WARZYWNICTWO

KOMUNIKATY WARZYWNICZE

03.06.2025

Biologiczna ochrona warzyw kapustnych | Komunikat Warzywniczy

dr inż. Renata Pawlak, Wojciech Niemiec

Czy możliwe jest połączenie skuteczności chemicznych środków ochrony roślin z potencjałem rozwiązań biologiczych? W dzisiejszym odcinku sprawdzamy, jak wygląda hybrydowa ochrona roślin w praktyce!  Zajrzymy do upraw warzyw kapustnych, by przyjrzeć się aktualnym zagrożeniom – zarówno ze strony szkodników, jak i chorób. Dowiecie się, jak wspomagać rośliny z pomocą innowacyjnych rozwiązań, takich jak bioinsektcyd Delfin WG czy nawozowy preparat mikrobiologiczny Pantoea Care.

Zaczynamy odcinek pełen praktycznych wskazówek i sprawdzonych rozwiązań – zapraszamy!

Co w programie?

 0:12 Czy hybrydowa ochrona roślin jest możliwa?

1:13 Jakie szkodniki występują w uprawie warzyw kapustnych. 

1:47 Delfin WG – skuteczny bioinesktycyd do ochrony kapustnych. 

2:33 Jakie choroby są groźne w uprawie warzyw kapustnych. 

3:00 Jak stosować produkt Pantoea Care?

Skuteczna ochrona kapusty – rozwiązania ekologiczne i biologiczne

Witamy państwa serdecznie na plantacji kapusty. Akurat tutaj szczególnej kapusty, bo prowadzonej w systemie ekologicznym w centralnej Polsce. Wiele osób z was prowadzi przede wszystkim kapustę w ochronie takiej konwencjonalnej, czy teraz bardzo popularne hasło w ochronie hybrydowej. Tak, włączania tych rozwiązań mikrobiologicznych do ochrony konwencjonalnej. I proszę państwa, jest to całkiem możliwe z tego względu, że tych produktów na rynku pojawia się nam coraz więcej. Są to produkty o stosunkowo wysokiej skuteczności. Nie będziemy tu na pewno mówić o skuteczności tak jak środków ochrony roślin, tej twardej chemii. Natomiast biologicznymi produktami możemy faktycznie w bardzo dobrej kondycji zachować te kapusty, chociażby tak jak tutaj na tej plantacji ekologicznej, która była chroniona od samego początku produktami biologicznymi. Ważne tylko zastosować te produkty w odpowiednim czasie i naprawdę można fajną skuteczność uzyskać. 

Pierwsza rzecz - środek ochrony roślin. Jeżeli macie problem ze szkodnikami, a one się już za chwilę będą pojawiać na tych późniejszych kapustach czy nawet na tych, których już zbieracie. Przede wszystkim bielinki, tantnisie, tutaj te wszystkie gąsienice, które nam uszkadzają kapustę, uszkadzają zawiązywanie tych główek. No i ten produkt finalny nie jest tak atrakcyjny dla nas, konsumentów, jakbyśmy tego oczekiwali, kupujemy oczami jednak.  A przede wszystkim, proszę państwa, uszkodzenia związane z żerowaniem tych szkodników to przede wszystkim wrota do chorób. I co na rozwiązanie, jeżeli chodzi o gąsienice? Delfin WG jest to preparat mikrobiologiczny. Zawiera w swoim składzie bakterie Bacillus thuringiensis. Śmiało możemy zastosować ten preparat już teraz. Jednodniowy okres karencji, dawka preparatu 0,75 kg na hektar i właśnie będziemy skutecznie zwalczać wszelkie gąsienice, które nam będą żerowały właśnie teraz w kapuście. Tak, dosyć istotne dla tych plantatorów, którzy już zaczynają ciąć kapustę, a macie te szkodniki, więc tutaj jeden dzień karencji wystarczy, abyśmy tę kapustę później już spokojnie sprzedawali dla naszych odbiorców.

Biologiczne środki w ochronie kapusty – Pantoea, Delfin i inne rozwiązania

Natomiast Wojtku, wiemy, że szkodniki szkodnikami, ale pierwszą tą grupą przede wszystkim najtrudniejszą do zwalczenia to choroby. Przede wszystkim choroby, chociażby czerń krzyżowych, która już pokazuje się na naszych plantacjach i w jaki sposób chronić te plantacje. Tak, w zwalczaniu czerni krzyżowych również pojawiło się rozwiązanie mikrobiologiczne, produkt Pantoea Care. Co ciekawe, Pantoea Care w tym roku uzyskał ten produkt możliwość zastosowania w rolnictwie ekologicznym, zezwolenie IUNG w Puławach właśnie do stosowania w rolnictwie ekologicznym, ale oczywiście zachęcamy do stosowania również w ochronie konwencjonalnej. Bakterie z rodzaju Pantoea, skuteczne ograniczanie między innymi właśnie czerni krzyżowych. No i jak pokazały właśnie badania Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, przeprowadzone właśnie na kapuście, bardzo wysoka skuteczność w ograniczaniu tej choroby. No i proszę państwa, co prawda jest to produkt nawozowy, mikrobiologiczny, natomiast oprócz tego działania biostymulacyjnego, o którym też trzeba pamiętać, wykazuje właśnie to działanie ochroniarskie. 

Dla podsumowania, jeżeli chodzi o Pantoea, proszę państwa, w ochronie wszelkich gatunków kapust, czy to jest kapusta głowiasta, czy kapusta czerwona, pekińska, możemy ten produkt stosować już od początkowych faz rozwojowych, od początku zawiązywania główek, a nawet jeszcze wcześniej, bo to jest produkt typowo zapobiegawczy, który ma w sposób naturalny ograniczać, zapobiegać, prawda? Więc ta ochrona powinna być już wyprzedzona, nie na samym końcu jak zobaczycie te objawy, ale już wcześniej. Oczywiście wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda? Więc tych zabiegów w okresie wegetacji może być trzy, może być pięć, w zależności oczywiście od presji chorób. Jeżeli chodzi o Delfina, no to tutaj najważniejsze, że tego szkodnika musimy widzieć, prawda? Bo to jest produkt o działaniu – gąsienica musi pobrać tak naprawdę te bakterie, żeby się nimi zarazić. 

Tak więc proszę państwa, skuteczne rozwiązania i w plantacjach konwencjonalnych, ale też na plantacjach ekologicznych, gdzie tych narzędzi wam cały czas brakuje, a tutaj te narzędzia wam serdecznie polecamy i zachęcamy do kontaktu z nami, z doradcami terenowymi. Więc do zobaczenia.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder