Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z 24 lipca 2024 r. na temat aktualnych zaleceń w uprawie malin jesiennych. Tomasz Domański omawia kondycję roślin, zabiegi ochronne przed chorobami i szkodnikami oraz nawożenie.
𝗭 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗱𝗼𝘄𝗶𝗲𝘀𝘇 𝘀𝗶𝗲̨:
00:35 Jaka jest kondycja roślin na plantacji?
Jak zwalczać szkodniki na plantacji:
01:54 przędziorki
02:29 kwieciak
02:54 zwójki
Ochrona przed chorobami:
03:11 Co na szarą pleśń w malinach?
03:29 Jak chronić rośliny przed rdzą malin?
03:42 Nawożenie i fertygacja
04:25 Co na niedobory magnezu?
05:47 Nawożenie wapniem i krzemem
Produkty polecane w filmie:
ASX Super MAG
Transkrypcja:
Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący bieżących zaleceń w uprawie malin jesiennych.
Jesteśmy dzisiaj na plantacji malin jesiennych na Lubelszczyźnie. Spotykam się z państwem, aby przekazać cenne informacje o zabiegach, jakie należy wykonać na tych plantacjach w najbliższym czasie.
Przede wszystkim na początku chciałbym się skupić troszeczkę na kondycji roślin. Tak jak widzimy, tutaj jesteśmy na plantacji, gdzie kondycja jest bardzo dobra, gdzie pędy mają odpowiedni wigor, odpowiedni wzrost, odpowiednią wysokość, ale nie na wszystkich plantacjach jest taka sytuacja. Tutaj również mamy część pędów, która została uszkodzona w trakcie wiosennych przymrozków. Te pędy już wyrzuciły kwiatostany i owoce na tych roślinach będziemy zbierali dużo wcześniej, na takich pędach, ale na pewno te rośliny są wtedy mniejsze, słabsza jakość tych owoców będzie i te plony też będą na pewno niższe.
W przypadku tych roślin, pędów, jakie widzimy tutaj, mamy początek wypuszczania pąków kwiatowych, gdzieniegdzie pojawiają się kwiaty. Widzimy, że wigor roślin jest odpowiedni, rośliny mają duży wzrost i to jest sytuacja, której byśmy oczekiwali, którą byśmy chcieli oglądać na plantacjach. Dlatego, że z takich pędów, z takich roślin, jesteśmy w stanie uzyskać naprawdę wysokie plony i plony, myślę, dobrej jakości.
Co teraz powinniśmy zrobić na naszych plantacjach? Przede wszystkim walka ze szkodnikami. Proszę państwa, tak jak w przypadku malin letnich, tak samo i teraz w przypadku malin jesiennych, trudny szkodnik tego sezonu, czyli przędziorek. Widzimy, że gdzieś na spodzie te liście są porażone przez przędziorka, te przędziorki są na tych roślinach, dlatego na pewno cały czas kontynuujemy tutaj zwalczanie przędziorków.
Jakie preparaty w tej chwili polecamy na przędziorka w malinie? Na pewno Koromite, Ortus, ale również Limocide. Limocide, czyli naturalny preparat, który nie pozostawia pozostałości substancji aktywnych w owocach, a jest bardzo skuteczny i bardzo, myślę, że pomocny w trakcie całego sezonu wegetacyjnego.
Oprócz tego kwieciak. Na pewno kwieciak teraz nie jest tak uciążliwym szkodnikiem, jak miało to miejsce w przypadku malin letnich. Niemniej jednak należy monitorować plantację i w momencie, kiedy kwieciak się pokaże, na pewno Kobe, Mospilan, łącznie z adiuwantem Flipper warto zastosować.
Mogą, proszę państwa, pojawić się zwójki. Ja lustrując plantacje, gdzieniegdzie znalazłem zwójki, dlatego też na takich plantacjach, gdzie te zwójki się pojawią, warto wykonać zabieg Spintorem czy też Affirmem.
Jeżeli chodzi o choroby, głównie tutaj powinniśmy się skupić teraz w momencie kwitnienia roślin na szarej pleśni. Co proponujemy? Kaptan, czyli Pastor, na pewno Pyrus, ale też Sketch, Samar, Switch, Signum, Luna Sensation. To są te preparaty, które warto wykorzystać, jeżeli chodzi o szarą pleśń.
Tam, gdzie pojawia się rdza malin, na pewno Zato, na pewno preparaty oparte na difenokonazolu. To są takie działania, które na pewno będą wyhamowywały rozwój rdzy.
Nawożenie. Proszę państwa, deficyty wody, na wielu plantacjach tej wody brakuje. Systematycznie należy podawać tę wodę, a wraz z wodą trzeba podawać tutaj nawozy. Ja rekomenduję w tej chwili na podawanie nawozów zrównoważonych. Ultrasol 20-20-20, Rosasol 19-19-19. W momencie, kiedy na liściach zobaczymy niedobory jakichś składników pokarmowych, na przykład potasu, który objawia się czerwoną obwódką liści, no to włączmy tutaj nawozy już z większą ilością potasu, takie jak Ultrasol 12-12-36, ale również możemy spotkać na plantacjach niedobory magnezu. W przypadku niedoborów magnezu do fertygacji siarczan magnezu, ASX Siarczan magnezu.
Jeżeli niedoborów magnezu jest dużo i chcemy jak najszybciej zniwelować te niedobory, myślę, że warto włączyć do nawożenia dolistnego nawóz ASX Super MAG. Jest to bezpieczna forma magnezu, którą możemy stosować w trakcie kwitnienia roślin, która nie uszkodzi nam kwiatów, a pozwoli szybko uzupełnić niedobory magnezu.
Oprócz tego, jakie jeszcze nawożenie warto wykonywać w tym momencie? Z pewnością nawozy dolistne, jakie możemy podawać, to Rosaleaf, Rosaleaf pomarańczowy, Rosaleaf czerwony, ale również zachęcam państwa do wypróbowania nawozu Silver Mix. Silver Mix jest nawozem, który zawiera srebro koloidalne. Myślę, że produkt, który będzie wpływał bardzo znacząco na odporność roślin na wszelkiego rodzaju patogeny. Rośliny, które traktujemy srebrem, są bardziej odporne na porażenie przez szarą pleśń, ale też inne patogeny. Dlatego warto Silver Mix wykorzystać w tej chwili na plantacjach. I proszę państwa, już teraz od momentu kwitnienia polecamy zacząć stosować nawozy wapniowe i krzemowe. Metalosate Calcium, ASX Chelat Wapnia, Viflo Cal S, ale również nasz nawóz krzemowy ASX Krzem plus.
Nawożenie wapniem i krzemem już od momentu kwitnienia na pewno będzie skutkowało tym, że owoce będą twardsze, będą bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, będą lepiej znosiły transport i ten obrót handlowy. Z pewnością na tym nam zależy. Malin dobrej jakości w tym sezonie, jesienią na pewno będzie dużo mniej. Dlatego zachęcam, aby budować tą jakość, budować ten plon wysoki, a te zabiegi, które przedstawiłem dzisiaj państwu w komunikacie, na pewno pomogą osiągnąć ten cel. Na dziś to wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów.