysk doglebowy pasów herbicydowych nawozem Missibor w dawce 10-15 kg/ha lub nawożenie doglebowe granulowanym nawozem Granoligo MB 20 w dawce 50-120 kg/ha. Nawóz ten zawiera 1,6%B oraz 37,5% MgO,dlatego też szczególnie jest przydatny w tych sadach gdzie jest duży deficyt boru i magnezu. Nawożenie doglebowe borem należy wykonać przynajmniej 4 tygodnie przed lub 4- tygodnie po wapnowaniu sadu.Porównanie kosztów stosowania nawozów cynkowo-borowych dostępnych w AGROSIMEX jesienią 2011 r.
Polecane przez nas nawozy są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie (Missibor i Mikrostar Zn) a Bolero i Zinc to nawozy płynne dzięki czemu nie mam żadnych problemów z przygotowaniem cieczy roboczej.